Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobroczynek

19 produkty

Dobroczynek to mały, drapieżny roztocz wielkości około 0,4-0,7 mm. Jest to sprawny i zwinny drapieżca, który porusza się po liściach w poszukiwaniu pokarmu. Dobroczynek odgrywa ważną rolę w ekosystemie ogrodów i upraw rolnych, ponieważ jest naturalnym wrogiem wielu szkodliwych owadów. Dobroczynek skutecznie zwalcza takie szkodniki jak: przędziorek, szpeciele, mszyce, chrabąszcze i ich larwy, mączliki. 

Czytaj więcej

Co to jest Dobroczynek?

Dobroczynek jest to mały i bardzo drapieżny roztocz. Ciało dobroczynka charakteryzuję się błyszczącą powierzchnią. W poszukiwniu pokarmu, bardzo sprawnie i szybko, porusza się po zielonych liściach roślin. Ze względu na swoje małe rozmiary, dobroczynka gruszkowego bardzo ciężko jest zauważyć gołym okiem, największe z nich mogą być wielości ziarenka piasku. Jego obecność w naszym ogrodzie jest bardzo cenna i pozwala utrzymać równowagę biologiczną. Wykorzystanie naturalnych wrogów szkodników, takich jak ten roztocz, stanowi zrównoważony i ekologiczny sposób na ochronę roślin przed nadmiernym uszczerbkiem w wyniku działalności szkodników.

Rodzaje dobroczynka 

Drapieżny roztocz z rodzimy dobroczynkowatych ma kilka gatunków/rodzajów. Gatunki dobroczynka różnią niewielkością, wyglądem i miejscem w jakim mogą występować co dla nas jest bardzo ważne ponieważ wiemy gdzie można go stosować i jakie warunki lubi. Niżej przedstawiamy gatunki dobroczynka jakie występują: 

Dobroczynek gruszowy (Typhlodromus pyri)

Dobroczynek gruszowy (Typhlodromus pyri) Ten roztocz jest słynny ze swojej funkcji jako skuteczny naturalny przeciwnik wielu szkodliwych roztoczy i owadów, które żywią się roślinami uprawnymi. Jego menu składa się głównie z innych roztoczy, w tym szkodników roślin takich jak przędziorki, pająki i inne szkodniki, które mogą powodować uszkodzenia roślin. Typhlodromus pyri jest niezwykle użyteczny w uprawie rolniczej i ogrodowej, ponieważ pomaga regulować liczebność szkodników bez konieczności stosowania szkodliwych pestycydów. Promowanie obecności tego drapieżnika w środowisku uprawnym i ogrodowym może przyczynić się do utrzymania równowagi biologicznej i ochrony upraw przed nadmiernymi szkodami.

Dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis)

Dobroczynek szklarniowy Phytoseiulus persimilis jest małym roztoczem, którego dorosłe osobniki osiągają rozmiary około 0,5 mm. Jego ciało jest zazwyczaj czerwone lub pomarańczowe, co ułatwia jego rozpoznanie. Jest to bardzo efektywny drapieżnik, który głównie odżywia się szkodliwymi roztoczami, takimi jak przędziorki (np. Tetranychus urticae), które są problematyczne dla uprawianych roślin, zwłaszcza w szklarniach.  Rośliny uprawne, takie jak pomidory, ogórki i papryka, są często narażone na ataki przędziorków, które mogą spowodować żółknięcie liści, deformacje rośliny i osłabienie wzrostu. W takim przypadku świetnie sprawdzi się właśnie dobroczynek szklarniowy. 

Dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus)

Dobroczynek kalifornijski Neoseiulus californicus to niewielki, owalny roztocz, którego dorosłe osobniki osiągają rozmiar około 0,5 mm. Posiadają jasnozielone lub żółtawe ciało z widocznymi paskami na grzbiecie. Jest to skuteczny drapieżnik, który poluje na różne szkodliwe roztocza, w tym na przędziorki (Tetranychus spp.) oraz roztocza karaczanowate (Polyphagotarsonemus spp.). Dobroczynek kalifornijski jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu niepożądanych populacji roztoczy na wielu rodzajach roślin uprawnych, takich jak pomidory, ogórki, truskawki, cytrusy i wiele innych. Przędziorki i karaczanowate roztocza są często uciążliwe w uprawach rolniczych i ogrodniczych, powodując żółknięcie liści, osłabienie rośliny i zmniejszenie plonów.

Dobroczynek wielożerny (Neoseiulus cucumeris)

Dobroczynek wielożerny Neoseiulus cucumeris to niewielki roztocz, którego dorosłe osobniki osiągają rozmiar około 0,5 mm. Jego ciało zwykle jest jasnozielone, co ułatwia jego rozpoznanie. Jest to wszechstronny drapieżnik, który poluje na wiele szkodliwych roztoczy, w tym na przędziorki (Tetranychus spp.) i karaczanowate roztocza (Polyphagotarsonemus spp.). Dobroczynek wielożerny jest szczególnie skuteczny w kontrolowaniu populacji przędziorków, które są uciążliwe dla wielu gatunków roślin uprawnych, takich jak ogórki, truskawki, pomidory, warzywa liściaste i wiele innych. Przędziorki żywią się liśćmi i pędami roślin, powodując żółknięcie, usychanie i deformacje, co może prowadzić do znacznych strat plonów.

Jak długo działa Dobroczynek?

Działanie dobroczynka, jego aktywność jest uzależniona od gatunku. Zazwyczaj jest to od 4 do 6 tygodni, choć przy dobroczynku gruszowym działanie trwa cały sezon, Dobroczynki gruszkowe łatwo się rozmnażają dając do 4 pokoleń w jednym sezonie. Po jednorazowej iniekcji uzyskujemy długotrwałą ochronę na kilka sezonów. Roztocza zimują - w trakcie zimy chowają się podobnie jak przędziorki w szczeliny kory i czekają do wiosny na odpowiednie warunki do żerowania. Zimują zapłodnione samice więc od wiosny mamy całą rzeszę roztoczy do walki z przędziorkiem. 

Kiedy stosować Dobroczynka?

Termin stostownia doebroczynka róznież uzależniony jest od jego rodzaju. W innym czasie zakładamy opaski z dobroczynikem gruszkowym a w innym czasie zakładamy saszetki z dobroczynkiem kalifornijskim. Więc jak i kiedy je stosować ? 

Dobroczynek gruszowy: Filcowe opaski zawierające zimujące samice dobroczynka gruszowego umieszcza się zimą lub wczesną wiosną (najpóźniej przełom luty marzec) na pędach drzew lub krzewów. Aplikacja jest jednorazowa, a skuteczność działania roztocza wieloletnia. Bardzo ważną informacją jest to że dopbroczynek gruszowy zaczyna wybudzać się ze stanu hibernacji kiedy temperatura na zewnątrz zacznie przekraczać 12 stopni. 

Dobroczynek szklarniowy: Granulat wraz z dobroczynkiem stosujemy w pomieszczeniach(tunelach) lub w momencie kiedy na zewnątrz wilgotność powinna przekraczać 75%, a temperatura powinna co najmniej przez kilka godzin na dobę przekraczać 20°C

Dobroczynek kalifornijski: saszetek z dobroczynekm kalifornijskiem używamy w ponieszczania lub tunelach. Nie zimuje na zewnątrz. Jest najbardziej skuteczny w temperaturach w zakresie od 13 do 32°C. Jest wrażliwy na wilgotność poniżej 60%.

Dobroczynek wielożerny: Tak samo jak poprzednicy dobroczynka wielożernego rozwieszamy w pomieszczeniach nie zmiumuje na zewnatrz. Działa najskuteczniej w temperaturach w przedziale od 15 do 25°C. Skuteczność spada w temperaturach powyżej 30°C. Jest ponadto wrażliwy na wilgotność względną powietrza poniżej 70%

 

 

 

pixel