Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dęby - sadzonki

20 produkty

Dąb to rodzaj liściastych drzew oraz krzewów z rodziny bukowatych. Wyróżniamy około 450 gatunków, a największa ich różnorodność występuje w w USA i Kanadzie. Majestatyczne dęby chyba wszystkim kojarzą się z witalnością i siłą. Warto wiedzieć, że były to święte drzewa Słowian i Celtów, które obdarzano wyjątkowym szacunkiem, wierząc, że mają magiczne i lecznicze właściwości. Dęby były zresztą czczone także przez starożytnych Greków i Rzymian, a wzmianki o nich znajdują się również w Starym Testamencie. Dąb nie bez powodu nazywany jest królem drzew.

Czytaj więcej

Dąb - długowieczne drzewo idealne do Twojego ogrodu!

W Polsce mamy kilka dziko rosnących gatunków dębów: dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, dąb omszony (można go podziwiać jedynie w rezerwacie przyrody Bielinek), a także dwa antropofity zadomowione, czyli dąb czerwony oraz dąb burgundzki. Dąb szypułkowy to drzewo, które może żyć 700 lat, a nawet dłużej. Znane są ponadtysiącletnie okazy! Jeśli posadzisz inne gatunki, również możesz spodziewać się tego, że dzieci i wnuki Twoich pociech będą podziwiać majestat dębu, który niegdyś został zasadzony tuż obok ich rodzinnego domu. 

Dęby rosnące dziko w naszym kraju osiągają wysokość 20-30 metrów. Mogą być jeszcze większe, co trzeba mieć na uwadze, jeśli chce się je hodować we własnym ogrodzie. Co ciekawe, średnica ich pnia wynosi niekiedy aż 3 metry, jednak takie przypadki odnotowuje się jedynie wtedy, gdy chodzi o kilkusetletnie drzewa. Jeśli dysponujesz naprawdę dużym ogrodem, to nie zastawiaj się i posadź w nim to wyjątkowe drzewo o rozłożystej koronie, pod którą będą mogły bawić się dzieci. Miej na uwadze także to, że dąb daje dużo cienia, co jest wybawieniem w upalne dni. Warto zaznaczyć, że dęby wspaniale prezentują się również jesienią, gdy ich oryginalne, wielokrotnie klapowane liście efektownie przebarwiają się. Nie można też nie wspomnieć tu o ich owocach, czyli żołędziach, bez których trudno wyobrazić sobie naszą polską jesień. Trzeba też wiedzieć, że dęby są zaliczane do grona roślin miododajnych.

Długowieczny, okazały dąb to drzewo, które będzie niewątpliwą ozdobą Twojego ogrodu, ale pamiętaj też o mniej wybujałych odmianach. Dąb kolumnowy to propozycja dla osób szukających niewysokich ozdobnych drzew o wąskiej koronie - przykładami takich rośliny są dąb błotny kolumnowy oraz dąb szypułkowy 'Fastigiata'.

Poznaj gatunki i odmiany dębów, które kupisz w sklepie Sadowniczy.pl

W naszym sklepie kupisz dęby z regionalizacją nasienną, czyli dęby szypułkowe i dęby bezszypułkowe. To propozycja dla tych, którzy chcą mieć w swoim ogrodzie rośliny kojarzące się ze szlachetnością, siłą i baśniami pamiętanymi z dzieciństwa. Warto zaznaczyć, że dęby szypułkowe rozwijają szczególnie rozłożystą koronę, zwłaszcza starsze okazy. Masz możliwość założenia własnego lasu? Dzięki niemu nie tylko będziesz mógł napawać się wspaniałymi widokami, ale też skorzystasz z tego, że w miejscu Twojego zamieszkania powstanie korzystniejszy dla zdrowia mikroklimat. To właśnie te dwa gatunki dębów są polecane do nasadzeń w ramach zakładania lasu.

Zależy Ci na wyjątkowo szybko rosnącym gatunku? Postaw na dąb błotny, wyróżniający się charakterystycznymi, lekko przewieszającymi się gałęziami i dość wąską koroną i tym, że jego liście rudzieją przed opadnięciem. Drzewo to jest też szczególnie polecane do ogrodów z podmokłą lub ubitą ziemią, dobrze rośnie w zniszczonym miejskich glebach.

Gatunkiem, który również świetnie czuje się tam, gdzie występuje mało wartościowa gleba oraz w rejonach, w których odnotowuje się nawet silne zanieczyszczenie powietrza, jest dąb czerwony. Drzewo to wygląda najpiękniej jesienią, gdy jego duże liście przebarwiają się na szkarłatnoczerwony lub czerwonobrązowy kolor. Również ten gatunek wyróżnia się szybkim wzrostem, jego charakterystyczną cechą jest także nisko rozgałęziony pień. Dąb czerwony poradzi sobie zarówno na lekko podmokłych i gliniastych glebach, jak i tam, gdzie ziemia jest raczej piaszczysta i sucha. Zainteresować Cię może także dąb burgundzki. Jego owoce otoczone są miseczkami z charakterystycznymi włoskowatymi łuskami. Drzewo to idealnie nadaje się do tworzenia alei i ścian przeciwwiatrowych. Jego zbrązowiałe liście utrzymują się na gałęziach niemal do końca zimy!

Sadzonki dębu czerwonego i innych - efektowne drzewo dostępne w naszej ofercie

Zdecydowałeś się na hodowlę dębu? Sprawdź, jak wygląda porównanie rośliny szkółkowane kontra siewki i zdecyduj się na sadzonki ze zdrowym i silnym systemem korzeniowym. W naszym sklepie dbamy o to, by dostarczać klientom rośliny w jak najlepszym stanie, które odporne na niesprzyjające warunki i łatwo przyjmują się na miejscu stałym. Chcesz zasadzić w swoim ogrodzie dąb, który będzie imponował swoimi rozmiarami i wspaniałymi liśćmi, które jesienią zachwycą wszystkich swoimi bajecznymi kolorami? Wybierz sadzonkę dębu czerwonego

W sklepie Sadowniczy.pl zamówisz także sadzonki innych dębów. Znajdziesz u nas sadzonki z gruntu dębu szypułkowego, a także sadzonki dębu bezszypułkowego, błotnego i burgundzkiego. Bez względu na to, na jaki gatunek się zdecydujesz, szybko otrzymasz starannie zapakowaną sadzonkę z bardzo dobrze zabezpieczonymi korzeniami. 

Choroby i szkodniki dębów - jak z nimi walczyć?

Jedną z najczęstszych chorób dębu jest mączniak prawdziwy dębu. Choroba ta objawia się białawym, mączystym nalotem na liściach najczęściej atakuje młode rośliny, dlatego warto kupić sadzonki w sprawdzonym, zaufanym sklepie. Mączniak prawdziwy dębu to choroba grzybowa, która może prowadzić do słabszego przyrostu pędów, braku odporności na mróz, a nawet do zamierania rośliny. Przed tym niebezpiecznym grzybem da się jednak chronić dęby. W tym celu spryskuje się rośliny preparatami siarkowymi.  

W ciągu ostatnich 200 lat odnotowuje się wzmożone zamieranie dębów. Choroba ta pojawia się pod wpływem szeregu czynników osłabiających te drzewa, np. długotrwałe susze, żery owadzie, wahania wód gruntowych oraz choroby grzybowe. Choroba dotyka głównie dęby szypułkowe i bezszypułkowe. Pierwszym jej objawem jest blednięcie i przedwczesne opadanie liści, niepokojące powinny być również liczne pędy przybyszowe na pędzie głównym i czarnobrązowe plamy na pniu. Porażone drzewa trzeba jak najszybciej usunąć. 

Dęby są atakowane przez różne szkodniki, w tym przez larwy błonkówki, które na liściach dębu tworzą tzw. galasy, będące ich miejscem schronienia. Szkodniki te trzeba zwalczyć stosując oprysk i usuwając liście pokryte galasami. Opryski specjalnymi preparatami pomagają także wtedy, gdy pojawią się mszyce (zdobniczka dębowa) lub misecznik dębowy. Pamiętaj o tym, że mikoryza i balot sprawiają, że dęby są odporniejsze na choroby!

pixel