Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tojeści

11 produkty

Tojeść to zimozielona bylina zadarniająca, której pędy – płożąc się – osiągają nawet do 60 cm długości. Cechą charakterystyczną tojeści są jasnozielone liście o owalnym kształcie, żółte lub pomarańczowe kwiaty oraz błyskawiczny rozrost – zwłaszcza w przypadku tojeści rozesłanej, która jest świetną rośliną okrywową.

Czytaj więcej

Jak wygląda tojeść? Gatunki i odmiany, które możesz uprawiać u siebie

Tojeść ma wiele gatunków, które pochodzą z Europy i Azji. Doskonale sprawdzą się jako byliny w ogrodzie. To rośliny, które wspaniale sprawdzą się jako dekoracje, zadarniając duże powierzchnie skalniaków, skarp czy ogrodów, a także okrywając ich mniejsze części, tworząc zielono-żółte, kwieciste poduszki. Można je także zastosować zamiast trawnika w miejscach, gdzie koszenie trawy jest utrudnione, ale zależy nam na zazielenieniu przestrzeni. Tojeści, a także inne byliny okrywowe i zadarniające to dobre rozwiązanie na stworzenie zielonych otulin pod koronami drzew i krzewów, gdzie trawa nie chce rosnąć. Poniżej te okazy tojeści, które zasługują na szczególną uwagę.

Tojeść kropkowana

Ta bylina wyróżnia się liśćmi z kremowymi obrzeżami, które wraz z łodygami różowieją wczesną wiosną. Kwitną na żółto od czerwca do sierpnia. Tojeść kropkowana nie jest zbyt wymagająca, to roślina długowieczna, która silnie rozrasta się w wilgotnych miejscach, dlatego świetnie nadaje się do sadzenia nad wodą. Lubi słoneczne i półcieniste stanowiska, jest mrozoodporna - wytrzymuje temperatury nawet do -30 st. C. Może mieć do metra wysokości. Jej odmianą, dorastającą do 80 cm wysokości jest tojeść kropkowana 'Alexander' - bardzo ekspansywna, świetnie sprawdzi się przy oczkach wodnych i stawach. Inna odmiana tej byliny, która doskonale wygląda w otoczeniu wody to tojeść bukietowa.

Tojeść rozesłana

Płożąca bylina, której pędy osiągają do 50 cm długości. Jedną z najpopularniejszych odmian tojeści rozesłanej jest tojeść 'Aurea'. Ta odmiana ma okrągłe, złoto-żółte liście i piękne, żółte, gwiazdkowate kwiaty o intensywnym zapachu, wyrastające w kątach liści. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Lubi jasne stanowiska, ale osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Najlepiej rośnie w wilgotnym podłożu. Może być sadzona w ogrodach, ale także w donicach i pojemnikach na balkonie czy tarasie.

Tojeść orzęsiona

Dekoracyjna bylina o żółtych, gwiazdkowych kwiatach, które pojawiają się w czerwcu. Liście wyróżniają się orzęsionymi ogonkami. Jedną z chętniej hodowanych odmian jest tojeść orzęsiona 'Firecracker' o purpurowych liściach.

Tojeść orszelinowa

Sadzonki tojeści orszelinowej rozrastają się, tworząc rozległe kępy. Bylina ma duże liście i podłużne kwiatostany. Osiąga wysokość ok. 80 cm, ma sztywne pędy. Kwitnie w lipcu, a kwiaty utrzymują się aż do września. Uprawa tojeści orszelinowej jest prosta - podłoże musi być stale wilgotne, a stanowisko słoneczne lub ocienione. Ten gatunek doskonale sprawdzi się na dużych obszarach, ładnie komponuje się z trawami.

Tojeść pospolita

To bylina, która rośnie dziko w przydrożnych rowach, leśnym dukcie czy bagnach i torfowiskach. Jej łodygi dorastają do 1,5 m, wyróżniają je lancetowate liście. Kwiaty są białe lub żółte, pojawiają się w czerwcu. Roślina była kiedyś używana do barwienia tkanin, a także do leczenia chorób skóry.

Tojeść - wymagania, pielęgnacja i stanowisko

Tojeść nie ma wielkich wymagań. Ta bylina świetnie sprawdzi się w miejscach ocienionych, a także na słońcu. Ponieważ szybko się rozrasta, jest świetnym rozwiązaniem,. Sprawdzi się jako element zazieleniający na skalniakach, skarpach, przy stawach i oczkach wodnych, a także pod drzewami i gęstymi krzewami. Byliny są mrozoodporne, dlatego świetnie wyglądają przez cały rok. Kwiaty pojawiają się zazwyczaj wiosną i zdobią także jesienią, więc jeszcze w październiku nadają ogrodowi pięknego kolorytu.

Tojeść lubi słoneczne i wilgotne stanowiska, ale bez problemu przyjmie się także w miejscach, gdzie gleba jest gliniasta i ciężka. To bylina, która szybko się rozrasta - jeśli planujemy posadzić ją w ogrodzie czy przy tarasie na ograniczonej powierzchni, warto zastosować donice. Ze względu na piękne kwiaty, doskonale sprawdzi się także jako ozdoba balkonów.

Tojeść rozesłana - zimowanie, czy ta bylina nadaje się na balkon?

Tojeść rozesłana to bylina płożąca, która lubi wysoką wilgotność podłoża. Jej długie na ok. 60 cm pędy i gwiazdkowate, żółte kwiaty z powodzeniem mogą być ozdobą nie tylko ogrodów i skalniaków, ale również balkonów. Należy jednak pamiętać, że nie lubi ona silnego nasłonecznienie - w jego wyniku liście bieleją i zasychają. Najlepiej sadzić sadzonki tojeści rozesłanej tak, by na metrze kwadratowym było ich maksymalnie siedem.

Tojeść rozesłana - kompozycje roślin do każdego ogrodu

Tojeść rozesłana i inne odmiany tojeści to doskonałe byliny do ogrodu i na balkon. W ogrodzie nie trzeba poświęcać im zbyt dużo uwagi. Zwłaszcza jeśli zależy nam, by okryły wyznaczoną część terenu. Tojeść jest byliną mrozoodporną, ale należy zabezpieczyć jej pędy na zimę, by wiosną nie musiały wyrastać na nowo od korzeni.

Jeśli chcemy szybko upiększyć duży kawałek swojego ogrodu, doskonałym pomysłem będzie tojeść rozesłana - szybko się rozrasta, nada pięknego zielonego koloru, a od lata do jesieni będzie zachwycać żółtymi kwiatami w czerwone plamki. Warto połączyć ją z innymi odmianami tojeści, tworząc piękne ?dywany?. Świetnie sprawdzą się tojeść 'Aurea' o żółtych liściach i 'Goldilocks', która silnie się rozrasta, ale sprawdzi się także w wiszących pojemnikach, np. na parapetach czy tarasach.

pixel