Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki lilii

138 produkty

Lilie ogrodowe to bez wątpienia jedne z najbardziej urokliwych kwiatów, które już na pierwszy rzut oka są wspaniałą dekoracją każdej rabaty. Ich ogromnym walorem jest różnobarwność. Możesz wybrać lilię w dokładnie takim kolorze, jaki lubisz, a przy tym podzielić ogród na barwne i jednokolorowe akcenty. Jeśli zastanawiasz się, który z ogrodowych kwiatów wybrać, to lilia na pewno zwróci Twoją uwagę. Sprawdź koniecznie, jak o nie dbać, by osiągnąć upragniony efekt.

Czytaj więcej

O pielęgnacji lilii i innych kwiatów warto dowiedzieć się nieco więcej już w momencie zakupu cebul. Rośliny te mało wprawionemu ogrodnikowi mogą sprawić nieco trudności w uprawie. Ważne, by nie zrażać się i z cierpliwością przyglądać się ich wzrostowi.

Uprawa lilii jest możliwa w każdym ogrodzie, a za wytrwałość ogrodnika w zapewnieniu im dobrych warunków do wzrostu odwdzięczają się cudownymi kwiatami, wybarwiającymi się aż od czerwca do sierpnia. Sadzenie lilii w jest trendem w ogrodnictwie.

Co jest ważne w uprawie lilii? O tym, pamiętaj!

Przede wszystkim należy im zapewnić żyzną, dobrą ziemię, która będzie dość dobrze przepuszczalna. Stanowisko musi być dobrze nasłonecznione, a co jakiś czas warto pamiętać o nawożeniu. Podłoże powinno być stale wilgotne jest to klucz do sukcesu w uprawie.

Uwaga: dobrym pomysłem na uprawę kwiatu lilii będzie wyznaczenie im miejsca na wzniesieniu. Lilie to kwiaty, które świetnie rosną na nasłonecznionych. Z takich miejsc odprowadzany jest również nadmiar wody, a zatem łatwo zapewnić liliom wzrost na podłożu wilgotnym, ale nie nazbyt mokrym. Kiedy sadzić lilie? Oczywiście sporo zależy od wybranej odmiany lilii. Niektóre z nich sadzi się wiosną, inne we wrześniu lub październiku. Koniecznie posadź cebule lilii na odpowiednio oczyszczonym podłożu. Ważne, by usunąć z niego chwasty, spulchnić ziemię i zasilić ją wcześniej przygotowanym kompostem. Uwaga! Cebule lilii należy umieścić w dołku odpowiadającemu jej obwodowi. Po upływie tego czasu możesz przystąpić do właściwego sadzenia lilii. To, jak głęboko powinny być wkopane, zależy od wielkości cebuli oraz rodzaju podłoża. Każdorazowo cebulę umieść w rozstawie mniej więcej 25-30 cm. Taka odległość powinna wystarczyć i sprawić, że otrzymasz piękną rabatę. Koniecznie pamiętaj, że na kluczową pielęgnację lilii składają się dokładnie 3 różne czynności, a są nimi: podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie.

O jakich gatunkach lilii warto wiedzieć? Te lilie warto znać!

Lilie są jednym z najbardziej charakterystycznych kwiatów w polskich ogrodach. Są także i co ważne, przedmiotem badań wielu botaników. Dzięki temu w nomenklaturze można już wyróżnić około 120 różnych gatunków lilii, a znajomość ich wszystkich może sprawić trudność nawet specjalistom. W grupie najbardziej znanych gatunków wyróżnić można takie jak:

Lilia biała - wysoka roślina, dorastająca do nawet 120 cm, z dużymi, białymi kwiatami. Do Polski przybyła z Azji Zachodniej i Bałkanów. Podobnie, jak lilia azjatycka najlepiej rośnie w podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Cebule lilii sadzi się we wrześniu i na początku października.

Lilia tygrysia - jedna z najbardziej popularnych w kraju. Może osiągać do 150-160 cm wysokości, a jej wyraźnie pomarańczowe kwiaty ukazują się w lipcu i sierpniu.

Lilia królewska - osiąga wysokość do 150 cm, ma białe płatki, ale żółte u nasadu. Kwiaty lilii potrafią być naprawdę zachwycające. Cebulki lilii są szeroko dostępne w ogólnej sprzedaży dlatego warto po nie sięgnąć, by pięknie zaakcentować swój ogród.

Lilia pajęcza - roślina cebulowa pochodząca z Azji i rodziny amarylkowatych. Trudno odwrócić uwagę od jej czerwonego kwiatostanu z długimi pręcikami. Ta lilia świetnie sprawdzi się w uprawie doniczkowej.

Lilia drzewiasta - uprawa prostsza, niż myślisz

Gdzie sadzić lilię drzewiastą? Tę lilię orientalną warto umieścić w miejscu dobrze wyeksponowanym, ponieważ rzuca się w oczy. Jej kwiatostany wyrastają na łodygach długich na 150-250 cm. Duże kwiaty ślicznie komponują się z innymi roślinami ogrodowymi. Chcesz sprawić, by Twoja lilia drzewiasta nabrał okazałych rozmiarów? Wybierz dla niej stanowisko dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Zadbaj także o glebę. Powinna być ona żyzna i umiarkowanie wilgotna. Cebulki lilii drzewiastej możesz sadzić dwa razy w roku, zarówno jesienią, jak i wiosną. Ważne, by zdążyły się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Planujesz sadzenie lilii drzewiastej w swoim ogrodzie? Pamiętaj, że może dorastać do naprawdę sporych rozmiarów.

Jeśli lilia będzie miała zbyt mokro, to szybko nabawi się choroby grzybowej. Jeśli nie będzie nawożona np. w czerwcu, a potem w sierpniu, to nie powtórzy bujnego kwitnienia. Usuwając chwasty dbasz o to, by nie zabierały one liliom cennych składników odżywczych. Jak rozmnażać lilie? Najlepiej poprzez podział cebulek przybyszowych, które pojawiają się na różnych częściach rośliny.

Lilie w ogrodzie - jak się komponują?

Lilie w ogrodzie świetnie sprawdzą się jako dopełnienie rabaty kwiatowej, którą porastają rośliny kwitnące np. wiosną. Okres kwitnienia lilii przypada bowiem później co oznacza, że staną się niezłym uzupełnieniem miejsca po przekwitłych kwiatach. Lilie warto też posadzić w nawiązaniu do akcentu kolorystycznego określonej strefy. Białe lilie upiększą ogród w takiej tonacji, czerwone skupią na sobie główną uwagę odwiedzających działkę. Niezależnie od wybranego gatunku, możesz mieć pewność, że lilia upiększy miejsce, w którym zostanie posadzona.

O czym pamiętać, hodując lilie w doniczce?

Lilie świetnie nadają się do uprawy w doniczkach, ale trzeba pamiętać o kilku aspektach. Cebulki lilii wsadź do ziemi w doniczce dopiero w kwietniu. Na dno takiego pojemnika wsyp keramzyt i zwróć uwagę, by sama doniczka miała głębokość co najmniej 40 cm. Przez pierwsze kilka tygodni postaw doniczkę z lilią na parapecie w pomieszczeniu, gdzie panuje mniej więcej 15 stopni Celsjusza. Później możesz ją przenieść w inne miejsce, dobrze nasłonecznione. Dbaj, by podłoże w doniczce było stale wilgotne. Dzięki zapewnieniu lilii odpowiednich warunków do wzrostu szybko doczekasz się bujnego kwitnienia.

Czy obcinać lilie po przekwitnięciu?

Gdy lilie przekwitną, na rabacie pozostaną jedynie ulistnione, sztywne pędy. Nie należy się ich jednak pozbywać. Po przekwitnięciu zaleca się bowiem wyłącznie ściąć kwiatostany lilii (aby roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion), łodygę warto pozostawić w stanie nienaruszonym. Zastanawiasz się nad posadzeniem lilii w ogrodzie lub w doniczce? Ten kwiat na pewno skradnie Twoje serce i sprawi, że określone miejsce nabierze wyraźnie orientalnego lub rustykalnego charakteru. Sprawdź, jak piękno lilii odmieni Twój zielony zakątek.

pixel