Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zawilce byliny

19 produkty

Zawilce to wyjątkowe byliny, które od wczesnej wiosny do późnej jesieni są ozdobą naszych ogrodów, ale również lasów i łąk. Jest wiele odmian tych roślin, które generalnie dzieli się na dwie grupy: zawilce jesienne i wiosenne. Zawilce zimowe kwitną od sierpnia, a te wiosenne już od pierwszych dni marca.

Czytaj więcej

Jak wygląda zawilec? Kiedy kwitnie? Właściwości i wymagania tej byliny

Zawilce pochodzą z Półwyspu Bałkańskiego, Turcji i Kaukazu. Tam porastają lasy iglaste i liściaste. Uwielbiają wilgotną, próchniczną glebę. Zawilec ogrodowy, który został wyprowadzony z pierwotnych gatunków naturalnych, najlepiej czuje się w półcieniu. Sadząc zawilce warto wybrać dla nich miejsce pod drzewami i krzewami. Odmiany wiosenne zakwitną jeszcze przed tym, gdy ich wyżsi sąsiedzi wypuszczą zalążki liści. Poszczególne odmiany zawilca mają indywidualne wymagania. I tak na przykład zawilec żółty obficiej kwitnie w wilgotnym podłożu, a z kolei zawilec grecki preferuje teren suchy i źle znosi nadmiar wody.

Jeśli chcemy się cieszyć kwiatami zawilca wczesnym latem, postawmy na takie odmiany jak zawilec wielkokwiatowy (inaczej zawilec leśny lub zawilec gajowy), ewentualnie różne odmiany zawilca wieńcowego (na przykład efektowne De Caen albo nazywany panną młodą od bieli kwiatów - Bride).

Późnym latem powoli zaczynają rozkwitać zawilec chiński, zwany również chińskim anemonem, zawilec pajęczynowaty. W sklepach ogrodniczych najczęściej spotykany jest zawilec krzyżówka: przykładowo najpopularniejszy zawilec japoński jest hybrydą zawilca pochodzącego z Chin i jednego z gatunków rosnącego w naturze w zachodniej części Himalajów.

Ogrodowe odmiany zawilca również są mieszańcowymi gatunkami, które różnią sie od siebie budową kwiatów (niektóre są pojedyncze, inne pełne), czasem w jakim kwitną i wysokością. Jeśli w naszym ogrodzie zimą panują mrozy, lepiej wybrać zawilec pajęczynowaty lub Honorine Jobert, będącą odmianą zawilca japońskiego. Sprzedaż różnorodnych gatunków zawilców prowadzona jest przez cały rok w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, które dostarczają zdrowe, świetnie ukorzenione sadzonki.

Jak sadzić bulwy zawilca? Kilka słów o uprawie tych roślin

Jeśli zaliczamy się do grona miłośników ogrodnictwa z pewnością nie znudzi nas zawilec japoński. Uprawa tych roślin jest wymagająca, ale nie na tyle, aby sprawiała duże trudności osobom obeznanym z podstawowymi pracami ogrodowymi. Odmian zawilców jest ponad 150, jednak większość z nich ma zbliżone wymagania.

Zawilce ukorzeniają się bardzo płytko - podziemną częścią tych roślin są mocne kłącza lub bulwy. Co ciekawe, zazwyczaj gatunki hodowane z bulw są niskie i kwitną na wiosnę, tymczasem zawilce są wysokie i jak już wspomnieliśmy wyżej, kwitną także jesienią. Pośród wielu odmian zawilców znajdziemy również nisko rosnące zawilce okrywowe, których bulwy, podobne do klasycznych cebulek kwiatowych można zakupić w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. 

Przed posadzeniem zawilca na wiosnę wskazane jest namoczenie bulw w wodzie, najlepiej przez całą noc. Następnie należy wykopać płytkie na ok. 5 cm dołki położone w odległości 15-25 centymetrów. Bulwy nie wymagają obfitego podlewania, jednak warto zasypać je sporą warstwą ziemi, jeśli chcemy uniknąć przemrożenia.

Jakie prace ogrodowe warto wykonać na wiosnę? Sprawdź kalendarz ogrodniczy

Odpowiednie stanowisko dla zawilca to półcieniste miejsce osłonięte od wiatru. Jeśli mamy psa, warto zadbać, aby nie miał on wstępu w tę część ogrodu, w której uprawiane są anemony, ponieważ może to powodować niepotrzebny dla kwiatów stres.

Zawilec w ogródku - pierwszy zwiastun wiosny

Jeżeli chcemy, aby w naszym ogrodzie wiosna witana była przez zawilce, zdecydujmy się na zakup jednej z poniższych odmian:

  • Zawilec grecki (Anemone blanda). Niewysoka, pełna uroku odmiana zawilca, która zazwyczaj nie rośnie wyżej niż na 15 cm. Zakwita bardzo wcześnie; często już w marcu i kwitnie do końca kwietnia. Ma bardzo ciekawy odcień kwiatów, subtelnie niebieski, w odcieniu nieba. Zdarzają się również gatunki o białych i różowawych płatkach.
  • Zawilec gajowy (Anemone nemorosa). Odrobinę wyższy niż zawilec grecki, dorasta nawet do 20 centymetrów wysokości i można go spotkać w osłoniętych ostępach leśnych. Zazwyczaj kwitnie od końca marca, za to można cieszyć nim oczy do połowy maja. Zawilec gajowy ma białe kwiaty, zdarzają się również odmiany delikatnie zaróżowione od spodu płatków.  zaróżowione lekko od spodu. Odmiany przygotowane do uprawy w ogrodzie mają kwiaty różowoliliowe ewentualnie liliowe. Dostępne są także niekiedy odmiany o kwiatach białozielonych lub całkiem białych.
  • Zawilec żółty (Anemone ranunculoides). Nie wyrasta wyżej niż na 20 centymetrów. W odróżnieniu od dwóch poprzedników, występuje jedynie w kolorze żółtym. Pojawia się w marcu i można go podziwiać do późnego maja. Lubi miejsca wilgotne, dobrze czuje się przy oczkach wodnych i pod drzewami, które zatrzymują wodę.

Zawilce nie należą do roślin miododajnych, więc nie przyciągają szczególnie dużo motyli i innych owadów. Warto mieć na uwadze, że zaliczane są do roślin trujących, więc jeśli nasz ogród odwiedzany jest przez małe dzieci, sprawdzajmy, czy dokładnie umyły ręce po kontakcie z rośliną.

pixel