Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pięciorniki krzewiaste

40 produkty

Pięciorniki to rodzaj roślin jednoletnich, dwurocznych, bylin, a także krzewów z rodziny różowatych. Wyróżnia się kilkaset gatunków pięciorników rosnących na całym świecie, z czego w naszym kraju około 30 występuje w stanie dzikim. W Polsce najchętniej uprawiany jest pięciornik krzewiasty. Rośliny te mają urocze, drobnopłatkowe kwiaty, które zwykle są zebrane w wierzchotkowate kwiatostany. Te są przeważnie białe, żółte, pomarańczowe lub różowe. Pięciorniki zazwyczaj kwitną bardzo długo. Można je hodować zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach.

 

Czytaj więcej

Pięciornik w ogrodzie - aranżacje dzięki ofercie Sadowniczy.pl

Nie ulega wątpliwości, że pięciorniki to bardzo dekoracyjne rośliny, jednak trzeba wiedzieć, co robić, żeby odpowiednio wyeksponować ich urodę. Z pewnością warto sadzić je na obrzeżach ogrodu. Wysokie odmiany nadają się na szpalery i żywopłoty. Pięciorniki są także sadzone na skalniakach i rabatach. Niektóre egzemplarze mają pokładające się pędy, a więc mogą zadarniać mniej atrakcyjne powierzchnie w ogrodzie. Urokliwe pięciorniki zdobią także parki i inne publiczne przestrzenie. Jeśli nie masz ogrodu, możesz hodować je na balkonie lub na tarasie!

W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz wiele różnych roślin, z którymi pięciornik tworzy udane aranżacje. Pięciorniki, które kwitną na biało, żółto i różowo, ładnie wyglądają obok bylin z kwiatami w kolorze fioletowym bądź niebieskim. Wśród nich znajdują się: ostróżka, lawenda i kocimiętka. Pięciornik lubi też towarzystwo krzewów, możesz więc zasadzić w jego sąsiedztwie długo i obficie kwitnące budleje, tawuły i berberysy. Jeśli zdecydujesz się na uprawę krzewu pięciornik, którego kwiaty są w kolorze czerwonym, to pomyśl o ciemnozielonych iglakach. Z czerwonymi kwiatami pięciornika dobrze komponują się także nagietki, pomarańczowe dzielżany i nasturcje oraz szałwia błyszcząca

Pięciornik - odmiany idealne jako ozdoba ogrodu

Jeśli chcesz hodować pięciorniki, to wiedz, że gatunkiem, którego odmiany są warte szczególnego polecenia, jest pięciornik krzewiasty. Rośliny z te kwitną bardzo długo, bo od maja aż do października. Jedną z piękniejszych odmian jest pięciornik krzewiasty 'Daydawn', osiągający 80 cm wysokości i 120 cm szerokości. Roślina ta ma jasnoróżowo-pomarańczowe kwiaty, które zachwycają swoim delikatnym i eleganckim ubarwieniem. Ten gęsty krzew najlepiej wygląda na skalniakach i słonecznych rabatach.

Szukasz pięciornika odpowiedniego na niski żywopłot? Zwróć uwagę na pięciornika krzewiastego 'Goldfinger'. Krzew może mieć 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. W okresie kwitnienia pokrywa go mnóstwo dość dużych, intensywnie żółtych kwiatów. Pięciornik ten ma pokrój kulisty z lekko przewieszającymi się pędami. Podobnej wysokości, ale nieco słabiej rozrastający się wszerz jest pięciornik krzewiasty 'Summerflor'. Jasnożółte kwiaty zdobią go od maja do września. W jeszcze jaśniejszym odcieniu żółtego koloru, stosunkowo duże i rozłożyste są kwiaty pięciornika krzewiastego 'Goldteppich'. Jest to niska odmiana, dorastająca do 0,5 m, która również kwitnie do września. Intrygująco prezentuje się również pięciornik krzewiasty 'Red Ace'. Jego kwiaty w okresie wiosennym są jaskrawokarminowe, a latem stają się pomarańczowe. Jesienią jednak ta część rośliny znów ciemnieje i z powrotem nabiera karminowego odcienia. 

Pięciornik krzewiasty - stanowisko, wymagania, cięcie i pielęgnacja

Pięciorniki krzewiaste nie bez powodu zaliczane są do najpiękniejszych krzewów liściastych. Aby cieszyć się ich długim i obfitym kwitnieniem, ładnym pokrojem i zdrowo wyglądającymi liśćmi, należy jednak zadbać o nie w odpowiedni sposób. Zacznij od znalezienia odpowiedniego stanowiska dla tej rośliny. Pięciorniki krzewiaste bardzo lubią słońce, choć znoszą również półcień, ale na mniej słonecznym stanowisku pięciorniki z żółtymi i białymi kwiatami są słabiej wybarwione. Do półcienia najlepiej nadają się pięciorniki kwitnące na czerwono. Wybierając stanowisko dla pięciorników z tego gatunku, miej też na uwadze fakt, że rośliny te rosną szybko, bo nawet 30 cm w ciągu roku.

Gleba dla pięciornika ma być piaszczysto-gliniasta, raczej uboga i przepuszczalna, a także powinna posiadać odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Zbyt wysokie pH gleby sprawi, że roślina będzie słabo kwitła. Jeżeli w Twoim ogrodzie ziemia jest ciężka i zbita, dodaj do niej piasku bądź żwiru. Pamiętaj też, że pięciorniki nie lubią zastoin wodnych. Jeśli chcesz hodować pięciorniki krzewiaste, to musisz wiedzieć, że sadzi się je od marca do listopada, choć warto zdecydować się na czas wczesnej wiosny lub jesieni. Sadzonki kupione w pojemnikach nadają się do sadzenia przez cały rok, jednak ziemia nie może być zamarznięta. Zanim wykopiesz dołek, w którym umieścisz sadzonkę, przekop glebę, aby była bardziej przepuszczalna. Co ciekawe, pięciorniki znoszą nawet wyjątkowo silne mrozy, sięgające do -45 °C.

Jeżeli zdecydujesz się na okrywowe odmiany pięciornika, to najlepiej będzie posadzić je w rozstawie 80x80 cm, z kolei sadząc krzewy na żywopłot, dobrze będzie przygotować 3 sadzonki na każdy metr bieżący. Po sadzeniu pięciorniki potrzebują intensywnego nawadniania. Nie można pozwolić na to, by bryła korzeniowa młodych roślin uległa wyschnięciu. Intensywne podlewanie służy tym roślinom przez pierwsze lata, ale starsze krzewy wolą mniej wilgotną glebę i są dość odporne na suszę. Na żadnym etapie rozwoju pięciorników krzewiastych nie można dopuścić do powstania zastojów wody. Zastanawiasz się, jak nawozić pięciorniki krzewiaste? Z racji tego, że lubią one glebę ubogą w składniki odżywcze, ich nawożenie powinno być bardzo ograniczone, można też zupełnie z niego zrezygnować

Kiedy przycinać pięciornik?

W uprawie pięciorników ważne jest ich przycinanie i to nie tylko wtedy, gdy tworzą one niski żywopłot. Dzięki przycinaniu krzewy te będą obficiej i ładniej kwitły, z racji tego, że pąki kwiatowe powstają głównie na młodych pędach. Po cięciu krzew ozdobny pięciornik szybko rozwinie nowe pędy i stanie się jeszcze ładniejszy. Przycinanie pięciornika krzewiastego najlepiej przeprowadzić w marcu lub w kwietniu. Należy wówczas usunąć pędy uszkodzone i przyschnięte oraz chore i słabe. Cięcie formujące młodych roślin polega na skróceniu ich o 1/3 długości. Ostatni pąk, który został na pędzie, musi być skierowany na zewnątrz, aby nowe pędy nie rosły w kierunku wnętrza korony. Starszym okazom raz na kilka lat przyda się cięcie odmładzające, polegające na przycięciu starych pędów tuż przy ziemi. Aby kwitnienie pięciornika było długie i obfite, należy usuwać przekwitłe kwiatostany

pixel