Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mąki i kasze

26 produkty

Mąki i kasze

Mąka powstaje w efekcie zmielenia ziarna. Opakowanie mąki zawiera liczby, w zależności od tego, ile substancji mineralnych się w niej zawiera. Im wyższy typ mąki, tym jest ona bardziej wartościowa. Rodzaj ziarna, z którego produkuje się mąkę, determinuje jej przeznaczenie.

Mąka pszenna jest doskonała do wypieku ciast oraz do dań mącznych. Jest cennym źródłem błonnika, witaminy E i witamin z grupy B.

Mąka żytnia ma mniejsze ilości białka, niż mąka pszenna, ale jest bardziej wartościowa.

Mąka orkiszowa zawiera wiele witamin i minerałów, m.in. witaminy z gruby B, żelazo, cynk, krzem, błonnik, potas, skrobię, duże ilości białka oraz nienasycone tłuszcze.

Mąka bez glutenu jest polecana osobom, które nie tolerują glutenu.

Mąka amarantusowa, charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem, nadaje się do wypieków oraz jako panierkę do oprószenia ryb i mięs.

Mąka kukurydziana, ma żółty kolor, przeznaczona głównie do zagęszczania zup, sosów, naleśników i ciast ucieranych.

Kasze są najzdrowszym i najmniej przetworzonym zbożowym produktem. Powinny być nieodłącznym elementem zdrowej, zróżnicowanej diety, także odchudzającej. Najzdrowsze są kasze: gryczana, jęczmienna i jaglana. Są one bogate w krzem, żelazo, magnez, wapń, kwas foliowy, potas, cynk i wiele innych składników mineralnych, dobrze wpływają między innymi na układ krwionośny, kondycję skóry i gospodarkę hormonalną. Cechują się wysoką wartością odżywczą. Wśród kasz wyróżniamy także kaszę: kukurydzianą, owsianą, kuskus i mannę.

Ryż można spotkać między innymi w odmianie białej, brązowej, czarnej, dzikiej i czerwonej. Każda odmiana ma inne walory smakowe i odżywcze. Ryż posiada dużo potasu, magnezu, żelaza, cynku, witamin z grupy B i E. Wpływa korzystnie na koncentrację, odporność i ciśnienie. Błonnik zapewnia na długo uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit. Najbardziej zdrowe są ryże nieoczyszczone: dziki i brązowy.

Każdy produkt, jak mąka, kasza czy ryż przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku. W przypadku produktów mącznych jest to o tyle ważne, iż mąka łatwo pochłania wilgoć i absorbuje zapachy.

Czytaj więcej
pixel