Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kilka słów o tawułach - TOP 5 najpiękniejszych krzewów liściastych

2016-07-12
Kilka słów o tawułach - TOP 5 najpiękniejszych krzewów liściastych

  Dziś miejsce II rankingu najpiękniejszych krzewów kwitnących na początku lata i miejsce to należy do subtelnych tawuł. Naszym zdaniem krzewy te zdobią każdą rabatę lub kompozycję roślinną, a także wszelkie nasadzenia zieleni miejskiej.

Kilka słów o tawułach, nie mylić z tawułkami cieniolubnymi bylinami kwitnącymi

Tawuły na stałe zagościły w naszych ogrodach i tarasach. Z roku na rok dostępnych w sprzedaży jest coraz więcej odmian, które zachwycają swym wyglądem. Zacznijmy może od łagodnych, lecz bardzo odpornych i mocnych odmian kwitnących na biało:

- Najwcześniej kwitnącą rośliną z rodziny Spiraea jest odmiana Wczesna, która charakteryzuje się luźnym pokrojem i śnieżnobiałym kwieciem, oblepiającym roślinę już od kwietnia.

- Kolejną wartą wspomnienia jest tawuła szara ? u nas najpopularniejsza w odmianie Grefsheim. Podobna jest do wcześniej nadmienionej? lecz jest od niej bardziej dekoracyjna. Podobnie jak u tawuły Wczesnej, krzew ten powleczony jest białymi kwiatami, które wspaniale wyglądają na jej przewieszających się pędach. Efekt jest tak silny, że tawuły te widoczne są z daleka.

- Tawuła Van Houtte'a - nasza Królowa Majowa. Charakteryzuje się rozłożystym pokrojem, sporą wysokością ? bo 2,5m i podobnie jak u kuzynek ? iście pokazowym kwitnieniem.

- Czerwcowa tawuła brzozolistna to kolejna przedstawicielka tawuł, która wyróżnia się powcinanymi liśćmi, bardzo przypominającymi liście brzozy, metrową wysokością i oczywiście efektownym kwitnieniem.

- Niemal w całości kwiaty odmiany Nippońskiej pokrywają pędy w czasie jej kwitnienia i ten rozłożysty, dwumetrowy krzew zmienia się niedowierzenia.

Niektórzy z naszych klientów sadzą żywopłoty z tychże tawuł, gdyż rewelacyjnie znoszą cięcie i formowanie.

Teraz troszkę o tawułach japońskich kwitnących znacznie później i dłużej niżeli rośliny wymienione uprzednio.

Krzewy Spiraea japonica wyróżniają się kulistym pokrojem, wysokością od 30cm do 1,5 m oraz dekoracyjnymi kwiatami i liśćmi. Zacznijmy od liści. Młode przyrosty niektórych odmian są w całkowicie innym kolorze niżeli starsze listki. Dzięki temu znalazły zastosowanie także jako rośliny okrywowe, balkonowe i tarasowe.

- I tak odmiana Magic Carpet ? zresztą nasza ulubiona ? liście w pączku ma czerwono pomarańczowe, później przyjmują one kolor złotożółty, aby na jesieni stać purpurowo czerwone. Kwiaty tej odmiany są drobniutkie i różowe, zebrane w małe baldachy.

- Młode przyrosty odmiany Firelight są pomarańczowe, w starszym wieku żółte, jesienią ognistoczerwone. Od czerwca do sierpnia purpurowo-różowo kwiaty, które umiejscowione są na szczytach pędów.

- Tawuła japońska Golden Princess wyróżnia się zwartym i kulistym pokrojem, intensywnie żółtym ulistnieniem i różowymi kwiatuszkami, które pięknie odcinającymi się podczas kwitnienia.

- Odmianę Froebelli cechuje zaokrąglony pokrój, metrowa wysokość i purpurowe kwiaty. Ponadto starsze ulistnienie ma zielone, młode w pączku brązowo czerwone.

Kwiaty tawuł mimo, że na pierwszy rzut oka wydają się nikłe i niepozorne, mają spore walory zdobnicze. Rośliny kwitną na pędach tegorocznych, umiejscawiają się na wierzchołkach pędów i trwają na swych miejscach minimum miesiąc. I tu należy wspomnieć o odmianie Genpei i jej dwukolorowych kwiatach: w jednym baldachu występują kwiaty białe jak i ciemnopurpurowe kwiaty!

Uprawa tawuł nie jest skomplikowana ani też pracochłonna. Są to rośliny mrozoodporne, dobrze znoszą warunki miejskie czyli zanieczyszczenia powietrza i częste susze oraz mają małe wymagania glebowe. Potrzebują natomiast systematycznego przycinania. Ma to wpływ na prawidłowy pokrój ? roślina może stracić kulistą formę i zbytnio się rozrosnąć. Brak cięcia pielęgnacyjnego może się również odbić na kwitnieniu: może ono być dużo, dużo mniejsze.

tawuła gold fountain
tawuła japońska

Resumując

Wykorzystanie tawuł jest ogromne: może być rośliną z przeznaczeniem na żywopłot, może być pojedynczym soliterem, akcentem ożywiającym rabaty, czy też krzewem w kompozycji w donicy. Tawuły to doskonała propozycja do ogrodu. Przy ich niewielkich potrzebach pielęgnacyjnych i naszych minimalnych zabiegach się znacznymi walorami dekoracyjnymi.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

Tawuła japońska Little Princess (C2)

Tawuła japońska Little Princess (C2)

Cena regularna: 17,89 zł brutto13,42 zł brutto
Tawuła nippońska Snowmound

Tawuła nippońska Snowmound

Cena regularna: 19,54 zł brutto14,66 zł brutto
Tawuła gęstokwiatowa Piękna jesień

Tawuła gęstokwiatowa Piękna jesień

Cena regularna: 27,46 zł brutto20,60 zł brutto
Tawuła van Houtte'a Gold Fountain

Tawuła van Houtte'a Gold Fountain

Cena regularna: 27,71 zł brutto20,78 zł brutto
Tawuła brzozolistna Tor

Tawuła brzozolistna Tor

Cena regularna: 17,31 zł brutto12,98 zł brutto
Tawuła japońska Froebelii

Tawuła japońska Froebelii

Cena regularna: 18,60 zł brutto13,95 zł brutto
Tawuła japońska Macrophylla

Tawuła japońska Macrophylla

Cena regularna: 27,71 zł brutto20,78 zł brutto
Tawuła wczesna

Tawuła wczesna

27,71 zł brutto
Tawuła Thunberga

Tawuła Thunberga

13,96 zł brutto
Tawuła Billarda (C2)

Tawuła Billarda (C2)

27,71 zł brutto
Tawuła van Houtte'a Medeloch

Tawuła van Houtte'a Medeloch

Cena regularna: 14,29 zł brutto10,72 zł brutto
Tawuła japońska Superstar Denistar

Tawuła japońska Superstar Denistar

Cena regularna: 22,51 zł brutto16,88 zł brutto
Tawuła Thunberga Ogon

Tawuła Thunberga Ogon

21,29 zł brutto
Tawuła japońska Magnum Rose Ellegance

Tawuła japońska Magnum Rose Ellegance

Cena regularna: 24,57 zł brutto18,43 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel