Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Robinie Akacje

9 produkty

Robinia akacjowa (Akacja) szczepiona na pniu, mimo że w naturze występuje jako dzika roślina w lasach, dzięki procesowi szczepienia nabiera zdumiewającego wyglądu. Ta odmiana robinii jest niezwykle wytrzymała wobec trudnych warunków glebowych i stanowiskowych, więc jeśli w Twoim ogrodzie gleba nie jest zbyt żyzna, to wybór robinii to strzał w dziesiątkę. Co więcej, jej kwiaty emanują wspaniałym zapachem i posiadają piękny kolor, co przyciąga owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle.

Sadzonki robinii akacjowej szczepione na pniu to rośliny ozdobne charakteryzujące się unikalnym wyglądem. Ich pnie są szczepione, co oznacza, że posiadają jedną główną, wyróżniającą się gałąź lub pień, na którym rosną. Liście robinii akacjowej są pierzaste i delikatne, tworząc elegancki wygląd. Sadzonki robinii akacjowej szczepione na pniu są doskonałym wyborem do ogrodów i krajobrazów, dodając uroku oraz oryginalności swoim wyjątkowym wyglądem.

Czytaj więcej

Sadzonki Ronini akacjowej szczepione na pniu 

Sadzonki robinii akacjowej szczepione na pniu prezentują się wyjątkowo charakterystycznie. Mają jedną główną, dobrze rozwiniętą gałąź lub pień, na którym rosną. Ta główna gałąź lub pień jest często wysoko umieszczona, tworząc efektowną strukturę drzewa. Liście robinii akacjowej są delikatne i składają się z kilku małych listków, co nadaje im lekki i delikatny wygląd. Każdy podmuch wiatru porusza liście akacji.

W okresie kwitnienia, robinie akacjowej szczepione na pniu prezentują piękne kwiaty w odcieniach białych, różowych i fioletowych. Te kwiaty skupione są w kłosach lub gronach, które wyrastają na końcach gałęzi. Kwiaty te nie tylko nadają roślinie wyjątkowego uroku wizualnego, ale także przyciągają owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle, dzięki czemu mogą być wartościowym elementem dla ekosystemu ogrodu.

Czy robinia akacjowa szybko rośnie?

Tak, robinia akacjowa jest rośliną bardzo szybko rosnąca. Jej przyrost roczny oczywiście może różnić się co do odmiany ale jest to około 100cm w ciągu roku. Szczepienie na pniu spowalnia trochę jej przyrost ale i tak jest on bardzo pokaźny wiec jeśli chcemy cos co będzie bardzo łatwe w uprawie a do tego szybko rosnące robinia akacjowa będzie świetnym wyborem.

Wysokość Robinii szczepionej na pniu zależy od odmiany ale również od miejsca szczenienia i pielęgnacji. W większości przypadków mówi się że robinia szczepiona na pniu może osiągnąć do 3 m wysokości ale jeśli nie będzie cięta jej wysokość może osiągnąć nawet 10m. 

Czym się różni robinia od akacji?

Robinia i akacja to różne rodzaje roślin. Robinia należy do rodziny bobowatych i pochodzi z Ameryki Północnej, natomiast akacja to roślina z rodziny różowatych, występująca głównie w obszarach tropikalnych. Liście, kwiaty i owoce obu roślin różnią się w wyglądzie. Robinia ma pierzaste liście i kwiaty w formie gron, a jej owoce to strąki. Akacje mogą mieć różne formy liści, kwiatów i owoców. Oba rodzaje są wykorzystywane w celach ozdobnych, jednak robinia ma także znaczenie gospodarcze jako źródło trwałego drewna. Terminologia może być myląca, ponieważ niektóre gatunki akacji są nazywane robiniami.

Utarło się, że terminy "robinia" i "akacja" są używane wymiennie, jednak niestety nie jest to dokładne. Pomimo to, kiedy słyszymy jedno z tych słów, większość z nas ma na myśli tę samą roślinę, ponieważ oba gatunki, pomimo różnic w cechach, wykazują znaczne podobieństwo.

Gdzie sadzić akację szczepioną na pniu ?

Warunki, które są zazwyczaj odpowiednie dla akacji szczepionej na pniu, mogą się różnić w zależności od konkretnego gatunku akacji oraz lokalnych warunków klimatycznych. Większość gatunków akacji preferuje stanowiska dobrze naświetlone, czyli pełne słońca lub półcienia. Słońce jest istotne dla ich zdrowego wzrostu i kwitnienia. Akacje preferują gleby o dobrym drenażu, unikaj miejsc z nadmiernym zaleganiem wody. Optymalnie jest, jeśli gleba jest lekko kwaśna do lekko zasadowej. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Większość akacji ma dość dobre dostosowanie do susz i toleruje okresowe suche okresy. Jednak w początkowym okresie po posadzeniu mogą wymagać regularnego podlewania, aby ułatwić ukorzenienie. Przy sadzeniu akacji na pniu, odpowiednie podłoże, pojemnik lub donica z dobrą jakością ziemi jest ważne. Zapewni to roślinie zdrowy start.

Akację szczepioną na pniu można sadzić w różnych miejscach, w zależności od twoich preferencji i warunków klimatycznych. 

Akację na pniu można posadzić w ogrodzie jako ozdobny element. Wybierz dobrze naświetlone miejsce, które dostarcza roślinie wystarczającej ilości słońca. Upewnij się, że gleba jest dobrze drenowana, aby uniknąć zastoju wody. Akację na pniu można również posadzić wzdłuż skarpy lub ogrodzenia, tworząc efektowny pionowy element krajobrazu.

Te drzewa świetnie nadają się do parków, skwerków miejskich i innych przestrzeni publicznych, gdzie mogą stanowić atrakcyjne i widoczne akcenty w krajobrazie.

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, akację na pniu można sadzić w dużych donicach lub pojemnikach na tarasie, balkonie czy werandzie.

Kiedy przycinać Robinie Akacjową ?

Robinię akacjową najlepiej przycinać w okresie poza wegetacją, czyli zwykle wczesną wiosną lub późną jesienią. Przycinanie wczesną wiosną, gdy roślina jest jeszcze w stanie spoczynku, po przejściu ryzyka mrozów, jest popularnym wyborem. Wtedy roślina jest już przebudzona, ale nie rozpoczęła jeszcze aktywnego wzrostu.

Jeśli preferujesz przycinanie jesienne, zazwyczaj najlepiej przycinać po zrzuceniu liści, gdy roślina jest w spoczynku, ale nie jest to zalecane w regionach o surowych zimach, ponieważ przycinanie może pobudzić nowy wzrost, który może ulec uszkodzeniu przez mrozy.

Niezależnie od pory roku, można przycinać uszkodzone, chore lub martwe gałęzie w dowolnym momencie, aby poprawić wygląd i zdrowie rośliny.

Podczas przycinania warto pamiętać o następujących zasadach:

- Przycinaj jedynie niezbędne gałęzie, unikając nadmiernej ingerencji w naturalny kształt drzewa.

- Przycinając, staraj się zachować proporcje i równowagę w koronie.

- Używaj ostrych narzędzi ogrodowych, aby zapewnić czyste cięcia.

- Usuwaj gałęzie o uszkodzeniach lub chorobach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemów.

pixel