Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nachyłki

14 produkty

Nachyłek to roślina z rodziny astrowatych, do której należy około 100 gatunków bylin, które są roślinami jednorocznymi lub wieloletnimi. Spotkać je można w polskich ogrodach, gdzie swoimi obfitymi kwiatami dodają blasku rabatom.

Czytaj więcej

Nachyłki - wieloletnie kwiaty w sam raz do Twojego ogrodu

Nachyłki osiągają od 15 do aż 90 cm wysokości. Wyższe odmiany wymagają podpórek w okresie kwitnienia. Długie, cienkie i lekko owłosione łodygi tworzą gęste kępy, które mogą mieć do 70 cm szerokości. Nachyłki mają podłużne, lancetowate, jasnozielone liście o ząbkowanych krawędziach. Kwiaty umieszczone są na szczytach łodyg, tworzą duże, mające do 8 cm średnicy, koszyczki najczęściej złożone z żółtych płatków. Są także odmiany kwitnące na różowo, czerwono czy żółtobordowo. Byliny te kwitną latem - od czerwca do sierpnia, a po przycięciu kwiatów, gdy przekwitną, możliwe jest ponowne kwitnienie na jesień. Nachyłek to roślina łatwa w uprawie. Lubi nasłonecznione stanowiska i żyzną, przepuszczalną ziemię.

Nachyłek okółkowy - uprawa tej rośliny oraz jej odmian

Nachyłki nie wymagają specjalnej opieki, a ich uprawa jest dość łatwa. Rośliny te poradzą sobie nawet w mało urodzajnej glebie. Sadzimy je w grupach, w rozstawie ok. 9 sadzonek na metr kwadratowy.

Nachyłki szybko się rozrastają, tworząc podziemne rozłogi, z których można pozyskać nowe sadzonki. Nie lubią obfitego nawożenia. Wystarczy użycie biohumusu od czasu do czasu lub nawiezienie kompostem raz do roku. Mimo dużej tolerancji na brak wody, nie zniosą długotrwałej suszy. W czasie wysokich temperatur należy je regularnie podlewać. Przesuszone mogą rodzić mniejsze i mniej dorodne kwiaty.

Nachyłek okółkowy to gatunek, na który warto zwrócić uwagę. Ma średnio ok. 60 cm wysokości, łodygi ozdobione są pierzastymi liśćmi, jest bardzo inwazyjna. Do najbardziej zdobnych odmian nachyłka okółkowego należą 'Sunstar Red' z ciemnoróżowymi kwiatami z białymi krawędziami, kremowa odmiana 'Moonbeam' i nachyłek okółkowy 'Ruby Frost' w kolorze czerwonym z białymi wierzchołkami.

Znacznie rzadziej spotykanym, ale bardzo ciekawym gatunkiem tej byliny jest nachyłek różowy. Ma on do 60 cm wysokości, lubi słoneczne stanowiska z wilgotnym podłożem. Jest mrozoodporny. Ciekawą odmianą jest nachyłek różowy 'American Dream', który oprócz różowych płatków ma żółty, kontrastujący z płatkami środek. Brunatnoczerwone kwiaty o żółtych obrzeżach ma z kolei jednoroczny nachyłek 'Drummonda'. W Polsce spotykane są także nachyłki lancetowane, trójskrzydłe, nachyłek większy, Atkinsona, a także nachyłki wieńcowe i wąskolistne.

Sprawdź, z czym połączyć nachyłek w ogrodzie

Nachyłki wspaniale prezentują się w wiejskich, przydomowych ogrodach, a także tych w stylu naturalistyczny, rustykalnym i romantycznym. Są także wykorzystywane jako kwiaty cięte. Ze względu na dużą różnorodność w kolorystyce i wysokości, byliny te można sadzić ze sobą, mieszając różne odmiany nachyłków.

W polskich ogrodach spotkać można kilka gatunków nachyłków. Najpopularniejszy z nich to nachyłek wielkokwiatowy. Sadzonki dorastają do 80 cm wysokości, sztywne pędy i duże, żółte, koszyczkowate kwiaty, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia oraz we wrześniu. Płatki kwiatów czasami bywają czerwone u nasady. Ta bylina krótkowieczna ma kilka ciekawych odmian. Do najciekawszych należą 'Cherry Pie' - wrażliwa na mróz, niska odmiana (do 30 cm wysokości) z czerwonymi kwiatami, nachyłek 'UpTick' Cream z kremowymi kwiatami, odmianę 'Calypso' wyróżniają półpełne lub pełne, żółte kwiaty z czerwoną nasadą oraz liście z białą obwódką, a 'Early Sunrise' to odmiana wrażliwa na mróz, dorastająca do 50 cm z żółtymi, pełnymi lub półpełnymi kwiatami. Inne, ładne odmiany, mające żółte kwiaty z czerwonymi nasadami to 'Sunfire', 'Sunray' i 'Heliot', a żółte pełne kwiaty zapewni odmiana nachyłka wielkokwiatowego 'Solanna Golden Sphere'.

Nachyłki wielkokwiatowe to rośliny, które tolerują nawet piaszczyste podłoże i suszę. Lubią słońce i przepuszczalną ziemię. Aby lepiej rosły, należy odmładzać nachyłki wielkokwiatowe co ok. 4 lata przez podział dorosłych okazów. Roślinę można też rozmnażać z nasion.

Inny popularny gatunek nachyłka to nachyłek barwierski. To bylina jednoroczna, która dorasta do ok. 90 cm. Ma imponujące kwiaty z języczkowymi płatkami i ciemnym środkiem. Do najładniejszych odmian nachyłka barwierskiego należą niskie, dorastające do 30 cm, 'Mahogany Midget' z ciemnoczerwonymi płatkami i ciemnym środkiem, również niskie 'Roulette' - czerwone z żółtymi plamkami i 'Złoty Karzeł' - żółte z brązowym środkiem. Ta odmiana nachyłka lubi słoneczne stanowiska i średnio żyzne podłoże. Wysiewa się je wiosnę - prosto do gruntu lub pod osłony.

Te rośliny będą także świetnie wyglądały w połączeniu z bylinami, które mają podobne wymagania do nachyłków. Są to m.in. szałwia omszona, krwawnik ogrodowy, zawilec nadmorski, przetacznik oraz nawłoć i dzwonek ogrodowy.

Nachyłki i inne byliny jako nasiona i sadzonki

Nachyłki rozmnaża się z nasion. Można wysiać je wiosną lub jesienią - do inspektu lub od razu do gruntu. Pierwsze kiełki pojawią się już po ok. 14 dniach. Niskie rośliny należy pikować tak, by miały co najmniej 15 cm odległości od siebie. Zebrane nasiona nachyłka można sadzić przez 2-4 lata. Ze względu na swoją barwność i wygląd, warto uwzględnić je w projekcie rabaty bylinowej.

Nachyłki o różnych kolorach są dostępne w sklepach ogrodniczych. Bez problemu można kupić konkretne odmiany nachyłka, a także mieszanki, które zawierają nasiona różnokolorowych odmian nachyłka. W internetowych sklepach ogrodniczych można także zamówić sadzonki tej byliny lub wyhodować je samodzielnie w inspektach z wcześniej zakupionych nasion.

pixel