Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki krokusów

38 produkty

Jeśli poszukujesz roślin, które wprowadzą w Twoim ogrodzie prawdziwie wiosenną aurę to koniecznie rozejrzyj się za cebulkami krokusów. To właśnie ten bardzo charakterystyczny dla wiosny kwiat krokus, uchodzi za jej zapowiedź, a posadzony na trawniku lub w donicy prezentuje się wyjątkowo okazale. Najpiękniej krokusy wyglądają posadzone w grupie, ale nie ma reguły dla ich wysiewu. Równie dobrze zaprezentują się pojedynczo, jak i w skupiskach. Jedno jest pewne, dla tych kwiatów warto zadedykować jedno z głównych, reprezentacyjnych miejsc w ogrodzie.

Czytaj więcej

Jak wygląda krokus? Gatunki i odmiany, które warto znać

Krokus Crocus to roślina cebulowa, wywodząca się z rodziny kosaćcowatych Iridaceae. Choć mało wprawiony ogrodnik zapewne będzie w stanie nadmienić trzy konkretne cebulki krokusa, dla których wyróżnikiem będzie po prostu kolor: fioletowy, żółty, biały, to warto nadmienić, że w samym środowisku naturalnym, jak i w nasadzeniach tworzonych przez botaników można wyróżnić kilkadziesiąt gatunków krokusa.

Podstawowy podział gatunków krokusa należy przede wszystkim utożsamiać nie z charakterystycznym wyglądem, ale tym kiedy kwitną krokusy.

Wśród krokusów wiosennych wyróżnia się np.:

Krokus wiosenny (wielkokwiatowy) (Crocus vernus), który naturalnie porasta różne rejony Europy. Gatunek charakterystyczny dla niskich kwiatów, którego wielkość nie przekracza 10 cm. Pojawia się w ogrodzie wczesną wiosną, kiedy to z każdej posadzonej cebulki krokusa wyłania się dokładnie jeden biały, liliowy lub purpurowy kwiat. Popularnym kolorem dla tego gatunku będzie jednak także żółty, niebieski, czy wielobarwna szata. Warto tu zwrócić uwagę na odmianę 'Remembrance' o fioletowym kolorze. Jeszcze ciemniejsza będzie odmiana 'Flower Record'. Do godnych polecenia należy też szafran wielkokwiatowy 'Grand Maitre'.

Krokus botaniczny (Crocus chrysanthus), kwitnie wyjątkowo szybko, co sprawia, że przyda się w roli uzupełnienia typowo wiosennej, wczesnej rabaty. Można go łatwo odróżnić od standardowego białego krokusa wiosennego bo rodzaju posiadanego kwiatu. W tym przypadku jest on drobniejszy.

Krokus złocisty (Crocus flavus) typowy kwiat cebulowy, którego pochodzenia należy doszukiwać się w basenie Morza Śródziemnego. Kwitnie na kolor żółty i dorasta do około 10 cm wysokości. Ciekawostką dla tej odmiany jest fakt, że najpierw pojawia się kwiat krokusa żółtego, a dopiero później liść.

Krokus spiski (Crocus scepusiensis) bylina, którą możemy spotkać w Polsce, ale która też jest objęta częściową ochroną. Wybarwia się na kolor fioletowy oraz liliowy, a uwagę zwracają długie i bardzo okazałe kielichy kwiatów. Ten krokus jest nietypowo wysoki bo dorasta do około 20 cm. Będzie się zatem ciekawie komponował z innymi, mniejszymi okazami.

Najciekawsze gatunki krokusa jesiennego:

Krokus jesienny (Crocus sativus) jego pochodzenia należy się doszukiwać w Europie lub Azji Mniejszej. Ta ciekawa bylina wytwarza rozetę równowąskich liści z charakterystycznymi dwoma białymi paskami. Może osiągnąć wysokość do 15 cm i kwitnie mniej więcej od września do listopada. To, co wyróżnia ten krokus od innych to z pewnością brak posiadanych liści.

Szafran okazały (Crocus speciosus) krokus, który osiąga wysokość do 20cm. Posiada piękne, kielichowate kwiaty, z których można wyczuć przyjemny miodowy zapach. Może się wybarwiać zarówno na kolor fioletowy, jak i biały.

Czym różnią się krokusy wiosenne, od jesiennych? Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, różny będzie tutaj okres kwitnienia, ale nie jest to jedyny znak rozpoznawczy. O krokus wiosenny, w odróżnieniu do krokusa jesiennego należy nieco inaczej dbać, a same liście roślin również prezentują się inaczej.

Naturalnie, krokusy wiosenne kwitną po zimie. Najpierw wykształcają się liście, a  potem kwiaty. Krokusy jesienne kwitną mniej więcej od września w stanie bezlistnym. Aby zapewnić sobie niebywały efekt kwiatowej łąki warto kupić cebulki krokusów 100 szt. lub dostępne w jeszcze większych paczkach. Dostępne są bowiem także cebulki krokusów 500 szt.

Kiedy sadzić krokusy? Pielęgnacja i wymagania tych roślin

Jeśli chcesz uzyskać efekt obfitego kwitnienia, to krokusy (ich cebulki) posadź w miejscu dobrze nasłonecznionym. Zadbaj także o próchnicze, przepuszczalne podłoże, które powinno być również delikatnie wilgotne i o odczynie lekko kwaśnym. Krokusy nie nadają się do posadzenia w glebie na terenach podmokłych i zbitych. Cebule kwiatów są wówczas narażone na gnicie. Z roku na rok będą też kwitnąć w zdecydowanie mniejszej ilości.

Kiedy sadzić krokusy? Atutem tych kwiatów jest całkowita mrozoodporność i nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem cebulki wkłada się do gleby na przełomie września i października, bądź wczesną wiosną. Cebulki umieść mniej więcej 6-8 cm w glebie i w rozstawie od 10-15 cm. Sadzenie krokusów zgodnie z taką zasadą przyniesie najciekawsze rezultaty.

Krokusów nie trzeba podlewać. Główny związek ma to przede wszystkim z tym, że w ich wiosennym okresie kwitnienia, gleba jest dość wilgotna, by warunki do wzrostu były jak najbardziej optymalne. Oczywiście krokusy, tak jak każdy inny kwiat warto nawozić. Wystarczy standardowy nawóz wieloskładnikowy. Krokusy wykopujemy z ziemi dopiero wtedy, gdy część nadziemna zacznie żółknąć i zasychać. Zazwyczaj wykop należy wykonać w czerwcu.

Pamiętaj, że cebule krokusów należy odpowiednio przechowywać. Jak w przypadku większości kwiatów, sprawdzi się dla nich suche i dość chłodne miejsce. Oczywiście można też pozostawić cebule w glebie i spróbować utrzymać uprawę bez wykopywania krokusów. Zwykle jednak w takim przypadku liczba kwitnących krokusów zmniejsza się z każdym sezonem.

To warto wiedzieć! Jeśli chcesz wysadzić krokusy na trawniku to pamiętaj, że pierwsze koszenie będzie można przeprowadzić dopiero w czerwcu. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia liści. O tym co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji krokusów przeczytasz na naszym blogu.

Czy krokusy się rozsiewają, czy są wieloletnie? Dowiedz się więcej o tych kwiatach

Idealną formą uprawy dla krokusa jest wysadzanie cebul przed każdym sezonem kwitnięcia. Wielu działkowców nie zwraca jednak na ten fakt uwagi i pozostawia cebule w glebie, licząc na obfite kwitnięcie w następnym sezonie.

Faktem jest, że cebule można pozostawić w podłoże, ale samo kwitnięcie może być z roku na rok mniej obfite. Warto zatem po prostu dosadzać nowe cebule rośliny co sezon, by tym samym uzupełnić braki z poprzedniej rozsady.

Krokusy w doniczce i na trawniku

Zastosowanie krokusów w ogrodzie jest bardzo szerokie, a przez to stały się one ulubionym gatunkiem kwiatów wiosennych. Wiele osób preferuje rozsadę cebul krokusa w głównej części ogrodu, by wiosną cieszyć się widokiem barwnego dywanu kwiatów. Krokusy pięknie prezentują się jednak także w skalniakach, wypełniając luki pomiędzy kolejnymi nasadzeniami, jak i na trawnikach, wówczas sprawiają, że ogród nabiera rustykalnego charakteru. Wiosenna łąka krokusów uściełana na trawników wygląda imponująco, zwłaszcza, gdy połączy się kilka gatunków kolorowych kwiatów. Okazuje się również, że krokusy pięknie prezentują się także w pojemnikach. Warto przeznaczyć im miejsce w donicy na jesień, kiedy w ogrodzie zaczyna brakować barwnych kwiatów.

Gdzie kupić cebulki krokusów?

Cebulki krokusów najlepiej kupować w szkółkach lub w dobrych sklepach ogrodniczych. Wówczas mamy pewność, że dostępne cebulki są w nienaruszonym stanie, a otrzymany plon będzie wyjątkowo obfity. Kupując cebulki zwróć uwagę na to, jak się prezentują, czy np. nie ma na nich oznak butwienia. Cebulki kup wcześniej, by mieć odpowiednio dużo czasu na ich wsadzenie do gruntu. Chcesz dowiedzieć się więcej o kalendarzu ogrodnika? Sprawdź, co trzeba zrobić w ogródku w marcu.

 

pixel