Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Słoneczników ozdobnych

26 produkty

Słonecznik ozdobny, znany również jako słonecznik ogrodowy (Helianthus annuus), jest popularną rośliną ozdobną uprawianą ze względu na swoje duże, jaskrawe kwiaty i dekoracyjne nasiona. Nie przypadkiem łacińska nazwa słonecznika odnosi się do słońca (Helios). Kwiatostany słoneczników przypominają tarczę tej gwiazdy, stając się ulubionymi roślinami ozdobnymi w ogrodach przydomowych i publicznych, ozdabiając otoczenie swoimi barwami.

Czytaj więcej

Słoneczniki ozdobne – charakterystyka 

Helianthus annuus to kwiat ozdobny należący do roślin jednorocznych i miododajnych, które co roku powinno się wysiewać w ogrodzie lub pojemnikach.

Istnieje wiele odmian słoneczników ozdobnych, które różnią się między sobą:

 • kolorem – płatki tych kwiatów występują w różnorakich odcieniach – od bieli, przez żółć (słonecznik ozdobny wysoki żółty pojedynczy 'Plantico');
 • siłą wzrostu – wysokie odmiany osiągają aż do 3 m wysokości, natomiast wysokość słoneczników ozdobnych niskich nie przekracza zazwyczaj 60 cm,

 • wyglądem kwiatostanu – niektóre odmiany dumnie prezentują wyrazisty środek tarczy kwiatu, u innych forma kwiatostanu będzie przypominać pompon (słonecznik ozdobny wysoki pełny);

 • średnicą koszyczka – średnice tarcz kwiatów wahają się od 8 do nawet 25 cm.

Rośliny te można mieszać z innymi odmianami słoneczników ozdobnych, tworzą też idealne kompozycje z innymi gatunkami roślin ozdobnymi, takich jak dalie czy malwy.

Kiedy się sieje słonecznik ozdobny? 

Najodpowiedniejszym okresem do wysiewu nasion słonecznika ozdobnego jest przełom kwietnia i maja po ostatnich przymrozkach, gdy temperatura gruntu ustabilizuje się na poziomie od 10 do 15° C.

Słoneczniki ozdobne można wysiewać także na początku lata. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kwitnienie przesunie się na późniejszy okres.

Słonecznik ozdobny nasiona – pora wysiewu w przypadku rozsady 

W przypadku pozyskiwania młodych roślin z rozsady, pora wysiewu nasion tych roślin jest nieco inna. Do doniczek, skrzynek lub biodegradowalnych celulozowo – torfowych pojemników należy posiać nasiona kilka dni przed ostatnimi mrozami. Po wykiełkowaniu młode słoneczniki należy przesadzić do gruntu, przenosząc całą bryłę korzeniową.

Nasiona słonecznik ozdobny – w jaki sposób wysiewać? 

W przygotowanej glebie umieszcza się po kilka sztuk nasion słonecznika ozdobnego w pojedynczych dołkach, na głębokość od 2 do 3 cm. Po ich wysianiu dołki przykrywa się ziemią, lekko ugniata i obficie podlewa.

Po wzejściu siewek warto dokonać selekcji, pozostawiając tylko jedną najsilniejszą. Nie bez znaczenia są odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi okazami.

Rozstaw siewek słonecznika ozdobnego zależy od ich odmiany:

 • wysokie: 50 cm ⨯ 75 cm;

 • niskie i karłowe: 25 ⨯ 50 cm.

Po wysiewie nasion niezbędny jest monitoring młodych słoneczników pod kątem obecności szkodników bądź w celu wczesnego wykrycia stanów chorobowych.

Jak długo kiełkuje słonecznik ozdobny? 

Nasiona słoneczników ozdobnych kiełkują zazwyczaj w przeciągu 10 dni. Jednak to, w jakim okresie nasiona będą wschodzić, zależy od temperatury na zewnątrz. Słoneczniki ozdobne dobrze kiełkują w temperaturze od 8 do 10° C. Niższa temperatura wpływa na opóźnienie procesu wegetatywnego.

Słoneczniki ozdobne – okres kwitnienia 

Widok cudownych kwiatów cieszyć będzie oczy od lipca aż do końca września. Czas, w którym słonecznik ozdobny będzie kwitnąć, zależy między innymi od wilgotności, temperatury i zawartości składników odżywczych w glebie. Okres rozkwitu słoneczników ozdobnych można wydłużyć, wycinając wierzchołek rośliny w momencie, gdy pojawią się co najmniej 3 pary liści.

Szczególnie ciekawe formy tworzy odmiana 'Sunspot' oraz 'Lemon Queen', co nie oznacza, że pozostałe odmiany ustępują blaskiem czy kolorytem.

Słonecznik ozdobny nasiona – gdzie posiać? 

Nasiona słoneczników ozdobnych należy siać w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Co więcej, nasiona powinny być wysiewane w miejscach stałych, ponieważ rośliny te źle znoszą ewentualną dyslokację.

Jak pielęgnować słoneczniki ozdobne?

Słoneczniki ozdobne potrzebują przede wszystkim częstego nawadniania oraz dostarczania odpowiednich składników odżywczych. Powodzenie uprawy zależeć będzie od regularnego nawadniania oraz zasilania słoneczników ozdobnych gotowymi mieszankami mineralnymi z dodatkiem mikroelementów, przeznaczonych do nawożenia roślin kwitnących. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym słoneczników ozdobnych jest regularne odchwaszczanie stanowiska.

Słoneczniki ozdobne narażone na niebezpieczeństwa, wśród których można wyróżnić:

 • ataki szkodników – ślimaków, mszyc oraz ptactwa,

 • występowanie chorób – zwłaszcza szarej pleśni i mączniaka prawdziwego.

Zagrożenia te można zwalczyć różnego rodzaju preparatami dostępnymi w sprzedaży. Można też pokusić się o wykorzystanie metod bardziej dostępnych.

Domowe sposoby ochrony słoneczników ozdobnych:

 • rozsypywanie wokół rośliny popiołu drzewnego lub igliwia sosnowego;

 • opryskiwanie rośliny wyciągiem z pokrzyw;

 • zakładanie na słoneczniki ozdobne lekką cienką tkaninę w okresie przekwitania;

 • użycie naparu ze skrzypu lub mieszaniny wodnej zawierającej drożdże.

Takie działania pomogą roślinom w dalszym rozwoju oraz uodpornią je przed kolejnymi nadchodzącymi zagrożeniami.

Jaka ziemia do słoneczników? 

Słoneczniki ozdobne nie mają wygórowanych wymagań bytowych. Wskazane jest jedynie, by podłoże, w jakim sieje się roślinę, było opielone i bogate w składniki odżywcze. Ziemia powinna być lekko wilgotna i mieć odczyn zbliżony do obojętnego (6,5-7,5 pH). Glebę ubogą w minerały, należy przed posadzeniem wzbogacić kompostem, obornikiem lub innym nawozem organicznym, dzięki czemu stanie się ona urodzajnym podłożem, w którym nasiona słoneczników ozdobnych znajdą idealne warunki rozwoju.

Uprawa słoneczników ozdobnych jest stosunkowo prosta, a poprawnie prowadzona staje się źródłem ogromnej satysfakcji. Słoneczniki doskonale nadadzą się jako ozdoba ogrodu oraz część rabaty bylinowej. Z powodzeniem pełnią też funkcję kwiatów ciętych, które umieszczone w wazonie, bądź w bukiecie, wprowadzą do wnętrza domu odrobinę blasku i trochę więcej lata.

pixel