Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Frezje cebulki

1 produkty

Frezja pochodzi z innej strefy klimatycznej i jest dość wymagająca. W Polsce uprawia się ją głównie w szklarniach, ale nie brakuje ogrodów, w których ta roślina czuje się całkiem dobrze, choć nie wyrasta ona tam ponad wysokość 50 centymetrów. Stanowisko dla frezji musi być jasne, słoneczne i osłonięte od wiatru, ale trzeba pamiętać, że roślina ta nie przepada za nagrzaną ziemią, zwłaszcza przez pierwsze tygodnie po jej zasadzeniu. 

Czytaj więcej

Frezje - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Kiedy kwitnie frezja?

Frezja (Freesia) to rodzaj bulwiastych roślin należących do rodziny kosaćcowatych. Frezje pochodzą z Afryki, ale uprawia się je także na innych kontynentach. W Polsce ceni się frezje ogrodowe, hodowane głównie na kwiat cięty - są one mieszańcami gatunków, które występują naturalnie. Kwiaty frezji rosną na długich, osiągających niekiedy 60 cm długości pędach - kwiatostany tej rośliny są kłosowate i charakterystycznie wygięte w jedną stronę. Duże i kielichowate kwiaty rozwijają się jeden po drugim i może być ich nawet kilkanaście. Liście frezji są mieczowate, dość wiotkie i przewieszające się na boki. Frezja ma jeszcze jedną ważną cechę - pięknie i intensywnie pachnie.

Intryguje Cię frezja i zastanawiasz się, kiedy sadzić jej cebulki, skoro ma tak złożone wymagania? Wybierz termin między połową kwietnia a pierwszym tygodniem maja. Cebulki sadzi się na głębokości 3 cm, a ich rozstaw do 5-10 centymetrów. Aby uzyskać optymalne warunki do rozwoju cebulek, zastosuj jasną ściółkę z trocin lub słomy. Możesz też wykorzystać białą agrowłókninę. Miej na uwadze, że z przemarzniętej lub przegrzanej cebulki nie uzyskasz rośliny, która efektownie zakwitnie. Przekonaj się, że sadzenie wiosennych cebulek kwiatowych nie musi być trudne!

Ziemia, w której sadzi się frezje, powinna być przepuszczalna, żyzna i próchnicza o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie. Frezja będzie miała dorodne kwiaty, jeśli zaczniesz ją nawozić w czasie, gdy pojawią się pierwsze liście. Nawóz dla tej rośliny powinien być wieloskładnikowy. Wybujałe pędy kwiatostanowe frezji mogą wymagać zastosowania podpór, jednak trzeba o nich pomyśleć już w trakcie sadzenia, bo jeśli wbijesz je do ziemi później, mogą uszkodzić system korzeniowy rośliny. W czasie kwitnienia podlewamy frezję dość obficie - ich podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie przelewaj tej rośliny. Podpowiadamy, że lipcowe nawadnianie powinno być najbardziej obfite. Po przekwitnięciu, gdy liście zasychają, podlewanie trzeba ograniczyć.

Rozmnażanie frezji odbywa się dzięki bulwom przybyszowym, wyrastającym na bulwach matecznych. Można też zdecydować się na nasiona, jednak w takim przypadku rzadko kiedy otrzymuje się zadowalające efekty amatorskiej hodowli. Z racji tego, że frezja jest rośliną ciepłolubną, nie zimuje w gruncie. Należy ją wykopać z ziemi w październiku, a po oczyszczeniu i osuszeniu przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 17-18° Celsjusza. Pamiętaj o tym, że wykopywanie cebuli musi być przeprowadzane ostrożnie!

Kiedy i jak sadzić frezje w doniczce?

Niezależnie od tego, czy chcesz uprawiać frezje w doniczce, czy w gruncie, wybieraj tylko zdrowo wyglądające cebulki. Frezje doniczkowe hodowane z cebulki sadzi się na początku września lub w lutym bądź marcu. W jednej dużej donicy można zasadzić 6-7 sztuk, jeśli jej średnica wynosi 30 centymetrów. Cebulki umieszcza się w donicy na głębokości około 5 centymetrów - nie zapomnij o zastosowaniu drenażu. Po posadzeniu frezji w donicy, należy przenieść je w chłodne miejsce na kilka tygodni. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 5-10 stopni Celsjusza, ale trzeba też zadbać o dużą ilość światła. Dopiero gdy roślina kwitnie, temperatura może być dość wysoka, ale nie wyższa niż 22 stopnie. 

Frezje w ogrodzie i w doniczce - niepowtarzalne kompozycje

Frezje pięknie prezentują się posadzone zarówno w małych, jak i dużych grupach. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi frezje ogrodowe pełne białe - wspaniale prezentują się w bukietach ślubnych. Jeśli lubisz kwiaty w intensywnych kolorach, postaw na frezję ogrodową różową, która pięknie wygląda zarówno na rabatach, jak i w donicach oraz bukietach. Możesz też wybrać słoneczny kolor frezji żółtej, który ożywi każde wnętrze i ogród. Jeśli nie wiesz, na jaką kolorystkę się zdecydować, idealną opcją będzie frezja ogrodowa pojedyncza. Rośliny wyhodowane z tej mieszanki upiększają rustykalne wnętrza i ogrody.

Jakie kwiaty są podobne do frezji?

Frezja przypomina nieco inne rodziny z kosaćcowatych. Można dostrzec podobieństwo do mieczyka, jednak gladiole są dużymi bylinami, a frezje są średniej wielkości i mają mniejsze kwiaty oraz węższe liście. Warto też zwrócić uwagę na podobieństwo frezji i krokosmii. Niektórzy nawet mylą ze sobą te dwie rośliny. Frezje kojarzą się też z mniej znanymi iksjami, kolejnymi bulwiastymi roślinami z rodziny kosaćcowatych. Co ciekawe, kwiaty niektórych gatunki storczyków również wyglądają trochę jak kwiaty frezji. 

Choć frezja bywa kapryśna i trzeba przyłożyć się do tego, by jej uprawa się udała, to opłaca się spróbować wyhodować ją w doniczce, szklarni lub ogrodzie. Zachęcające są nie tylko jej uroda i zapach - frezje to kwiaty, których cena jest niewysoka, a jej cebulki są naprawdę tanie!

pixel