Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Miody naturalne

40 produkty

Jak powstaje miód?

Miód to słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły. Pszczoły gromadzą miód w plastrze, gdzie ulega dojrzewaniu. Zasadniczą grupą związków decydującą o smaku i aromacie miodu są olejki eteryczne pochodzące z nektaru. 

Rodzaje miodów

W zależności od surowca, z jakiego powstał miód, wyróżnia kilka rodzajów miodów:

Miody nektarowe (kwiatowe)

W większości wypadków jest to jasny miód, ale nieliczne jego rodzaje mają odcień od ciemnożółtego do brązowego. Miody kwiatowe odznaczają się wyraźnym aromatem. Miód pochodzi z nektaru najczęściej różnych roślin i określa się je nazwą rośliny, z której głównie pochodzą, np. miód: rzepakowy, wrzosowy, gryczany, akacjowy, lipowy, koniczynowy, bławatkowy, manuka, malinowy, nawłociowy, mniszkowy, wielokwiatowy, cząbrowy.

Miody spadziowe

W Polsce występują dwa gatunki miodów spadziowych. Może być to spadź liściasta (najczęściej pochodząca z drzew lipy) oraz spadź iglasta. Są zbierane przez pszczoły z wydzielin pasożytujących na liściach tych drzew owadów zmieszanych z sokiem roślinnym. Miód spadziowy jest najczęściej ciemny z odcieniem zielonkawym (w przypadku spadzi iglastej) lub ciemno żółtawym (w przypadku spadzi liściastej). Miody spadziowe z drzew liściastych mają specyficzny smak, który nie każdemu odpowiada, a z drzew iglastych łagodny i lekko żywiczny.

Miody mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe)

Miód może mieć konsystencję płynną lub stałą, a barwę od białej, poprzez jasnożółtą aż do brunatno-brązowej. Spożywa się także miód plastrowy, czyli dojrzały miód zasklepiony w plastrze pszczelim.

Właściwości miodu

Miód posiada właściwości antybakteryjne, wykorzystywane w leczeniu różnych chorób oraz przy gojeniu ran. Ponadto miód zawiera pewne ilości mikroelementów: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu, kobaltu i innych. Miód zawiera także niewielkie ilości witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego i biotyny oraz acetylocholinę.

Czytaj więcej
pixel