Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Łubin cebulki

5 produkty

Łubin (Lupinus) to rodzaj bylin z rodziny bobowatych, obejmujący ponad 250 gatunków. Ojczyzną łubinu jest Ameryka Północna, ale obecnie występuje on dziko oraz w hodowli również na innych kontynentach. W Polsce w stanie dzikim rośnie kilka gatunków łubinu – mimo swoich walorów estetycznych bywa on uważany za roślinę inwazyjną. Niektóre gatunki łubinu, na przykład łubin trwały i łubin gorzki, są trujące, jednak nasiona słodkiego łubinu wąskolistnego są składnikiem pasz dla zwierząt. Łubin wykorzystywany także przy produkcji nawozów.

Czytaj więcej

Łubin - co to za roślina, jakie ma zastosowanie i właściwości ozdobne 

Łubin trwały może osiągać nawet 150 cm wysokości, a jego kłosy mają nieraz długość ponad 60 centymetrów. Niemal równie okazałe kłosy pojawiają się w przypadku łubinu ogrodowego, znanego także pod nazwą łubin ozdobny, który jest chętnie hodowanym mieszańcem łubinu trwałego i innych roślin z rodzaju Lupinus. Można jednak trafić także na znacznie niższe gatunki i odmiany, których wysokość nie przekracza 45 centymetrów. Łubiny mają charakterystyczne kwiatostany, przybierające postać długich i dość wąskich gron, liczących nawet kilkaset kwiatów. Kwiaty te są niewielkie i grzbieciste - występują w wielu odmianach kolorystycznych, często spotykane są również dwukolorowe łubiny. Rośliny wyrastają strzeliste i wyprostowane, a ich łodygi są sztywne i grube, z rozgałęzieniami. Liście tej byliny są dłoniaste i złożone z lancetowatych listków.

Byliny te upiększają ogrody w czerwcu i lipcu. Łubiny wspaniale prezentują się na rabatach i jako kwiaty cięte. Idealnie nadają się do tradycyjnych wiejskich ogrodów, w których powinno być kolorowo. Równie chętnie sadzi się je w ogrodach śródziemnomorskich. W takich miejscach rewelacyjnie wygląda zarówno łubin trwały różowy, jak i łubin trwały niebieski. Nie wahaj się także postawić na nieco mniej wybujałe gatunki, wśród których szczególnie popularny jest łubin biały oraz łubin żółty! Pamiętaj o tym, że wysokie łubiny warto sadzić pod ścianami lub pod płotami. W ich towarzystwie dobrze prezentują się drobniejsze i bardziej rozłożyste byliny. 

Łubin w ogrodzie i w doniczce - uprawa

Łubin jest łatwy w uprawie, a jego hodowla udaje się zarówno w ogrodach, jak i w donicach. Trzeba jednak zaznaczyć, że w pojemnikach sadzi się niższe gatunki, takie jak na przykład łubin żółty, dorastający do wysokości 60 centymetrów. Można też zdecydować się na doniczkową uprawę łubinów, które są o kilkanaście centymetrów niższe. Co istotne, niskie łubiny mają bardziej zwarty pokrój. Bez względu na to, czy chcesz hodować łubiny ozdobne w ogrodzie, czy w pojemniku, miej na uwadze fakt, że najlepiej udaje się ich uprawa w lekkiej ziemi próchniczej zasobnej w składniki odżywcze i o obojętnym odczynie. Łubin zazwyczaj dobrze rośnie także w innych glebach, również tych piaszczysto-gliniastych. Nie lubi jednak zasadowego odczynu gleby i nadmiernej wilgoci. 

Łubiny podlewamy podczas początkowego etapu wzrostu, a także w okresie suszy, inaczej liście tej rośliny szybko zaczną więdnąć. Podłoże dla łubinu powinno być umiarkowanie wilgotne i regularnie nawożone preparatem mineralnym ubogim w azot. Wskazanie jest ściółkowanie ograniczające występowanie chwastów. Usuwanie przekwitniętych kwiatów łubinu przedłuża okres kwitnienia, a przycięcie przysychającego kwiatostanu powoduje, że roślina zakwitnie ponownie wczesną jesienią.  Łubin ogrodowy stanie się prawdziwą ozdobą przestrzeni wokół Twojego domu, jeśli dołożysz odrobinę starań do jego uprawy!

Jeżeli chcesz zasiać łubin, to zrób to w maju, ale nie wykorzystuj siewek uzyskanych z własnej hodowli, ponieważ wyrosną z nich rośliny o cechach innych niż mateczne. Łubin sieje się na rozsadniku pod koniec marca, a na stałe miejsce przesadza się w maju. Miej na uwadze, że zakwitnie dopiero w kolejnym roku uprawy! Co istotne, starsze rośliny nie lubią przesadzania. Warto zdecydować się na łubin hodowany z cebulki lub na rośliny ze szkółki bylinowej, z których wyrosną okazy o pożądanych cechach. Należy je umieścić w glebie w odstępach wynoszących około 20-40 centymetrów. Zalecana głębokość sadzenia łubinu to 2-3 centymetry. Łubin można rozmnażać przez podział karp lub sadzonkowanie pędów, które nie zakwitły. Nie zaleca się jednak samodzielnego wykopywania i rozmnażania tej byliny, ponieważ jej system korzeniowy jest bardzo rozbudowany. Niektóre łubiny są mrozoodporne i mają szansę przetrwać w ogrodzie przez kilka lat. Można okryć je na zimę warstwą ściółki. 

Czy łubin jest miododajny?

Niektóre gatunki łubinu, w tym na przykład łubin żółty oraz łubin biały, są miododajne. Jeśli planujesz stworzyć ogród rustykalny, to przyznasz chyba, że nie może w nim zabraknąć pszczół i motyli! Pamiętaj też o tym, że sadząc byliny przyjazne pszczołom, dbasz o stan naszego środowiska naturalnego. Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie było więcej takich roślin, sprawdź, jakie rośliny miododajne warto sadzić w ogrodzie. Co ważne, rośliny, z których owady pobierają pyłek i nektar, są ogół są bardzo efektowne i upiększają rabaty. Dowiedz się także, jakie trendy panują w ogrodnictwie i zaplanuj jedyną w swoim rodzaju, a do tego modną przestrzeń, która zachwyci każdego!

pixel