Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Fasoli szparagowej

105 produkty

Uprawa fasolki szparagowej jest dość prosta i satysfakcjonująca. Sytuację ułatwia fakt, że nasiona fasoli szparagowej są łatwo dostępne, a ich cena przystępna. Warto jednak pamiętać o tym, by nabywać nasiona wyłącznie w renomowanych sklepach. Daje to gwarancję powodzenia uprawy pozbawionej chorób i wad genetycznych.

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

  • Kiedy można siać fasolkę szparagową?

  • Jak długo rośnie fasolka szparagowa?

  • Jaka jest najlepsza odmiana fasolki szparagowej?

Kiedy można siać fasolkę szparagową? 

Fasolka szparagowa (fasolka zieloną lub haricot vert), jest rośliną jednoroczną, która najlepiej rośnie w ciepłych warunkach. Termin, w którym nasiona fasoli szparagowej powinny być sadzone, w znacznym stopniu zależny jest od klimatu charakterystycznego dla danej lokalizacji działki, ogrodu lub gospodarstwa.

Warto przed wysiewem skorzystać z fachowych porad dostępnych w sieci internetowej bądź skonsultować się z doświadczonymi hodowcami. Przyjmuje się, fasolkę szparagową można siać wiosną wprost do gruntu. Najlepiej jest uczynić to po 15 maja, ponieważ fasola lubi ciepłe stanowiska. Kiełkowanie następuje w temperaturze od 15 do 20°C.

Ogrodnicy lub działkowcy zamieszkali w strefie klimatycznej o umiarkowanym klimacie, mogą siać nasiona fasoli szparagowej już wczesną wiosną, gdy gleba jest już dobrze ogrzana. Można także wysiać fasolkę szparagową około dwu do trzech tygodni przed spodziewaną datą ostatniego przymrozku. To pozwoli fasolce na wykiełkowanie i wzrost przed nadejściem cieplejszych temperatur. W strefie klimatycznej cieplejszej, gdzie przymrozki nie są problemem, fasolkę szparagową można siać na jesieni lub wczesną zimą, aby uniknąć najgorętszych miesięcy.

Gwoli przypomnienia, Polska podzielona jest na dwie strefy klimatyczne. Pomorze cechuje się nieco niższymi temperaturami wiosną i latem, podczas kiedy wnętrze kraju notuje okresowe upały, wymagające zwiększenia wysiłków w celu odpowiedniego nawodnienia upraw.

Należy pamiętać, że są to tylko ogólne wskazówki. Termin wysiewu fasoli szparagowej może się różnić w zależności od odmiany. Ustalając termin wysiewu, trzeba też uwzględnić wymogi określonej odmiany. Różnią się od siebie wczesnością dojrzewania, odpornością na choroby, wielkością roślin i smakiem.

Przed wysiewem warto sprawdzić informacje dostarczone przez producenta lub renomowanego dystrybutora. Wszystkie niezbędne dane dotyczące wysiewu, uprawy i zbiorów fasoli szparagowej znajdują się w specyfikacji nasion umieszczonej zwykle na opakowaniu.

Jak długo rośnie fasolka szparagowa? 

Fasolka szparagowa zwykle rośnie przez okres od 60 do 70 dni od momentu, kiedy posadzone zostaną nasiona fasoli szparagowej do rozpoczęcia zbiorów. Dobrze jest zapewnić fasolce towarzystwo innych warzyw: selera, marchwi, kapusty, dyni lub kalafiora. Natomiast często spotykanym błędem jest lokowanie na tym samym stanowisku roślin z tej samej rodziny.

Czas wzrostu i dojrzewania fasoli może być nieco dłuższy lub krótszy, w zależności od warunków klimatycznych, odmiany fasolki szparagowej oraz preferencji dotyczących zbioru. Ważne jest, aby zacząć zbierać fasolkę szparagową, gdy strączki są młode i smaczne. Jeśli zostaną zbyt długo na roślinie, mogą się stać włókniste i nabrać lekkiej goryczki. Regularne zbieranie fasolki szparagowej zachęca rośliny do kontynuowania produkcji nowych strączków.

Powyższe informacje są ogólne i mogą się różnić w zależności od konkretnych warunków uprawy oraz odmiany fasolki szparagowej, którą zamierza się uprawiać.

Jak zbierać nasiona fasoli szparagowej? 

Fasola szparagowa powinna rosnąć na krzaku, aż strąki dojrzeją. Należy pozostawić je na roślinie, do pełnego wyschnięcia. Dzięki temu fasola w środku strąka stanie się twarda i sucha. Może to potrwać kilka tygodni lub nawet dłużej, w zależności od warunków pogodowych.

Wyschnięte strąki można delikatnie pociągnąć ku dołowi, to powinno wystarczyć. Można to zrobić ręcznie lub użyć noża ogrodowego, aby przeciąć strąk przy łodydze. Strąki fasoli szparagowej zwykle mają kilka nasion ułożonych wzdłuż centralnej strony strąka. Po wyschnięciu strąki staną się kruche, co ułatwia ich otwarcie i uwolnienie nasion fasoli szparagowej.

W tym celu wystarczy rozgnieść strąk w rękach lub użyć niewielkiego narzędzia. Zebrane nasiona umieszcza się na czystej, suchej powierzchni, celem ich całkowitego wyschnięcia. Ewentualne pozostałości strąka i inne niepożądane składniki należy oddzielić i usunąć, poprzez przesypanie nasion na czystą, dużą i gładką powierzchnię (taca, talerz), by odfiltrować ewentualne zanieczyszczenia lub skorupy.

Po wyschnięciu nasion należy je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Trzeba się upewnić, że nasiona są całkowicie suche przed przechowywaniem, aby zapobiec ich pleśnieniu.

Jaka jest najlepsza odmiana fasolki szparagowej? 

Wybór najlepszej odmiany fasolki szparagowej zależy od preferencji smakowych, dostępności odmian w danym regionie oraz wiedzy samego działkowca lub ogrodnika. W wielu przypadkach to właśnie umiejętności prowadzenia uprawy determinują ostateczny wybór tej, czy innej odmiany fasolki szparagowej.

Najpopularniejsze odmiany fasoli szparagowej:

Nabyta z czasem wiedza na temat metod uprawy fasolki szparagowej skłania hodowców do eksperymentów. Bardzo popularne są czarne nasiona fasoli szparagowej wykorzystywane w kuchni azjatyckiej. Tradycjonaliści zdecydują się nabyć nasiona fasoli szparagowej 'Unidor', cenionej za delikatny smak i atrakcyjny kolor. Z kolei obfite zbiory zapewnia fasola szparagowa tyczna, której nasiona zawierają w sobie geny dwóch gatunków – fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris L.) oraz fasoli wielokwiatowej (Phaseolus coccineus L.).

Niezależnie od wyboru, sam fakt zajęcia się uprawą fasolki szparagowej przysparza ogrom satysfakcji. Biorąc pod uwagę wysokie ceny warzyw, własna fasolka szparagowa jest także źródłem poważnych oszczędności.

pixel