Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuły

66 produkty

Tawuły (Spiraea) to na ogół niezbyt wysokie krzewy należące do rodziny różowatych. Rośliny te rosną w różnych rejonach świata, a ich największe zróżnicowanie odnotowano w Azji. W Polsce w stanie dzikim występują trzy gatunki, z czego walory ozdobne ma tylko tawuła wierzbolistna. W okresie kwitnienia tawuły stają się bardzo dekoracyjne – wykształcają wówczas baldachogrona z licznymi, bardzo drobnymi kwiatami w kształcie gwiazdek. Tawuły są mrozoodporne, ale zrzucają liście na zimę. To rośliny chętnie sadzone w ogrodach, a także w parkach, na skwerach oraz przy ulicach

Czytaj więcej

Gatunki i odmiany tawuły

Wśród wielu gatunków i odmian tawuły na pewno znajdziesz coś dla siebie! Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych tawuł jest tawuła wczesna, która kwitnie już w kwietniu ? i to bardzo obficie! Roślina ta osiąga wysokość 2 m, ma przewieszające się pędy i jest bardzo rozłożysta. Kwiaty tego gatunku są białe, a baldachogrona występują na całej długości ubiegłorocznych pędów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także tawuła van Houtte'a. Ten gatunek również kwitnie na biało, jednak na przełomie maja i czerwca. Tawuła ta może mieć 2,5 m wysokości i taką samą szerokość. Jej liście jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo

Do znanych tawuł należy także tawuła szara 'Grefsheim', zwana tawułą norweską. Roślina ta osiąga 2 m wysokości i podobną szerokość. W maju pokrywają ją liczne śnieżnobiałe kwiaty, przez co prezentuje się naprawdę zjawiskowo! Jeśli szukasz krzewu kwitnącego na biało, weź pod uwagę również pochodzącą z Ameryki Północnej tawułę białą, która dorasta do metra wysokości, ale jest węższa od wcześniej wymienionych gatunków. Nie można też zapomnieć o niższej, ale za to szerokiej nawet na 3 m tawule nippońskiej 'Snowmound'. Trzeba jednak podkreślić, że krzew ten kwitnie latem! Co ciekawe, jego pędy są w czerwonym kolorze i pokładają się. Nieco wcześniej, bo w czerwcu, pojawiają się kwiaty tawuły nippońskiej 'Halward's Silver'.

Średniej wielkości gatunkiem o zachwycających śnieżnobiałych kwiatach jest tawuła śliwolistna. Krzew ten pokrywa się licznymi kwiatostanami na przełomie kwietnia i maja.  Niskim, bo rosnącym na wysokość 0,5-1 m, gatunkiem jest tawuła Thunberga. Wyróżnia ją nieco kopulasty pokrój. Roślina ta również kwitnie pod koniec kwietnia, zanim jeszcze pojawią się na niej liście. Jeśli chcesz posadzić bardzo niską tawułę na skalniaku, idealna okaże się odmiana, która osiąga zaledwie 25 cm wysokości. Tawuła położona, bo o niej mowa, również kwitnie na biało. 

A może w swoim ogrodzie chcesz zasadzić tawuły kwitnące na różowo? Postaw na niskie tawuły japońskie. Bardzo dekoracyjna jest rosnąca na wysokość 80 cm tawuła japońska 'Goldflame'. W lipcu dekorują ją ciemnoróżowe kwiaty, ale jej ozdobą są także liście, które najpierw są żółte, a jesienią przebarwiają się na miedziano-pomarańczowo. Inną niską odmianą tego gatunku, która także ma różowe kwiatostany, jest tawuła japońska 'Goldmound'. Krzew ten osiąga wysokość 60 cm i także ma efektowne liście przez cały sezon wegetacyjny mają one złotożółty kolor.

Zwróć również uwagę na tawułę japońską 'Anthony Waterer', której młode liście są purpurowe. Propozycją dla Ciebie jest także tawuła japońska 'Golden Princess'. Odmiana ta ma podobne barwy, ale jest jeszcze niższa, bo nie przekracza 0,5 m wysokości. Godna polecenia jest ponadto tawuła japońska 'Little Princess', o lekko kulistym pokroju i jasnoróżowych kwiatach. Niewykluczone, że idealna dla Ciebie będzie jednak tawuła japońska 'Golden Carpet', która nie przekracza 30 cm wysokości i ma intrygujący, poduszkowaty pokrój.

Efektownym, płaskokulistym krzewem dorastającym do 1 m wysokości jest tawuła gęstokwiatowa. Roślina ta ma płaskie różowe kwiatostany, a jej bujne ulistnienie atrakcyjnie przebarwia się na jesieni. Interesujące są też tawuły Billarda z nietypowymi, stożkowymi gronami kwiatostanów pojawiającymi się latem. Są to jedne z najmniej wymagających gatunków! Niezwykle długie i puszyste kwiatostany w malinowym odcieniu ma silnie rosnąca i osiągająca 2 m wysokości tawuła Douglasa. Nietuzinkowy wygląd ma także tawuła kutnerowata.

Tawuła japońska - z czym łączyć ten i inne gatunki tych krzewów?

Nie wiesz, co posadzić obok tawuły japońskiej? Miej na względzie fakt, iż są to niskie krzewy, pamiętaj też o ich wyrazistym ubarwieniu. Jeśli zdecydujesz się na tawułę japońską czerwoną, to postaraj się, aby była ładnie wyeksponowana. W jej towarzystwie najlepiej zaprezentuje się bukszpan, a także róże i piwonie kwitnące na biało. Obok tawuł japońskich kwitnących na różowo wspaniale wygląda szałwia omszona i rozchodnik, pomyśl też o bodziszku omszonym, purpurowych żurawkach i rozplenicy japońskiej. Tawuły japońskie ze złotawymi liśćmi dobrze komponują się z berberysem. Warto też posadzić obok siebie różne odmiany tawuł japońskich!

Z czym najlepiej łączyć inne tawuły? Jeśli zdecydujesz się na hodowlę tawuł wcześnie kwitnących, posadź koło nich rośliny cebulowe takie jak tulipany, hiacynty, żonkile. Szczególnie efektownie prezentują się one koło tawuł z przewieszającymi się pędami. Pomyśl też o jałowcu płożącym, a także o pigwowcu i forsycji, które kwitną w tym samym terminie. Unikaj sadzenia koło siebie tawuł i kwiatów w wielu kolorach. 

Kiedy przycinać tawuły? Przeczytaj, zanim rozpoczniesz pielęgnację tych roślin

Krzew tawuła dobrze znosi cięcie, niezależnie od gatunku. Co istotne, tawuły nie są wymagającymi roślinami, jeśli chodzi o uprawę, ale ich przycinanie jest niezwykle istotne. Aby nowo posadzone okazy dobrze się rozkrzewiły, należy przyciąć je na wysokości 20 cm nad ziemią. Tawuły, które kwitną wiosną, przycina się po zakończonym kwitnieniu. Trzeba wtedy pozbyć się pędów pokładających się i połamanych, a także tych, które za bardzo zagęszczają roślinę. W przypadku gatunków i odmian ozdobionych kwiatami w lecie, cięcie powinno mieć miejsce wczesną wiosną. Usuwa się wówczas pędy, które pojawiły się w ubiegłym roku. Warto dodać, że niektóre tawuły, takie jak tawuła brzozolistna nadają się na żywopłot

pixel