Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trójsklepki Lilie Żabie

3 produkty

Trójsklepki (inaczej lilie żabie lub storczyki ropusze), to stosunkowo rzadko wybierane rośliny ogrodowe. Tymczasem warto je poznać, ponieważ nie sprawiają zbyt wiele problemów nawet początkującym ogrodnikom, prezentują się wyjątkowo pięknie i są ozdobą ogrodu jeszcze w listopadzie, gdy już od dawna żadna inna roślina nie kwitnie

Czytaj więcej

Lilia żabia (trójsklepka) - uprawa i zimowanie. Co to za roślina i kiedy ją sadzić?

Nazwa rodzajowa lilii żabiej to trójsklepka owłosiona (Tricyrtis hirta). Z połączenia nazw rodzajowych po polsku i łacinie powstała też potoczna nazwa trójsklepka hirta. Roślina zaliczana jest do rodziny liliowatych. W naturze można ją spotkać w odległej Japonii, ale także w wilgotnych azjatyckich lasach. Bardzo charakterystyczne kwiaty trójsklepki przywodzą na myśl orchidee. Chociaż są bardzo małe (ich średnica nie przekracza trzech centymetrów), czarują wyrafinowaną formą i wyjątkową kolorystyką. 

Każdy kwiat lilii żabiej złożony jest z sześciu płatków o sztywnej strukturze, wygiętych do zewnątrz i promieniście rozchodzących się od środka, który stanowią pręciki i strzelisty słupek, który kończy się potrójnym znamieniem. To od niego pochodzi nazwa rodzajowa rośliny. Najczęściej spotykana jest trójsklepka biało-różowa i biało-fioletowa. Próżno jednak doszukiwać się dwóch takich samych kwiatów: każdy odrobinę różni się od pozostałych, co dodaje jeszcze więcej uroku storczykom ropuszym. Odmiany rzadziej spotykane to kremowo-różowe, a nawet żółte i brązowo nakrapiane. 

Wymagania trójsklepki

Trójsklepka jest byliną kłączowatą, która idealnie nadaje się do tych miejsc ogrodu, w których słońce nie świeci zbyt intensywnie. Lilia żabia pochodzi z wilgotnych lasów, dlatego szukając dla niej odpowiedniego stanowiska zdecydujmy się na półcieniste, osłonięte od wiatru i dobrze nawodnione. Uwaga jednak, aby nie przelewać rośliny, ponieważ może to spowodować rozwój choroby grzybowej. Dobrze przepuszczalne, wilgotne podłoże będzie najlepsze.

W czasie sadzenia rośliny, co powinno nastąpić w kwietniu lub maju, na dno dołka warto wsypać trochę żwiru, dzięki czemu zapewnimy trójsklepce naturalny drenaż. Chociaż roślina jest dość odporna i zazwyczaj nie potrzebuje wsparcia zimą, w bardzo mroźnych rejonach można kłącze okryć suchymi liśćmi. Na przemrożenie bardziej narażone są młode sadzonki: po kilku latach bylina jest mniej podatna na działanie niskich temperatur. Zanim przystąpisz do pielęgnacji ogrodu dowiedz się na co warto zwracać uwagę przesadzając rośliny?

Trójsklepka - odmiany i gatunki

Trójsklepka ma wiele odmian, z których na uwagę najbardziej zasługuje trójsklepka 'Dark beauty' o kwiatach w kolorze bieli, mocno nakrapianych ciemnofioletowymi cętkami i trójsklepka owłosiona 'Variegata', utrzymana w podobnej kolorystyce. Mniej zwracająca uwagę, jednak równie dekoracyjna jest 'Alba' o śnieżnobiałych kwiatach. 

Oprócz trójsklepek owłosionych wyróżnia się także trójsklepkę szerokolistną (Tricyrtis latifolia), który to gatunek jest wyższy o ok. 20-30 centymetrów od Tricyrtis hirta. Jak sama nazwa wskazuje, gatunek ten odznacza się bardzo dużymi liśćmi, a także większymi od swojej kuzynki kwiatami. Występuje wyłącznie w kolorze żółtym z ciemno brązowymi cętkami, przez co bardzo mocno przypomina orchideę lub klasyczne lilie, chętnie dodawane do bukietów. W przeciwieństwie jednak do tych ostatnich, nie wydziela tak intensywnego zapachu, co dla wielu osób może być dodatkowym plusem przemawiającym za trójsklepką. 

Gdzie kupić trójsklepkę?

Storczyki ogrodowe, czyli trójsklepki, najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. To delikatne rośliny, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji na wczesnym etapie wzrostu i rozbudowywania kłączy. Trójsklepka szerokolistna, jak i owłosiona, dobrze się przyjmuje ze zdrowych sadzonek i bulw, pod warunkiem jednak, że zostanie jej dobrane odpowiednie stanowisko. Ponieważ jest to bylina, raz posadzona będzie cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Warto jednak co dwa-trzy lata dokonać podziału kłączy. Jeśli trójsklepka przestanie obficie kwitnąć, możliwe, że przesadzenie jej na inne zacienione i wilgotne stanowisko pomoże. Wiele odmian trójsklepki owłosionej a także trójsklepkę szerokolistną zakupisz na stronie Sadowniczy.pl. W razie pytań i wątpliwości dotyczących pielęgnacji lilii żabiej i innych roślin, zachęcamy do kontaktu z naszą wykwalifikowaną obsługą.\

Chociaż trendy w ogrodzie się zmieniają, trójsklepka pozostaje ciekawym dodatkiem polecanym do nasadzeń w stylu rustykalnym, leśnym, japońskim i wiejskim. Mało jest bylin, które doskonale odnajdą się w tak różnych stylistykach: wynika to z faktu, że trójsklepka chociaż niebywale elegancka i przywodząca na myśl storczyki, pozostaje bardzo kolorowym kwiatem i jako taki, dobrze prezentuje się w towarzystwie w wielu innych barw.

pixel