Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki krokusów - uprawa, wymagania i pielęgnacja

2020-02-19
Cebulki krokusów - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Krokusy - szafranowe piękno

Krokusy to jedne z najpopularniejszych i najwcześniejszych roślina cebulowych, które zachwycają zazwyczaj już od marca. Nazywane są pierwszymi zwiastunami wiosny, gdzie wraz z przebiśniegami sprawiają że świat jest piękniejsza. Ich piękne kwiaty najczęściej są w kolorze fioletowym, różowym,białym, niebieskim lub żółtym. fantastycznie wyglądają, gdy delikatnie wyrastają z ziemi i otwierają swoje urocze kwiaty. Bardzo efektownie wyglądają również trawniki założone z krokusów. Jak uprawiamy te wdzięczne rośliny cebulowe?

Krokusy najlepiej będą nam rosły w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Podłoże najlepiej, jeśli będzie umiarkowanie wilgotne, próchniczne, i na pewno przepuszczalne. Jeżeli posadzimy krokusy na glebach bardzo piaszczystych to niestety mogą one na mnie kwitnąć, a ich przyrosty mogą być niewielkie. W jednym miejscu te rośliny cebulowe mogą rosnąć do kilku lat. Przeważnie co 3 przez 4 lata należy je jednak wykopać, mniej więcej na początku czerwca. Jest to moment gdy ich liście zaczynają za słychać. W kwietniu i w maju warto krokusy zasilić zrównoważonym nawozem, najlepiej w dwóch lub trzech dawkach. Nowo kupione cebulki kwiatowe sadzimy jesienią i tylko w tym czasie są one dostępne, a w gruncie powinny znaleźć się od września do października.

Wracając do wykopywania cebulek w czerwcu. Jak już wcześniej wspomniałam to wydobywamy je kiedy ich liście zaczną zasysać. Jest to niesamowicie istotne, aby nie ścinać ani nie wykopywać ich wcześniej. Liście pełnią bardzo ważną funkcję, gdyż służą one do gromadzenia substancji odżywczych. Jeśli nie zgromadzi ich wystarczająco to w kolejnym nie zakwitnie. Trzeba pamiętać, że cebulki krokusów są tylko jeden rok, po kwitnieniu natomiast cebulka obumiera, a na jej miejsce tworzą się bulwy potomne, które wyrastają w roku następnym.

Krokusy sadzimy na głębokości do 10cm i najlepiej sadzić je w grupach, a ziemię wysypać ściółką. Dzięki niej roślinom będzie zimą cieplej, a wiosną dużo szybciej zakwitną.

krokus
krokusy

Krokusowy trawnik - jak zrobić?

Musimy wybrać miejsce dla cebulek, najlepiej niech ono nie ma zbyt zwartej darni - lepiej później krokusy wydostaną się na powierzchnię. Najlepiej jeśli zrobimy to tak, aby wyglądało to naturalnie - to tu, to tam - jakby przypadkowo. Decydując się na krokusy w trawniku pamiętajmy o tym, iż koszenie trawy przeprowadzamy dopiero po zaschnięciu liści.

krokust trawnik
trawnik z krokusów

Krokusy, a jedna z najdroższych przypraw

O szafranie słyszeli już chyba wszyscy. Jest to niesamowicie droga, jak również lecznicza przyprawa. Uzyskuje się ją z wysuszonych słupków kwiatowych właśnie krokusów. Jako że jest ręcznie zbierana Stąd właśnie wysoka cena tego cennego surowca. Aby uzyskać 1 kg szafranu potrzeba jest 150 000 kwiatów ! Więc, suma sumarum mając uprawę jedną hektarową możemy z niej uzyskać raptem 20 kg szafranu. Dlatego też 1 kg tej przyprawy kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

krokus przyprawa
krokus jako przyprawa
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel