Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe karłowe

11 produkty

Drzewka owocowe karłowe to intrygujące rośliny, których hodowlą można zająć się nawet w sytuacji, gdy nie ma się własnego ogrodu. Te niskie malownicze drzewa są szczególnie polecane do niewielkich przestrzeni, gdzie możliwości są mocno ograniczone. Zainteresowaniem obdarzają je nie tylko miłośnicy owoców z własnej działki, ale także hobbyści pragnący ozdobić ogród lub balkon w oryginalny sposób. Za tym, by pomyśleć o hodowli takich drzewek przemawia również choćby to, że owocują już po roku lub po dwóch latach i to zazwyczaj naprawdę obficie!

Czytaj więcej

Drzewka owocowe karłowe - czym są i dlaczego warto je hodować

Drzewa owocowe tego typu powstają wskutek szczepienia przy wykorzystaniu techniki, która nie ma nic wspólnego z modyfikacją genetyczną roślin. Wysokość drzew owocowych karłowych zależy od podkładki, na której je zaszczepiono. Drzewa owocowe niskopienne mogą zostać szczepione na podkładce półkarłowej, karłowej i superkarłowej. Ich wysokość oscyluje zazwyczaj w granicach 2-3,5 metra i jest uzależniona zarówno od podkładki, jak i od odmiany. Trzeba też pamiętać o tym, że istnieją karły genetyczne, które zazwyczaj są sprzedawane jako drzewka miniaturowe. 

Można wymienić sporo korzyści z hodowli drzewek owocowych karłowych. Przede wszystkim trzeba docenić to, że nie ma problemów ze zbieraniem owoców z niskich drzewek. Można to zrobić szybko i sprawnie, bez korzystania z drabiny. Co więcej, wiosenne przycinanie gałęzi drzewek karłowatych jest łatwe, ponieważ dostęp do nich nie jest utrudniony, tak jak w przypadku wyższych drzew. Jak można się domyślić, również inne zabiegi pielęgnacyjne na takich roślinach są niezbyt wymagające. Rozmiary drzewek karłowych sprawiają, że można hodować różne odmiany jabłoni czy wiśni nawet w małym ogrodzie.  Co ciekawe, owoce, które wyrastają na drzewach niskopiennych, niczym nie różnią się od tych zebranych z wyższych drzew. Zachowują one w pełni wielkość oraz smak! Jak już wspomniano na wstępie, owocowe drzewka karłowe bardzo szybko owocują ? nawet o 3 lata wcześniej od tradycyjnych, a to sprawia radość każdemu hodowcy. Aby doczekać się owoców z drzewek karłowych, nie trzeba robić wiele. Sprawdź jednak, jak się nimi zajmować, by stały się wspaniałą ozdobą Twojego ogrodu lub balkonu. 

Jak dbać o drzewa owocowe niskopienne?

Jeśli masz doświadczenie w pielęgnacji drzew owocowych, to uprawa brzoskwini czy jabłoni niskopiennej raczej w niczym Cię nie zaskoczy. A jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, to nauka na drzewkach owocowych niskopiennych okaże się znakomitym pierwszym krokiem. Zazwyczaj drzewka tego typu wymagają palikowania (z wyjątkiem odmian miniaturowych), trzeba także regularnie odchwaszczać ziemię wokół nich. Z racji tego, że drzewka karłowe obficie owocują, niekiedy trzeba przerzedzać ich ciężkie korony

Drzewka owocowe karłowe mają słabszy system korzeniowy niż wysokie drzewa, dlatego trzeba o niego zadbać. Drzewka te wymagają żyznej gleby oraz regularnego nawożenia. W czasie lata należy je podlewać, a gdy owocują, niekiedy trzeba zapewnić im podpory, ponieważ ciężkie owoce mogą sprawiać, że drzewka będą się wyginać. Konieczne jest także regularne usuwanie owoców. Drzewka karłowe wymagają również dość solidnego zabezpieczenia przed mrozem. Ich korzenie trzeba okryć agrowłókniną bądź sianem, można też ewentualnie usypać ochronny kopczyk z ziemi. Planujesz hodowlę tych roślin w donicach? Także w tym przypadku koniecznie ochroń drzewa karłowe przed chłodem.

Jeżeli kupisz w pełni ukorzenione sadzonki drzew owocowych w pojemnikach, to możesz zasadzić je od wczesnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. Decydując się na drzewka z gołym korzeniem, zaplanuj ich sadzenie na moment zaraz przed okresem wegetacyjnym lub na październik. Polecana rozstawa dla większości drzewek karłowych to 1-2 m x 3-3,5 metra. Przed posadzeniem rośliny ziemię koniecznie trzeba odchwaścić, użyźnić wieloskładnikowym nawozem i zadbać o to, by miała ona odpowiedni odczyn. Nie można też zapomnieć o obfitym podlewaniu świeżo posadzonych drzewek! 

Drzewka owocowe miniaturowe - najlepsze odmiany ulubionych owoców

Drzewka owocowe miniaturowe to odmiany mocno karłowe, szczepione na wysokości około 40 centymetrów. Mimo swojej wielkości, obficie dają pyszne owoce, które zachwycą Ciebie, Twoją rodzinę i gości! Swoją przygodę z hodowlą drzewek owocowych o niewielkich rozmiarach możesz zacząć od uprawy brzoskwini karłowej. Pomyśl o posadzeniu moreli 'Aprigold', która jest karłową odmianą drzewka owocowego dorastającą do wysokości 1,5 metra. Korona tej rośliny może mieć taką samą szerokość jak wysokość i jest wyjątkowo dekoracyjna w czasie kwitnienia. Drzewko rośnie szybko i osiąga piękną formę bez przycinania, jednak stare i zniszczone gałęzie warto usunąć. Co ważne, roślina ta toleruje temperaturę sięgającą -30°C. Owoce moreli 'Aprigold' są średniej wielkości i mają delikatny miodowy smak. Zbiera się je w lipcu. Warto wiedzieć, że są to drzewka owocowe niskopienne samopylne

Uwielbiasz smak czereśni? Możesz zachwycić się owocami czereśni karłowej typu 'Summit' Start Pack R Gisela5. Soczyste, kwaskowo-słodkie czereśnie z tego drzewka mają ciemnoczerwony kolor, który osiąga pełnię swojej głębi na początku lipca. Odmiana ta jest mrozoodporna i wyróżnia ją niska podatność na choroby. Drzewko zazwyczaj osiąga wysokość 2 metrów, ale ma szansę wyrosnąć do kilkudziesięciu centymetrów wyższe. Godne polecenia są także wiśnie karłowe!

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się jabłonie karłowe. Jedną z wyróżniających się odmian jest jabłoń rajska 'Tringo Tina' szczepiona na pniu. Drzewko kwitnie na biało w maju, a małe dojrzałe jabłka mają czerwony kolor. Owoce doskonale nadają się do kandyzowania. Odmiana ta jest bardzo dekoracyjna, a jedną z jej zalet jest to, że nie jest wymagająca w uprawie. Wystarczy jej piaszczysto-gliniasta gleba i słoneczne stanowisko, dobrze osłonięte od wiatru. Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie więcej niskich drzewek owocowych, rozważ zasadzenie jabłoni kolumnowej 'Galina' MINI START PACK R, która osiąga maksymalną wysokość 1,5 metra i nie ma tendencji do rozrastania się na boki. Drzewka te można sadzić co 80 cm, a więc kilka sztuk może rosnąć nawet w niewielkim ogrodzie. Owoce tej odmiany są średniej wielkości, słodkie i chrupiące.

Nie masz ogródka? Drzewka owocowe w doniczkach pasują też na balkon!

Wiele osób nieposiadających własnego ogrodu chciałoby hodować własne drzewa owocowe. Na szczęście drzewa o standardowych rozmiarach można zastąpić karłowymi, które wspaniale prezentują się także w doniczkach postawionych na balkonie! Mini drzewka na balkon to coś dla Ciebie, jeśli ogród na razie pozostaje w sferze Twoich dalszych planów. Te rośliny pozwolą Ci spełnić marzenie o owocach z własnej hodowli, a dodatkowo zyskasz wspaniałą, niebanalną ozdobę balkonu lub tarasu. Drzewa karłowe na balkon nie muszą być palikowane, a ich pielęgnacja jest łatwa. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zaleceń dotyczących głębokości sadzenia drzewek karłowych, usuwać nadmiar owoców z koron i co kilka lat przycinać ich korzenie. Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie owocowych drzewek karłowych rosnących w donicach. Rośliny te bezpiecznie przezimują na balkonie, ale nie należy zapominać o tym, że wymagają one owinięcia jutą, słomą bądź agrowłókniną i umieszczenia w kartonowym pudle lub skrzyni z drewna

Gdzie kupić drzewka owocowe karłowe?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup karłowych drzewek owocowych, nie kupuj roślin w przypadkowych sklepach. Nieprzemyślana decyzja może skończyć się rozczarowaniem, ponieważ istnieje ryzyko, że otrzymasz drzewo w kiepskim stanie, zainfekowane chorobą lub ze szkodnikami. Produkty, które oferuje nasz sklep internetowy, są zdrowe i szybko trafiają do zamawiającego. Nie musisz martwić się tym, że roślinie może coś stać się coś podczas transportu, ponieważ dokładamy wszelkich starań, aby były one starannie zapakowane. 

Przekonaj się, że hodowla drzewek karłowych może być fascynującym zajęciem, które dostarczy Ci wiele satysfakcji. Odkryj swoje ulubione odmiany i delektuj się smakiem pysznych owoców z własnego ogrodu lub balkonu!

pixel