Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trytomy

3 produkty

Trytoma to jedna z najbardziej charakterystycznych bylin ogrodowych. Zachwyca spektakularnymi kwiatami przez cały letni sezon. Doświadczeni ogrodnicy mówią, że nie ma dwóch takich samych trytom — ponieważ roślina ta w oryginalny sposób się przebarwia, trudno jest znaleźć dwa identyczne egzemplarze.

Czytaj więcej

Trytoma - kiedy sadzić tę bylinę?

Trytoma ogrodowa potocznie nazywana jest płonącą pochodnią. Nazwa ta doskonale oddaje jej wygląd. Jej okazałe, przykuwające spojrzenia kwiatostany to zwarte, bardzo duże grona, które znajdują się na szczycie sztywnego, prostego pędu osiągającego nawet 1,2 metra wysokości. Pęd ten stanowi zwieńczenie rozety liści, które mają podłużny kształt miecza. Kwiaty, stanowiące pojedyncze grona trytomy ognistej, rozwijają się stopniowo od dołu do góry kwiatostanu. Nim się rozwiną, zachwycają licznymi odcieniami żółci i oranżu oraz czerwieni. Dostępne są także odmiany takie jak trytoma limelight, które mają limonkowo-żółtą kolorystykę oraz odmiany tej byliny kwitnące na czerwono.

Rośliny na gorące lato - te gatunki sprawdzą się w twoim ogrodzie

Trytoma ognista, jak i jej wszystkie odmiany (Minister Verschuur, Poco Yellow, pomarańczowa), mają wspólnego przodka, którym jest roślina naturalnie występująca w Afryce Południowej oraz na Madagaskarze. 

Jeśli zostaną spełnione odpowiednie wymagania, trytoma groniasta dobrze rozrasta się, tworząc wiele odrostów korzeniowych. Mogą być one na wiosnę dzielone na pojedyncze kępy i sadzone jako sadzonki. Bardziej skomplikowane jest wysiewanie trytom wprost z nasionek.

Trytoma - jak uprawiać? Uprawa z nasion i w donicy

Trytoma uprawa. Trytoma ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie jest byliną na suche stanowisko. Zdecydowanie nie wybaczy dużej wilgoci, ale nie oznacza to, że można dopuścić do jej przesuszenia. Kwiaty trytomy rozwijają się pięknie wyłącznie jeśli są odpowiednio nawodnione, a podłoże ma lekko kwaśny odczyn pH. Dobrym miejscem na uprawę trytom jest słoneczna rabata przylegająca do ściany domu, ale z dala od wylotu rynny.

Trytoma sadzonki. Zakupione w sklepie ogrodniczym sadzonki są gotowe do posadzenia w glebie wczesną wiosną. To najłatwiejszy sposób na zaproszenie trytomy do swojego ogrodu.

Trytoma nasiona. Teoretycznie z pięciu gramów nasion możliwe jest uzyskanie nawet 1000 roślin. Jednak w praktyce mało któremu ogrodnikowi się to udaje ze względu na dużą chimeryczność tych roślin. Nasiona należy umieścić po pięć-sześć w niewielkich doniczkach i nie przykrywać ziemią. Nasiona trytomy do kiełkowania potrzebują słońca i stałej temperatury w przedziale 18-22 stopni. Gdy pojawią się pierwsze liście, temperatura powinna zostać obniżona do 14 stopni, która jest optymalna dla rozwoju sadzonki. Jak widać, w domowych warunkach może powodować to duże komplikacje.

Sadzonki uprawiane w donicach potrzebują gleby żyznej, przepuszczalnej, próchniczej. Dobrze reagują na nawozy o przedłużonym działaniu. Im częściej będziemy nawozić trytomę nawozami z żelazem, tym dłużej będziemy cieszyć się jej pięknie wybarwionymi kwiatostanami.

Dlaczego trytoma nie kwitnie? Przeczytaj, czego potrzebuje ta roślina

Jest co najmniej kilka powodów, dla których na naszej pochodni ognistej nie pojawił się ani jeden kwiat. Trytoma ma bardzo specyficzne wymagania co do warunków i jeśli nie zostaną one spełnione, roślina w najlepszym wypadku nie zakwitnie, a w najgorszym - obumrze.

Warto także wiedzieć, że trytoma kwitnie dopiero na drugi raz od posadzenia. Jeśli w pierwszym roku przemarznie, to już niestety nigdy nie zakwitnie. Jednak może w dalszym ciągu stanowić ozdobę ogrodu ze względu na swoje długie, skórzaste liście.

Trytomy mogą również nie kwitnąć, jeśli ich podłoże jest zbyt suche. Wypuszczenie kwiatostanów jest dla tej rośliny zbyt dużym obciążeniem w takich warunkach.

Trytoma po zimie - o czym trzeba pamiętać?

Cebulki kwiatowe trytomy powinny być przechowywane w temperaturze ok. 2 stopni Celsjusza, najlepiej przykryte piaskiem lub luźną ziemią. Jeśli przemarzną, niestety roślina nie wypuści pędów po posadzeniu na miejsce stałe lub wypuści pędy pozbawione kwiatostanów. Starsze trytomy mogą pozostać na zimę w glebie, jeśli się je odpowiednio okryje. Nie jest to jednak wskazane w mroźnych rejonach Polski.

Jeżeli przez zimę trytoma została w glebie, na wiosnę należy skontrolować jej stan. Jeśli zima była mokra, a trytoma nie była odpowiednio okryta, mogła zostać zaatakowana przez pleśń. Wszelkie niepokojące objawy na liściach trytomy nie powinny być jednak powodem do natychmiastowego usuwania rośliny z ogrodu. Warto przyciąć ją do samej ziemi i poczekać. Jako wsparcie warto podsypać trytomę dobrej jakości luźnym kompostem.

Trytoma groniasta - uprawa i przycinanie

W okresie letnim trytoma groniasta jest mało wymagającą rośliną. Nie trzeba jej w żaden sposób przycinać czy szczególnie nawozić. Wyzwaniem bywa jednak okres jesienno-zimowy, kiedy w Polsce nie ma dostatecznie dużo słońca i nierzadko panują minusowe temperatury. Ze względu na fakt, że trytoma nie jest mrozoodporna konieczne jest jej kopczykowanie lub zimowanie w pomieszczeniu.

Wielu ogrodników decyduje się na uprawianie trytomy w donicach, które z łatwością można na czas zimy przenieść. Oprócz mrozu, zimą niebezpieczna dla trytomy jest także duża wilgoć, która może powodować gnicie korzeni i liści, a w konsekwencji śmierć roślin. Zarówno w donicach jak i w gruncie trytoma potrzebuje odpowiedniego drenażu.

Trytoma wymaga dużego zaangażowania ze strony ogrodnika, jednak odpłaca efektownym wyglądem. Nauczenie się jej wymagań będzie procentować z każdym rokiem, a także umożliwi produkowanie bez ograniczeń sadzonek z już dobrze ukorzenionych, dojrzałych roślin.

pixel