Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebule

Płomyki (floksy)
Płomyk zwany inaczej floksem jest rośliną wieloletnią, tworząca kępy wzniesionych pędów od 10 do 130 cm wysokości, zakończonych wiechami różnobarwnych kwiatów. Płomyki nie są wcale takie łatwe w uprawie jak nam się wydaje. Mogą rosnąć na przeciętnej glebie, ale w takim przypadku nie zaprezentują nam swej pełni urody. Aby zdobiły ogród pięknymi kwiatostanami, trzeba im stworzyć w ogrodzie, odpowiednie warunki.
Czytaj więcej
Wykopujemy cebule
Większość uprawianych u nas roślin cebulowych, występuje dziko w rejonach, które wyznaczają roślinom okres spoczynku letniego. Głównym czynnikiem wymuszającym jest w tym przypadku susza. Zapewnienie cebulom suszy w lecie jest ważną zasadą w ich pielęgnacji. Właśnie dlatego cebule niektórych gatunków kwitnących wiosną powinno się wykopywać przed latem, tj. na przełomie czerwca i lipca. Dotyczy to przede wszystkim tulipanów i hiacyntów.
Czytaj więcej
Kosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjski
Kosaciec występujący też pod nazwą irys, to rodzaj byliny należący do rodziny kosaćcowatych. Ta liczna grupa składa się z około 200 gatunków roślin. Naturalnym środowiskiem irysów są obszary półkuli północnej, tam też występują dziko. Natomiast kosaciec ogrodowy jest uprawiany w wielu zakątkach świata. Różne gatunki kosaćców aspirują do miana najpiękniejszych kwiatów. Oferują wiele zalet a najważniejszą z nich jest oczywiście dekoracyjny wygląd.
Czytaj więcej
Żonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacja
Żonkila raczej przedstawiać nikomu nie trzeba. Żółte kwiaty wdzięczą się w ogrodach już od kwietnia. W przyrodzie możemy spotkać 40 gatunków tych pięknych kwiatów. Mogą być wielokwiatowe, pojedyncze, białe, czerwone, kremowe, różowe i żółte. Żonkil to oczywiście nazwa zwyczajowa narcyza jonquille!
Czytaj więcej
Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymagania
Jak zaprosić nieco wiosny do naszego domu? Wystarczy wstawić pięknie pachnące hiacynty, które poprawią nastrój każdemu z nas. Hiacynt jest bardzo popularną rośliną cebulową, która uprawiana jest przez nas na rabatach, ale także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Hiacynty także bardzo często pędzimy w domach, w doniczce, przeważnie jako wielkanocne ozdoby.
Czytaj więcej
Cebulki krokusów - uprawa, wymagania i pielęgnacja
Krokusy to jedne z najpopularniejszych i najwcześniejszych roślina cebulowych, które zachwycają zazwyczaj już od marca. Nazywane są pierwszymi zwiastunami wiosny, gdzie wraz z przebiśniegami sprawiają że świat jest piękniejsza. Ich piękne kwiaty najczęściej są w kolorze fioletowym, różowym, białym, niebieskim lub żółtym. fantastycznie wyglądają, gdy delikatnie wyrastają z ziemi i otwierają swoje urocze kwiaty. Bardzo efektownie wyglądają również trawniki założone z krokusów. Jak uprawiamy te wdzięczne rośliny cebulowe?
Czytaj więcej
Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacja
Lilie jeszcze do niedawna zdawałoby się że zapomniane, powracają w chwale do naszych ogrodów. A to wszystko dzięki hodowcom, którzy uzyskują wciąż nowe, coraz piękniejsze i coraz ciekawsze odmiany lilii. Ponadto są one powszechnie dostępne, a uprawa ich nie jest trudna. Jako, że wszystkie z nich są niesamowicie piękne, na tyle że bardzo trudno zdecydować się i wybrać tę jedną - warto tworzyć kolekcje z przeróżnych odmian lilii oraz komponować je na rabatach z innymi roślinami.
Czytaj więcej
Sadzenie cebulek kwiatowych jesiennych
Kwiaty cebulowe jesienne to grupa pięknych roślin, których pojawienie się symbolizuje powolne nadejście wiosny. Niejeden ogrodnik nie wyobraża sobie swojego ogrodu po zimowej aurze bez tych bylin. W tym właśnie jest paradoks - cebulki jesienne to rośliny, które sadzimy jesienią, aby zaczęły wegetację od wiosny. Natomiast cebulki kwiatowe wiosenne to takie, które sadzimy wiosną, a wykopujemy jesienią. Są również takie, które możemy posadzić i wiosną i jesienią. Zatem jak sadzić i pielęgnować cebulki jesienne? I jakie to są gatunki? O tym będzie ta publikacja.
Czytaj więcej
Cebula szalotka - właściwości
Szalotka jest znana ze swojego charakterystycznego smaku i zapachu. Stanowi jeden z głównych składników diet. Jest popularna prawie w każdym zakątku świata. Można ją jeść praktycznie pod każdą postacią: na surowo, gotowaną, smażona czy też pokrojona i dodaną do sałatek.
Czytaj więcej
Szalotka - co różni ją od zwykłej cebuli?
Cebula szalotka łączy w sobie smak i zapach czosnku oraz cebuli. Rośnie podobnie jak czosnek- po kilka sztuk w pęczku. Nie da się jej zastąpić żadną odmianą cebuli. Jej smak jest dużo łagodniejszy. Ponadto ma dużo właściwości zdrowotnych.
Czytaj więcej
Choroby i szkodniki narcyzów
Optymalne warunki odgrywają kluczową rolę w hodowli cebulek narcyzów i ich odmian. Środowisko narcyzów to przede wszystkim żyzna i wilgotna gleba. Wysoka przesiąkalność podłoża zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody podczas intensywnych opadów deszczu. Najgorszą zmorą roślin cebulowych to stojąca woda. Miejsca takie przyczyniają się do powstawania chorób grzybowych. Natomiast w słoneczne i suche wiosenne dni koniecznie podlewajmy rośliny. Rośliny, o które dbamy, są o wiele mniej podatne na choroby niż te, które muszą liczyć tylko na siebie.
Czytaj więcej
Narcyz – sadzenie i uprawa
Odpowiednim terminem sadzenia cebulek narcyzów jest sierpień oraz wrzesień. Cebulki przed wysadzeniem możemy zaprawić zaprawą grzybobójczą. Odpowiednia głębokość sadzenia mieści się w przedziale od 4 do 8 cm. Dla ułatwienia przyjmijmy, że głębokość sadzenia wynosi 3 wielkości danej cebulki. Zachowujemy od 15 do 20 centymetrowych odstępach poszczególne cebulki. Polecamy zastosowanie specjalnych koszyczków cebulowych znajdujących się w naszym sklepie. Ułatwią nie tylko sadzenie, ale też odnalezienie cebul, gdy przyjdzie czas ich wykopywania.
Czytaj więcej
Nawożenie cebulek kwiatowych
Zarówno wiosenne jak i letnie cebulki kwiatowe przy sadzeniu wymagają nawożenia stymulującego rozwój systemu korzeniowego. Pamiętajcie że za rozwój korzeni odpowiada głównie fosfor, który bardzo słabo przemieszcza się w ziemi, podczas gdy niektóre cebule kwiatowe sadzimy na głębokość 10-15 cm. Tak więc jedynym rozwiązaniem jest głębokie wymieszanie nawozu z 20cm warstwą gleby tuż przed sadzeniem.
Czytaj więcej
Sadzenie cebulek kwiatowych wiosennych
Większość miłośników zieleni nie wyobraża sobie swej przestrzeni bez roślin cebulowych. W szczególności na przedwiośniu, kiedy nie ma jeszcze liści na drzewach. śnieg już stopniał, a my wyczekujemy na odrobinę koloru lub możliwości nasadzania pierwszych roślin.
Czytaj więcej
Cebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?
Bez wątpienia tulipany należą do najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. jako pierwszych możemy się spodziewać się tulipanów botanicznych. Następne w ogrodzie rozpoczynają kwitnienie pojedyncze i pełne wczesne, a na koniec kwietnia możemy spodziewać się mieszańców Darwina i tych z grupy Triumph. W maju podziwiać możemy tulipany liliokształtne i te z grupy Crispa. W połowie maja natomiast możemy spodziewać się kwitnienia tulipanów papuzich i peoniowych oraz Rembranta. Pod koniec maja wdzięczyć się będą tulipany Virdflora. Chcąc uprawiać tulipany - jak widać możemy się nimi przez cały okres wiosenny.
Czytaj więcej
Lilia drzewiasta - wymagania, odmiany i pielęgnacja

Lilie drzewiaste to odmiany lilii o imponującej w wysokości i bogactwie kwiatów. Odmiany te przeważnie są silnie pachnące, wielobarwne, a ich pylniki są jaskrawo wybarwione. Jeszcze bardziej podkreślają one urodę lilii drzewiastych. Są to mieszańce międzygatunkowe, które wyprowadzone zostały od lilii trąbkowych i orientalnych. Ich wysokość oscyluje między 150 a 250 centymetrów, więc ewidentnie królują na rabatach. Czemu warto pokusić się na uprawę lilii drzewiastych?

Czytaj więcej
pixel