Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki Papryki

2020-01-14
Sadzonki Papryki

Sadzonki papryki – jak uprawiać paprykę w własnym ogródku

Papryka i jej sadzonki są cenione na całym świecie. Przede wszystkim za jej właściwości odżywcze i smak. Najczęściej jest uprawiana z rozsady. Mało kto podejmuję się sadzić paprykę z nasion, ponieważ jest to dość długi i czasochłonny proces. Sadzonki papryki w rozsadzie to gotowy produkt który przesadzamy tylko z doniczki do gruntu. Zobacz jak łatwo możesz sam na własną rękę uprawiać sadzonki papryki w swoim przydomowym ogrodzie.

Jak sadzić paprykę?

Chcąc uprawiać sadzonki papryki w swoim ogrodzie należy pamiętać o tym że papryka, niezależne od odmiany jest rośliną bardzo wrażliwą na chłód, także warto zapewnić jej miejsce w którym będzie ciepło i mało wietrznie.

Najlepiej jest do jej uprawy wykorzystać szklarnię czy tunel. Paprykę sadzimy w okresie kiedy temperatura w dzien. nie będzie niższa niż 25 OC , a w nocy nie niższa niż 15OC. Z roku na rok pogoda się zmienia a wiosna bywa raz zimna raz ciepła wiec najlepiej sadzić rozsadę papryki po 15 maja wtedy mamy praktycznie 100%pewność że sadzonki papryki nie przemarzną.

Jeśli chodzi o warunki glebowe to tak jak w przypadku wszystkich warzyw to uwielbia ona ziemię próchniczną i żyzna im więcej próchnicy tym sadzonki będą zdrowsze a ich plony będą obfite. Aby zagwarantować sadzonkom papryki prawidłowy wzrost nie możemy zapomnieć o jej nawodnieniu. Ponieważ papryka lubi stanowisko słoneczne, musimy dostarczać jej spore ilości wody co przyczyni się do bardzo obfitych i zdrowych plonów. Prawidłowo rozwinięte sadzonki papryki, które są gotowe do posadzenia powinny mieć około 8 tygodni, a ich wysokość to około 20-25cm. Paprykę uprawiamy banalnie prosto. Sadzimy ją rzędach w rozstawie 40x50 cm najlepiej na przemian. Ułatwi nam to zbiór papryki. Sadzonki papryki przed posadzeniem obficie podlewamy a do przygotowanego dołka najlepiej wsypać próchniczną i żyzną ziemie ogrodową. W celu zachęcenia sadzonek papryki do wydania większych owoców powinniśmy ją przycinać. Jest to bardzo proste. Na roślinach, które wydała około 8 papryk skracamy ich pędy powyżej nich., powyżej papryki zostawiamy pierwszy liść. Dzięki temu roślina nie będzie zawiązywać więcej owoców a te które do tej pory się zawiązały będą bardzo smaczne i duże. Moim zdaniem jest to zabieg konieczny, ponieważ lepsze będą owoce których jest mniej, a są smaczne i duże, niż dużo małych owoców, których roślina nie jest w stanie wykarmić i nie są pełnowartościowe, nie mają wybitnego smaku papryki z własnej uprawy i do tego są małe.

sadzonki papryki
papryki
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel