Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Płomyki (floksy) cebulki

12 produkty

Floksy wiechowate (Phlox paniculata) to rośliny znane również pod potoczną nazwą płomyków. Zalicza się je do rodziny wielosiłowatych bylin ogrodowych. Floksy osiągają imponującą wysokość 120 centymetrów, a dzięki sztywnym pędom dumnie prezentują się na każdej rabacie. Warto wiedzieć, że istnieje prawie dwieście odmian floksa wiechowatego, między innymi w kolorze czerwonymfioletowym. Odróżniają się one od siebie jednak nie tylko barwą, ale również wyglądem i długością kwitnienia. 

Czytaj więcej

Jak wyglądają floksy? Co posadzić obok floksów?

Rabata z floksami może cieszyć oko od późnej wiosny do wczesnej jesieni, jeśli zdecydujemy się połączyć ze sobą różne odmiany kwitnące w odrębnych terminach. Są to rośliny wabiące motyle, dlatego sadząc floksy możemy spodziewać się również feerii barw związanej z obecnością tych owadów. Jednakże płomyk z rabatki nie jest idealną rośliną dla każdego: bywa dość wymagający. Przede wszystkim potrzebuje gleby żyznej i stale wilgotnej. Jeśli nie otrzyma odpowiednich warunków, będzie kwitnąć skąpo lub wcale.

Chcesz poznać najnowsze trendy w ogrodzie? Czytaj bloga Sadowniczy.pl!

Floks jest wdzięcznym kwiatem rabatowym, który świetnie sprawdza się na obrzeżach klombów, a także jako ich główny bohater. Pięknie prezentuje się pod oknami, a także jako otwarcie ogrodu. Bardzo dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi, takimi jak miskanty, rozplenice, trzcinniki, a także wśród roślin jednorocznych, do których zaliczyć można liliowce, jeżyny, rudbekie i kosmosy. Ciekawym pomysłem jest komponowanie floksów z roślinami o ozdobnych liściach, które dodatkowo podkreślą urodę tych pięknych kwiatów, przykładowo funkie, bergenie sercowate, żurawki. 

Jak uprawiać floksy - stanowisko, kwitnienie i pielęgnacja

Większość odmian floksa kwitnienie rozpoczyna z początkiem lipca i kończy je wraz z końcem sierpnia. Dostępne są jednak odmiany, takie jak 'Mikes Favourite', które zachwycają kwiatami już w czerwcu, a przekwitają w lipcu. Kwiaty floksy  mają również bardzo wysublimowane odmiany, które potrafią kwitnąć do końca września: to między innymi 'Twister' i 'Fujiyama'.

Floks szydlasty - uprawa

Jak już wspomniano, floksy są roślinami dla ogrodników lubiących wyzwania. Przede wszystkim, niezbędna jest im gleba żyzna. Jeśli w naszym ogrodzie panują niesprzyjające warunki takie jak gliniasta, ciężka ziemia o bardzo dużej wilgotności, floksy bardzo szybko zmarnieją. Niestety, ale w takim podłożu ich cebulki gniją, a korzenie nie są w stanie przebić się przez zwartą, zbryloną glinę. Rozwiązaniem w takim przypadku jest przekopanie całej rabaty i wypełnienie jej ziemią ogrodniczą: jednak wymaga to olbrzymiego nakładu pracy i wciąż może nie dać odpowiednich rezultatów. 

Należy także pamiętać, że floksy mimo sztywnych łodyg, nie przepadają za ruchem powietrza. Dlatego najlepiej rosną w miejscach dobrze osłoniętych od wiatru. Lubią umiarkowane nasłonecznienie, w cieniu nie są w stanie wydawać kwiatów.  Należy unikać zwilżania liści i kwiatów floksów w czasie ich podlewania, bo może prowadzić to do poparzenia liści i rozwoju chorób grzybowych. Przesadzenie z ilością nawozów azotowych może sprzyjać rozwojowi różnych chorób. Aby zapobiec zimowaniu zarodników grzybowych na liściach floksów, konieczne jest ich przycinanie do samej ziemi po przekwitnięciu, wczesną jesienią. 

Usuwanie zaschniętych kwiatostanów jest dobrą praktyką, która prowadzi do odrodzenia się ponownego kwiatu. Ponadto, zmniejsza ryzyko zainfekowania rośliny przez patogeny.  Sadzenie floksów w większości przypadków powinno odbywać się jesienią, jeszcze przed przymrozkami. Jednakże dokładne wymagania poszczególnych odmian mogą się od siebie różnić: zawsze warto się upewnić, kiedy jest najlepszy czas do posadzenia zakupionej przez nas odmiany. Obowiązkowo należy dzielić wyższe gatunki floksów, mniej więcej co 4-5 lat, dzięki czemu odzyskają miejsce do rozwoju i odwdzięczą się bardziej obfitym kwitnieniem. 

Rozmnażanie floksów

Floksa szydlastego rozmnażać można przez podział w okresie wiosennym lub późnym latem, najlepiej w końcu sierpnia. Jeśli nastręcza nam to trudności, możemy zakupić cebulki ze sprawdzonego sklepu ogrodniczego. 

Floksy - odmiany i gatunki sprawdzone w ogrodzie i dobre na skalniak

Rodzaj floks (Phlox) liczy aż 60 różnorodnych gatunków zielnych i półzdrewniałych. W naturze rośliny te występują głównie w Ameryce Północnej. Floksy dzieli się na wysokie zielne, czyli np. najpopularniejszy płomyk wiechowaty (Phlox paniculata), niskie zimozielone, np. płomyk szydlasty (Phlox subulata), a także średnie.

Najczęściej wybieranymi do polskich ogrodów są floksy takie jak:

  • floks wiechowaty, który osiąga nawet 120 centymetrów wysokości. Bardzo intensywnie pachnie i ma wiele odmian, głównie w kolorze różowym, czerwonym i białym. Popularne to m.in. 'Orange Perfection', 'Empty Feelings', 'Bartwelve'. Kwitnie od lipca do wczesnego września
  • floks kanadyjski osiąga 45 centymetrów wysokości, a jego liliowe lub fioletowe kwiaty przyjemnie pachną, wabiąc owady. Najbardziej popularne odmiany to 'Blue Moon' i 'Blue Elf'
  • floks rozłogowy osiąga zaledwie 20 centymetrów wysokości, jednakże jest zimozielony. Jego kwiaty są różowe, białe lub niebieskie, a popularne odmiany to 'Blue Ridge', 'Bruce's White'. 
  • floks szydlasty osiąga maksymalnie 20 centymetrów wysokości, podobnie jak rozłogowy jest również zimozielony, jednakże ma bardziej urozmaiconą paletę barw. Odmiany floksów szydlastych występują w kolorze białym, fioletowym, różowym i czerwonym. Najpopularniejsze z nich to 'White Eye', 'Scarlet Flame', 'Emeralnd Pink', Crimson Beauty'. 

W ogrodzie w stylu wiejskim najlepiej sprawdzą się w zasadzie wszystkie powyższe odmiany floksów. W takim rustykalnym stylu można zdecydować się na wiele różnorodnych kolorów floksów. Ogrody minimalistyczne i japońskie także jednak skorzystają na obecności floksów, jeśli będą one występować w jednym kolorze, np. eleganckiej bieli. 

Gdzie kupić płomyki (floksy)?

W sklepach ogrodniczych z łatwością można zakupić różnorodne sadzonki floksów. Cena ich jest umiarkowana i zaczyna się już od kilku złotych. Rzadkie odmiany kolekcjonerskie kosztują wielokrotność tej kwoty, ale podstawowe, najczęściej występujące nie są dużym wydatkiem. 

Chcesz o nas wiedzieć więcej? Dowiedz się, jak pakujemy rośliny balkonowe i rabatowe

pixel