Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Kapusty głowiastej

45 produkty

Kapusta głowiasta jest jednym z najpopularniejszych warzyw w polskich ogrodach. Jej smak, wartości odżywcze i wszechstronność sprawiają, że jest niezwykle ceniona w kuchni. Jednak aby cieszyć się świeżą i zdrową kapustą, trzeba wiedzieć, kiedy właściwie siać jej nasiona. Co warto wiedzieć na temat optymalnego czasu siewu nasion kapusty głowiastej? Jak ją uprawiać, aby zbierać obfity i smaczny plon?

Czytaj więcej

Kiedy siać kapustę głowiastą?

Uprawa kapusty głowiastej nie jest zbyt wymagająca i trudna, warto jednak wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach. Nasiona kapusty głowiastej można siać zarówno bezpośrednio do gruntu, jak i wcześniej w doniczkach lub skrzynkach na rozsady. Wybór metody zależy od preferencji i warunków panujących w  ogrodzie.

W przypadku większych upraw rzadko kto się decyduje na wysiewanie kapusty do doniczek, a następnie przenoszenie jej do gruntu: zazwyczaj sieje się bezpośrednio do ziemi i ewentualnie okrywa ją agrowłókniną dla zapewnienia wyższej temperatury. 

Nasiona kapusty wysiewane do gruntu 

Jeśli zdecydujemy się na bezpośredni siew nasion kapusty głowiastej do gruntu, powinniśmy to robić wczesną wiosną, gdy gleba jest już lekko ciepła. Przygotujmy glebę poprzez jej rozluźnienie i nawożenie organicznym kompostem. Następnie możemy siać nasionka bezpośrednio do gruntu, zachowując odpowiednie odstępy między nimi. Każdy producent podaje na opakowaniu informacje, na jaką głębokość należy wysiewać jego kapustę i w jakich odstępach umieszczać od siebie rośliny. 

Nasiona kapusty wysiewane do doniczek

Jak już wspomniano, możemy zdecydować się na wcześniejsze wysiewanie nasion kapusty głowiastej w doniczkach lub skrzynkach z rozsady. Jeśli zależy nam na wcześniejszym zbiorze, ta metoda może być dla nas odpowiednia. Nasionka powinny zostać umieszczone w niewielkiej głębokości, około 1-2 cm, i utrzymane w temperaturze około 20-25 stopni Celsjusza. Po wykiełkowaniu, młode rośliny można przesadzić do gruntu.

Najczęściej spotykane odmiany kapusty głowiastej:

  • kapusta głowiasta biała 'Ditmarska' to jedna z najwcześniejszych odmian kapusty, którą warto uprawiać szczególnie, jeśli się jest miłośnikiem młodej kapusty z ziemniaczkami. Charakteryzuje ją świeży smak, chrupkość i piękny kolor. Pojawia się już w kwietniu-maju. 
  • kapusta głowiasta biała 'Opalo' odmiana, która najlepiej sprawdza się do kiszenia i krótkiego przechowywania. 
  • kapusta głowiasta biała 'Sława z Gołębiewa' popularna odmiana tworząca duże, zwarte główki z niewielką skłonnością do pękania. Może być przechowywana w chłodnych warunkach. 
  • kapusta głowiasta biała 'Didmarsker' świetnie sprawdza się do uprawy przyspieszonej w szklarniach lub pod osłonami. Dojrzewa nawet w 55-60 dni. 
  • kapusta głowiasta biała 'Kamienna Głowa' to późna odmiana kapusty, która pojawia się na grządkach zazwyczaj pod koniec lata lub początkiem jesieni. Na dojrzewanie potrzebuje nawet 150 dni. Charakteryzuje się bardzo dużymi, zwartymi główkami. 
  • kapusta głowiasta biała 'Amager', podobnie jak 'Kamienna Głowa', jest późną odmianą kapusty. I podobnie jak 'Kamienna Głowa', tworzy zwarte, ciężkie główki, idealne do kiszenia, przygotowywania bigosów i innych przetworów. 
  • kapusta Brunświcka przeznaczona jest głównie do hodowli amatorskiej. Tworzy mało zwięzłe, odrobinę spłaszczone główki, które w smaku są bardzo chrupkie i soczyste. 

Jak długo kiełkują nasiona kapusty głowiastej?

Kiełkowanie nasion kapusty głowiastej może trwać od kilku dni do dwóch tygodni. Wszystko zależy od warunków panujących w naszym ogrodzie oraz od jakości nasion. Warto zatem pamiętać o kilku czynnikach, które mogą wpływać na tempo kiełkowania nasionek.

Optymalna temperatura gleby dla kiełkowania nasion kapusty głowiastej wynosi około 15-20 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest zbyt niska, proces kiełkowania może się wydłużyć lub nawet nie wystąpić. Dlatego warto monitorować temperaturę gleby i, jeśli to konieczne, ogrzewać rośliny w odpowiedni sposób.

Nasiona kapusty głowiastej muszą być odpowiednio nawilżone, aby kiełkować. Nie mogą być jednak zbyt mocno zalewane wodą, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia nasion.

Ważne jest utrzymanie równowagi, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra. Regularne, delikatne podlewanie pomoże w osiągnięciu optymalnych warunków dla nasionek, a następnie przekształcenie się roślinek w zdrowe, dobrze rozwijające się sadzonki. 

Kiełkowanie nasion kapusty głowiastej może zostać również opóźnione przez niską jakość nasion. Ważne jest, aby korzystać z wysokiej jakości nasion, które są świeże i nieuszkodzone. Wybierając nasiona, zwróćmy uwagę na termin ważności oraz na pochodzenie nasion. Lepiej jest inwestować w dobrej jakości nasiona, aby mieć większą pewność powodzenia.

Podsumowanie: o czym pamiętać wybierając odmianę kapusty głowiastej?

Siew nasion kapusty głowiastej to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i uwagi. Wybór odpowiedniego czasu siewu oraz dbałość o warunki kiełkowania nasionek są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w uprawie tego warzywa.

Pamiętajmy, że nasiona kapusty głowiastej można siać bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną lub wcześniej wysiewać je w doniczkach lub skrzynkach z rozsady. Kiełkowanie nasion może trwać od kilku dni do dwóch tygodni, a tempo tego procesu zależy od warunków panujących w naszym ogrodzie oraz od jakości nasion.

Pamiętajmy o utrzymaniu optymalnej temperatury gleby i odpowiedniego nawilżenia nasionek. Inwestycja w dobrej jakości nasiona to również kluczowy czynnik dla powodzenia uprawy kapusty głowiastej. Jeśli szukasz najlepszej jakości nasion warzyw, owoców i roślin dekoracyjnych, zajrzyj do odpowiednich kategorii w Sadowniczy.pl

Zachęcamy wszystkich ogrodników, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących, do eksperymentowania z siewem i hodowlą kapusty głowiastej. To nie tylko satysfakcjonujące zajęcie, ale także wspaniały sposób na dostarczenie sobie i swojej rodzinie świeżych, zdrowych warzyw prosto z ogrodu. W ofercie Sadowniczy.pl znajdziesz wszystkie popularne odmiany kapusty, a także innych warzyw i owoców, które warto posadzić w swoim ogródku. 

pixel