Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zawilce cebulki

8 produkty

Zawilce to kwiaty, które rosną w całej Europie i Azji Wschodniej. Generalnie dzieli się je na wiosenne i jesienne. Zawilce jesienne charakteryzują się większym rozmiarem niż wiosenne, ale są też mniej odporne na mrozy i wymagają okrywania na chłodne miesiące. Zawilce jesienne poszczególnych gatunków różnią się budową kwiatostanów (kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze), czasem kwitnienia i wysokością, jaką osiągają. 

Czytaj więcej

Jak wyglądają kwiaty zawilce? Jakie mają wymagania i kiedy kwitną?

Zawilce nie są trudne w uprawie i nie wymagają zbyt dużo. Ich największą ozdobą są kwiaty zebrane w luźne kwiatostany, zwane baldachami. Pojawiają się na one jako zwieńczenie smukłych pędów. Na uwagę zasługują także liście zawilców, które przypominają niewielkie liście winogron. 

Większość zawilców doskonale odnajdzie się w typowych glebach ogrodowych, czyli żyznych, próchniczych, lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych. Warto jednak zadbać o to, aby miały spokój i były osłonięte od wiatru oraz głównych traktów komunikacyjnych (np. zwierząt domowych). W czasie letnich upałów dobrze jest zawilce nawadniać szczególnie, jeśli są tegorocznymi sadzonkami. Przed każdym sezonem wegetacyjnym dobrze jest przyjrzeć się zawilcom i poucinać sekatorem zaschnięte łodygi i liście, aby nadmiernie nie obciążać rośliny. Dzięki temu będzie ona kwitnąć bardziej obficie

Zawilce nie lubią przesadzania, dlatego dobrze jest dokładnie przemyśleć stanowisko, w którym zamierzamy je hodować. Wysokie odmiany zawilców sprawdzają się także jako kwiaty cięte, więc mogą cieszyć oczy nie tylko na grządce, ale również w wazonie (to informacja istotna dla działkowiczów). Rośliny te rozmnaża się przez podział kłącza i zazwyczaj dobrze przyjmują się również w innych częściach ogrodu zaraz po podziale. 

Zawilce są odporne na choroby pod warunkiem jednak, że ich stanowisko nie zostanie zalane lub nadmiernie przesuszone, a ich korzenie uszkodzone. W przeciwnym wypadku mogą być zainfekowane przez grzybowe choroby. 

Zawilec - gatunki i odmiany

Poszczególne gatunki zawilców kwitną we wszystkie pory roku, z wyjątkiem zimy. Uznawane są za jedne z najbardziej odpornych roślin na działanie czynników atmosferycznych. Kwitną nawet na zacienionych stanowiskach. Marzec w ogrodzie zaczyna się zawilcami i nierzadko również kończy w październiku; podobnie jest w naturze, czyli na lasach i łąkach.

Do najpopularniejszych gatunków zawilców zalicza się przede wszystkim zawilec gajowy (Anemone nemorosa), który otwiera sezon wiosenny. Szybko dołączają do niego zawilec żółty (Anemone ranunculoides) i zawilec grecki (Anemone blanda), zwany także zawilcem powabnymWszystkie powyższe gatunki wiosenne doskonale nadają się na stanowiska położone w cieniu lub półcieniu i sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Ze względu na swój charakter, estetycznie najlepiej prezentują się w ogrodach rustykalnych, wiejskich, naturalistycznych. Najlepszym stanowiskiem dla gatunków wiosennych są miejsca pod drzewami: co ważne, zawilce rozkwitają zazwyczaj wcześniej, nim na drzewach pojawią się pąki. Zawilec grecki będzie lepszym wyborem do miejsc suchych, a żółty gliniastych i wilgotnych.

Wczesnym latem oczy cieszą przede wszystkim zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) i zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris). Są one dostępne w wielu odmianach kolorystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje zawilec wieńcowy 'De Caen', który ma piękne, wyraziste kolory i idealnie pasuje do skalniaków. 

Zawilce jesienne zaczynają kwitnąć od sierpnia. Do najpopularniejszych gatunków kwitnących w tym okresie zalicza się zawilec chiński, zwany również zawilcem japońskim (Anemone hupehensis). Rośliny te dostępne są w kilku odmianach, których kolor kwiatów jest biały, kremowy, różowy, liliowy lub purpurowy. Osiągają nawet 120 cm wysokości, lubią półcień i wilgotną glebę. 

Niejakie problemy w klasyfikacji sprawia zawilec mieszańcowy (Anemone x hybrida), który powstał z połączenia zawilca japońskiego i zawilca winoroślowego (Eriocapitella vitifolia). Najczęściej kupowane bulwy tej rośliny należą do odmiany 'Margarete', a sama roślina zaliczana jest do rodziny jaskrowatych. 

Jak sadzić bulwy zawilca?

Sadząc cebulki zawilca należy pamiętać, aby nie robić tego w pobliżu krzewów, które mają płytki system korzeniowy. Może to doprowadzić do "wykopania" tych krzewów przez zawilce. Przed posadzeniem bulw warto dobrze przekopać ziemię i wzbogacić ją kompostem. Dzięki temu będzie ona pulchna i lekka, a dodatkowo będzie znacznie dłużej utrzymywać wilgoć. 

Pielęgnując bulwy nigdy nie używajmy ostrych narzędzi, najlepiej chwasty wyrywać ręcznie, aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Najwygodniejszym i najbardziej praktycznym sposobem jest ściółkowanie zawilców korą, która chroni przed rozrastaniem się chwastów, ale też utrzymuje wodę w glebie. 

Zawilce najczęściej sadzi się wiosną, szczególnie jeśli mówimy o gatunkach kwitnących późnym latem i jesienią. W kalendarzu ogrodniczym na luty warto zapisać sobie zakup cebulek zawilców takich jak 'Honorine Jobert' czy 'Anabelle Deep Rose'. Z kolei gatunki wiosenne można posadzić jesienią. Warto jednak za każdym razem sprawdzić wymagania poszczególnych odmian, ponieważ mogą się one znacznie różnić. Tuż przed posadzeniem dobrze jest namoczyć bulwy w ciepłej (nie gorącej!) wodzie. 

Zawilec i jego cebulki: jak sadzić?

Najpierw należy wykopać dołki o głębokości 5 cm ustawionych w rozstawie 15-25 centymetrów. Następnie po wsadzeniu w nie bulw, przysypać całość lekką ziemią i zrosić wodą uważając na to, aby nie wypłukać cebulek.

Gdzie kupić zawilce ogrodowe?

Zawilce ogrodowe najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, takich jak Sadowniczy.pl. Ponieważ bulwy tych roślin są stosunkowo delikatne i łatwo je uszkodzić, lepiej nie kupować bulw w zamkniętych opakowaniach dostępnych w marketach budowlanych, w których najczęściej sprzedawany jest zawilec japoński. Sprzedaż tak przechowywanych cebulek może prowadzić do ich nadgnicia lub infekcji różnymi chorobami grzybowymi. Kupując w renomowanych sklepach ogrodniczych mamy gwarancję, że cebulki są zdrowe i pozbawione szkodników, a także z dużym prawdopodobieństwem się przyjmą w naszym ogrodzie bez większych kłopotów. 

pixel