Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KRZEWY IGLASTE

565 produkty

Krzewy iglaste należą do klasy iglastych, która jest najliczniejsza i najważniejsza w gromadzie roślin nagozalążkowych. Do iglastych należy 50 rodzajów, a w tym około 550 gatunków. W Polsce rosną krzewy z trzech rodzin iglastych: sosnowate, cisowate oraz cyprysowate (jałowiec). Wśród krzewów iglastych wyróżniamy gatunki z liśćmi w formie szpilek, czyli np. sosnę górską i świerk, oraz gatunki z łuskowatymi liśćmi, występującymi u większości cyprysowatych. Zdecydowana większość krzewów iglastych to rośliny zimozielone i mrozoodporne. Można je hodować w ogrodzie, a mniejsze odmiany – w donicy.

Czytaj więcej

Jakie są krzewy iglaste?

Krzewy iglaste idealnie nadają się do ogrodu. Często stanowią znaczną część porastającej go zieleni. Nawet jeśli wokół posesji znajduje się jedynie trawnik, to towarzystwem dla niego zazwyczaj są właśnie iglaki. Żywopłot z tui jest niesamowicie popularny, ale nierzadko spotyka się także żywopłoty i szpalery z innych krzewów iglastych, takich jak cyprysiki, jałowce, kosodrzewiny, świerki i cisy. Ogromną zaletą iglaków jest to, że pozostają dekoracyjne także w okresie zimowym. Krzewy iglaste można podzielić ze względu na wielkość. Zaznajomienie się z tym podziałem pozwala wstępnie wybrać gatunki i odmiany iglaków do swojego ogrodu lub do uprawy w donicy. Zanim zdecydujesz się upatrzone rośliny, sprawdź też, jakie jest ich tempo wzrostu. Możesz postawić na drzewa iglaste szybko rosnące, dzięki którym Twój ogród szybko się zazieleni, jednak pamiętaj, że większość iglaków rośnie powoli!

Krzewy iglaste niskie

Masz niezbyt dużo miejsca w ogrodzie, więc interesują Cię krzewy iglaste, które są docelowo niskie i nie będą stanowiły problemu, gdy urosną? A może szukasz iglaków na żywopłot? Ta kategoria powinna Cię zainteresować. Co ważne, masz naprawdę ogromny wybór, i możesz przebierać wśród niskich krzewów iglastych o kulistym, płaskokulistym lub stożkowym pokroju. Ponadto trzeba uwzględnić to, że iglaki występują nie tylko w rozmaitych odcieniach zieleni, lecz przybierają także niebieskawe, srebrzyste, żółtozłociste bądź pomarańczowozłote zabarwienie igieł. Do krzewów iglastych, które rosną na wysokość 2-3 metrów, należą jałowce pospolite, łuskowate, płożące i sabińskie, a także jałowce pośrednie, czyli krzewy iglaste, będące krzyżówką jałowca chińskiego oraz jałowca sabińskiego. W tej grupie znajdują się także niektóre cyprysiki groszkowe, np. 'Squarossa' i 'Filifera' oraz cyprysik Lawsona 'Golden Wonder'. Warto tu wymienić także świerk biały 'Biesenthaler Fruhling', żywotnik olbrzymi 'CanCan' niektóre żywotniki zachodnie, np. szybko rosnącą odmianę 'Fastigiata' czy 'Magic Moment' i sosnę górską 'Rotundata'.

Krzewy iglaste karłowate

Odmiany te nie przekraczają 1 m wysokości. Niektóre dorastają zaledwie do 0,3-0,6 metraDocelowa wielkość krzewów iglastych karłowatych dotyczy roślin wieloletnich! Ich średni roczny przyrost to na ogół zaledwie kilka centymetrów. Krzewy iglaste karłowate to zatem wymarzone rośliny do bardzo małych ogrodów, a także na balkony i tarasy. Do takich krzewów iglastych należą między innymi: żywotniki zachodnie 'Globossa Aurea','Little Giant', 'Kagers Beauty', kosodrzewina 'Carsten', świerk kłujący 'Waldrbrunn', sosna wejmutka 'Tiny Curls', jałowiec płożący 'Blue Forest', cyprysik Lawsona 'Mini Nova' i choina kanadyjska 'Jeddeloh'.

Krzewy iglaste na pniu

Od jakiegoś czasu rośliny szczepione na pniu, w tym także właśnie krzewy iglaste, są bardzo modne. Trudno się temu dziwić, ponieważ prezentują się bardzo oryginalnie i dodają elegancji każdemu ogrodowi. Wspaniale wyglądają także na tarasach i balkonach! Wśród krzewów iglastych szczepionych na pniu znaleźć można: sosnę górską 'Varella', 'Benjamin', 'Ophir' i 'Litomyśl', a także sosnę wejmutkę 'Green Twist' i cyprysiki 'Getti' i 'Gracilis'. Zwróć też uwagę na modrzew japoński 'Blue Dwarf', sosnę czarną 'Borovany' i 'De Gaulle', świerk kłujący 'Blue Pall' i 'Blaukissen', świerk pospolity 'Gold Nugget (Aurea) oraz świerk sitkajski 'Rom'. Interesującą opcją są też tuje szczepione na pniu.

Kiedy przycinać krzewy iglaste?

Przycinanie krzewów iglastych warto zaplanować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi konkretnych gatunków, istnieją jednak ogólne reguły, które warto znać, jeśli chce się hodować iglaki. Wczesna wiosna to najlepszy czas na wykonanie cięcia sanitarnego krzewu iglastego, polegającego na pozbyciu się chorych i uschniętych gałęzi. W tym okresie przeprowadza się także cięcie formujące cyprysików, żywotników, jałowców oraz cisów. Ważne jest to, aby wczesnowiosenne cięcie odbywało się po ustaniu mrozów, ale zanim krzewy wypuszczą młode pędy. Jeśli stare krzewy iglaste takie jak świerki czy kosodrzewiny potrzebują mocnego cięcia, to również warto zdecydować się na ten czas.

Gdy już wykształcą się nowe pędy, na przełomie maja i czerwca, wykonuje się cięcie tegorocznych przyrostów cyprysowatych i cisów, a także sosen górskich, świerków, jodeł, choiny kanadyjskiej i modrzewia. Przyrosty skraca się maksymalnie o połowę. Zabieg ten pozwoli roślinie zagęścić się i ograniczy jej wzwyż, a pobudzi rozrost wszerz. Późnym latem można wyrównać długość pędów. Nie należy robić tego zbyt późno, bo krzew nie zdąży się zregenerować i będzie podatny na choroby.

Jak formować krzewy iglaste?

Krzewy i drzewa iglaste mogą pięknie wyglądać bez formowania, zwłaszcza niektóre gatunki i odmiany, np. cyprysiki Lawsona, świerki 'Conica' i jałowce. Jeśli iglak ma zwarty, kompaktowy pokrój i rośnie bardzo powoli, formowanie można ograniczyć do minimum. Co istotne, krzewy iglaste, które mają mocne przyrosty i nie są podatne na choroby, bardziej tolerują radykalne cięcie od iglaków o kolumnowym, wąskim pokroju. Cięcie dobrze znosi np. jałowiec, cis, a także żywotnik zachodni. 

Cięcie formujące wykonuje się na kilkuletnich okazach, w kwietniu lub maju. Warto pamiętać, że krzewy iglaste po cięciu są mało odporne na niskie temperatury, a więc nie należy przekładać zabiegu na jesień. Jeśli chcesz nadać iglakowi bardziej wyszukany, fantazyjny kształt, przyda Ci się nie tylko cierpliwość, ale również druciany szablon. Do wykonania mniej skomplikowanych cięć wystarczą nożyce elektryczne lub ręczne. Niektóre odmiany żywotników, sosen górskich i jodeł mają naturalnie kulisty kształt. Wystarczy bardzo delikatne cięcie, aby wyglądały na zadbane. 

Formowanie krzewów iglastych nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości, ponieważ większość tych roślin preferuje oszczędne cięcie. Przestrzegając kilku istotnych zasad, będziesz cieszyć się widokiem zdrowo rosnących, efektownych iglaków przez wiele lat!

pixel