Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona papryki

57 produkty

Jaka odmiana papryki do gruntu?

Papryka jest popularnym warzywem w ogrodach na całym świecie. Jej różnorodność odmian pozwala na uprawę zarówno w gruncie, jak i w doniczkach czy pod osłonami foliowymi.

Jeśli zdecydujesz się na uprawę papryki w gruncie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej odmiany.

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć jest fakt, że papryka jest rośliną ciepłolubną. Dlatego ma ona bardzo duże wymagania dotyczące ciepła i nasłonecznienia. Idealnymi stanowiskami dla tego warzywa są miejsca osłonięte, oświetlone przez co najmniej 6-8 godzin dziennie.

W Polsce najodpowiedniejsze odmiany papryki do uprawy w gruncie to te, które mają krótki okres wegetacji i dzięki temu stosunkowo dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne z dość nieprzewidywalną ilością opadów i temperaturami.

Czytaj więcej

Które odmiany papryki gruntowej dobrze jest wybrać do uprawy w Polsce?

Jest wiele odmian papryki gruntowej, która daje satysfakcjonujący i smaczny plon w naszej szerokości geograficznej. Poniżej wymieniamy te, które w ocenie zespołu Sadowniczy.pl sprawdzają się najlepiej. 

  • papryka 'California Wonder' to odmiana o dużych owocach o charakterystycznym kształcie dzwonka. Owoce są soczyste, słodkie i doskonale nadają się do spożycia na surowo, ale również do różnych form przetworzenia, takich jak marynowanie czy konserwowanie. To dobra papryka pod osłony, ale także do rośnięcia w gruncie.
  • papryka 'Mercedes' tworzy średniej wielkości, bardzo soczyste czerwone owoce o bardzo charakterystycznym, trójkątny kształcie. Doskonała do spożywania na surowo, ale także nadziewania i konserwowania. Wyróżnia się bardzo dużą ilością witaminy C i jest odmianą średniowczesną. 
  • papryka 'Caryca' tworzy duże, bardzo kształtne warzywa o sercowatej formie. Może być spożywana na kanapkach i w sałatkach, ale szczególnie dobrze sprawdza się w gulaszach i leczo, a także jako główny składnik papryki nadziewanej. Może być pieczona, duszona i gotowana. Jest to odmiana wczesna
  • papryka 'Waga' to jedna z najczęściej uprawianych w Polsce odmian. Tworzy bardzo duże, smaczne owoce, doskonale sprawdza się we wszystkich zastosowaniach kulinarnych. Wyróżnia się dużą odpornością na choroby i szkodniki, a oprócz tego sporą masą poszczególnych owoców.
  • papryka 'Trapez' jest odmianą bardzo wczesną, która tworzy owoce o kształcie graniastosłupa w ciemnoczerwonym kolorze, osiągające wagę 120 gramów. Słodka, doskonała do konserwowania na zimę, sprawdza się także w potrawach orientalnych. 
  • papryka 'Oda' to owoc delikatny i chrupki. Ma charakterystyczny fioletowy kolor, który bardzo interesująco urozmaica różnorodne dania. Może być podawana zarówno na surowo, jak i w formie sosów, składników gulaszu czy leczo. Uznawana za jedną z najsmaczniejszych i najlepszych odmian papryki.
  • papryka 'Barbórka' to papryka, która najlepiej sprawdza się w uprawie pod osłonami,  w nieogrzewanych tunelach. Zaliczana do upraw wczesnych, ma uniwersalne kulinarne zastosowanie.
  • papryka 'Bakker Brothers' ceniona jest ze względu na wyjątkowo mięsiste, grube ścianki. Świetnie sprawdza się w formie przetworów zimowych, ale także jako danie na grilla czy kluczowy składnik gulaszu.

Warto pamiętać, że generalnie papryki dzielą się na pięć podstawowych gatunków: anuum (roczne), baccatum (jagodowe), chinense (pochodzące z Chin), frutescens (owocowe) i pubescens (omszone). Wszystkie ostre odmiany papryk nazywane są chilli. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji smakowych, możemy wybierać z olbrzymiej oferty warzyw. 

Chcesz zakupić dobrej jakości, najlepsze nasiona papryki gruntowej? Zajrzyj na Sadowniczy.pl. U nas znajdziesz wyłącznie najlepsze nasiona warzyw, owoców i roślin ozdobnych. Mamy w swojej ofercie także sadzonki papryki - gotowe do posadzenia na Twoim balkonie, w szklarni lub ogrodzie. 

Kiedy sadzić paprykę z nasion do gruntu?

Termin sadzenia papryki z nasion do gruntu zależy od wielu czynników, w tym odmiany, której używasz, oraz warunków pogodowych w twoim regionie. Ogólnie jednak, paprykę można siać do gruntu na kilka tygodni przed przewidywanym ostatnim mrozem.

Nasiona papryki gruntowej najlepiej jest wysiewać w początkowej fazie wiosny, kiedy temperatura gleby osiąga około 18-21 stopni Celsjusza. W tym momencie gleba jest odpowiednio ciepła, co sprzyja kiełkowaniu nasion i pomyślnemu rozwojowi roślin. Jeśli dysponujesz sadzonkami, możesz tak naprawdę wysadzać paprykę przez cały sezon, z uwzględnieniem czasu niezbędnego na dojrzewanie owoców. 

Przed wysiewem nasion papryki warto przeprowadzić proces stratyfikacji, który polega na schłodzeniu nasion przez około 2-3 tygodnie w temperaturze około 4 stopni Celsjusza. Stratyfikacja zwiększa szanse na udane kiełkowanie nasion i wzrost silnych sadzonek.

Po wysianiu nasion do gruntu, warto stworzyć optymalne warunki dla ich wzrostu. Warto zastosować tunel foliowy lub osłonić doniczki z sadzonkami papryki, aby zapewnić im ciepło i ochronę przed zbyt niskimi temperaturami.

Ważne jest również regularne podlewanie roślin, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Papryka gruntowa wymaga umiarkowanego podlewania, ważne jest jednak, aby nie doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia gleby.

Ziemia do uprawy papryki powinna być wilgotna, ale nie na tyle, aby rozwinęła się zgnilizna korzeniowa, objawiająca się żółtymi plamami na liściach i zamieraniem pędów.

Wybór odpowiedniej odmiany papryki do uprawy w gruncie jest kluczowy dla sukcesu twojego ogrodu. Odmiany takie jak 'Trapez', 'Waga', 'Caryca' czy 'Mercedes' są doskonałym wyborem, gdy planujesz uprawiać paprykę na działce lub w ogrodzie przydomowym.

Sadzenie papryki z nasion do gruntu powinno odbywać się na początku wiosny, kiedy gleba osiąga odpowiednią temperaturę. Przeprowadzenie procesu stratyfikacji przed wysiewem nasion może zwiększyć szanse na udane kiełkowanie i wzrost silnych sadzonek.

Pamiętaj o regularnym podlewaniu roślin i zapewnieniu im optymalnych warunków wzrostu, takich jak tunel foliowy lub osłonięcie łóżka z sadzonkami. Dzięki tym praktykom będziesz mógł cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami papryki w swoim ogrodzie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące uprawy warzyw i owoców, skontaktuj się z nami. Zespół Sadowniczy.pl z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania i doradzi, które odmiany będą najbardziej odpowiednie dla Twoich oczekiwań i możliwości. 

pixel