Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Perukowce - perukowiec sadzonka

14 produkty

Perukowiec to rodzaj oryginalnych krzewów ozdobnych z rodziny nanerczowatych. W jego obrębie wyróżnia się kilka gatunków. Perukowce osiągają wysokość 3-5 m i mogą mieć taką samą szerokość. Są one trudne do pomylenia z innymi roślinami, ponieważ posiadają nietypową koronę zwieńczoną wyjątkowo lekkimi i zwiewnymi kwiatostanami, kojarzącymi się z watą cukrową, obłokiem bądź peruką – stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Perukowce posiadają także efektownie ubarwione dekoracyjne liście, które najatrakcyjniej prezentują się jesienią, gdy ich kolory są najintensywniejsze

Czytaj więcej

Co posadzić obok perukowca w ogrodzie? Zachwycające aranżacje

Jeśli chcesz stworzyć interesujące kompozycje z perukowca i kwiatów, drzew lub innych krzewów, weź pod uwagę między innymi to, jakie kolory mają rośliny, które chcesz ze sobą zestawić. Dla przykładu perukowiec podolski 'Golden Lady', z młodymi pomarańczowymi, a później żółto-zielonymi liśćmi i z kremoworóżowymi owocostanami najpiękniej wygląda wtedy, gdy nie ma mocnej konkurencji, ale można koło niego sadzić iglaki, ligustry i nagietki. W przypadku perukowca białego warto postawić na astry chińskie, jałowce oraz onętki. Z kolei perukowiec zielony ładnie zaprezentuje się koło czerwonych róż, bukszpanu czy kaliny hordowiny. Perukowce z purpurowymi i fioletowymi liśćmi tworzą wyjątkowo udane aranżacje także z kolkwicją chińską oraz złotokapem.

Jak szybko rośnie perukowiec?

Perukowce rosną szybko. W pierwszym roku roślina ta może osiągnąć wysokość 0,5 metra. Jest to zatem krzew doskonały dla tych, którzy są niecierpliwi i chcą w krótkim czasie doczekać się efektów swojej pracy. 

Odmiany perukowca - sprawdź co oferuje Sadowniczy.pl

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się perukowiec podolski. Jest to krzew o luźnym pokroju, dorastający do wysokości 3-5 m. Roślina ma żółtawe drewno i czerwonobrązowe pędy, a jej zielone liście są pokryte niebieskim nalotem ? jesienią przebarwiają się one na kolor pomarańczowy i szkarłatny. Kwiaty tego krzewu są białe i niepozorne, zebrane w wiechy. Roślina pięknieje w lipcu, gdy szypułki kwiatów pokrywają się szaroróżowymi lub purpurowymi włoskami przypominającymi puch i zmieniają się w zachwycające owocostany. Perukowca podolskiego wyróżnia także to, że może rosnąć w glebie gorszej jakości. Różne odmiany tej niezwykłej rośliny znajdziesz w sklepie Sadowniczy.pl!

Do najpopularniejszych odmian dostępnych w naszym sklepie należy perukowiec podolski 'Royal Purple', znany także pod nazwą perukowiec czerwony. Krzew ten osiąga 3 m wysokości, a tym co go wyróżnia, są liście, które przez cały okres wegetacji są ciemnopurpurowe. W czerwcu jego kwiatostany przekwitają i zmieniają się w puszyste, czerwone owocostany. Jeśli interesuje Cię karłowa wersja tego krzewu, zdecyduj się na perukowca podolskiego 'Lilla'. Dużym zainteresowaniem cieszy się także dorastający do takiej samej wysokości perukowiec podolski 'Follis Purpureis'. Jego duże liście na początku są purpurowe, jednak z czasem przebarwiają się na zielono. Kwiaty tej odmiany oraz zwiewne, pierzaste owocostany są intensywnie czerwone. Nieco niższym, ale równie intrygującym krzewem jest perukowiec podolski 'Young Lady'. Jasnozielone liście tej odmiany przebarwiają się na żółto-pomarańczowo, a kwiaty po przekwitnięciu pokrywają się włoskami w kolorze szaroróżowym.

Jeśli szukasz odmiany w pełni mrozoodpornej i szybko rosnącej, postaw na perukowca podolskiego 'Grace'. Jest to duży krzew, osiągający nawet 6 m wysokości, dlatego niektórzy mówią o nim drzewo perukowiec. Roślina ta ma bardzo duże liście, które najpierw są purpurowe, a latem zielenieją, jesienią z kolei przebarwiają się na krwistoczerwono i złoto-pomarańczowo. Puszyste purpurowe owocostany tej odmiany mogą mieć nawet 40 cm długości. Intryguje Cię żółty perukowiec? Może Ci się spodobać perukowiec podolski 'Golden Spirit', który ma liście w złotożółtym odcieniu. W ofercie sklepu Sadowniczy.pl znalazł się także perukowiec podolski szczepiony na pniu. Roślina ta osiąga 2 m wysokości i idealnie nadaje się do małych ogrodów. Jeśli interesuje Cię perukowiec i jego cena, to musisz wiedzieć, że jest ona dość zróżnicowana i uzależniona od odmiany oraz typu sadzonki.

Rozmnażanie, cięcie, wymagania, sadzenie i choroby perukowca

Perukowce to rośliny lubiące słońce. Stanowisko w półcieniu jest jednak odpowiednie dla odmian z zielonymi liśćmi. Perukowiec zdrowo rośnie w ziemi, która jest przepuszczalna i piaszczysto-gliniasta, ale toleruje też piaszczyste gleby. Perukowce dobrze znoszą dłuższe okresy suszy i lubią bardzo wysokie temperatury, dlatego są to idealne rośliny na gorące lato. Obficie podlewa się jedynie małe krzewy zaraz po posadzeniu. 

Perukowiec nie wymaga nawożenia. Na wiosnę warto wykonać cięcie starszych okazów, które ograniczy wzrost krzewu. To także odpowiedni czas na pozbycie się starych pędów i ewentualne formujące przycinanie perukowca. Perukowce to rośliny średnio mrozoodporne, mogące lekko przemarznąć podczas silnych mrozów. Zmarznięte pędy należy usunąć podczas wiosennego cięcia. Choć roślina ta raczej nie choruje, to niekiedy osłabione osobniki atakuje grzyb obecny w ziemi, który wywołuje werticiliozę. 

Perukowiec - kiedy sadzić?

Perukowce sadzi się wiosną albo jesienią, a sadzonki w pojemnikach można umieścić w glebie także latem. Najważniejsze jest to, aby gleba nie była zmarznięta. Jeśli chcesz zwolnić się z obowiązku podlewania młodej sadzonki, posadź ją wczesną wiosną lub na początku listopada, gdy w ziemi jest najwięcej wilgoci.

Jak rozmnożyć perukowca?

Perukowca rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe, które pobiera się na początku lata. Wczesną jesienią można zdecydować się na ukorzenienie pędów bez oddzielania od rośliny matecznej. Perukowce rozmnażamy także poprzez nasiona.

Dlaczego perukowiec nie kwitnie?

Te na ogół średniej wielkości krzewy mogą stać się największą atrakcją ogrodu, jednak zdarza się, że perukowiec nie kwitnie i nie owocuje. Jakie są tego przyczyny? Powodem takiego problemu może być zbyt duże zacienienie, ale często chodzi też o zbyt kwaśny odczyn gleby, która powinna być bogata w wapń. Krzew perukowiec nie kwitnie także tam, gdzie gleba jest zbyt żyzna i ciężka. Trzeba też pamiętać o tym, że perukowce przycina się tylko wiosną!

pixel