Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bzy czarne - sadzonki bzu czarnego

21 produkty

Bez czarny (Sambucus nigra), znany także jako dziki bez czarny i bez lekarski, to gatunek roślin z rodziny piżmaczkowatych. Jest to wysoki krzew, choć niekiedy ma postać niewielkiego drzewa. Roślina ta dostosowuje się do różnych warunków i rośnie niemal wszędzie. W Polsce jest pospolita, występuje także w środkowej Europie, na Bałkanach i w środkowo-zachodniej Azji. Bez czarny zachwyca urodą zwłaszcza w okresie kwitnienia, gdy pojawiają się na nim baldachowate kwiatostany z licznymi, bardzo drobnymi kwiatami w kremowym kolorze. Kwiaty i owoce tej rośliny mają właściwości lecznicze.

Czytaj więcej

Bez czarny - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Bez czarny jest krzewem mylonym niekiedy z lilakiem pospolitym, ponadto w okresie owocowania można go uznać za aronię. Krzew czarnego bzu najczęściej rośnie na obrzeżach lasów, przy przydrożach, nieużytkach, współtworzy także zadrzewienia śródpolne. Może się silnie rozrastać, przekształcając w drzewo osiągające nawet 10 m wysokości, jednak zazwyczaj jest on o połowę niższy. Warto dowiedzieć się więcej na temat bzu czarnego, ponieważ nie tylko pięknie wygląda w ogrodzie ? i to nie wyłącznie w takim, który został urządzony w rustykalnym stylu, ale też dostarcza kwiatów i owoców przydatnych do leczenia różnych dolegliwości, chorób i urozmaicających jadłospis całej rodziny. Co ciekawe, zapach kwiatów bzu czarnego odstrasza szkodniki. Sprawdź, jakie inne duże krzewy do ogrodu można kupić w naszym sklepie i wybierz rośliny, które urozmaicą miejsce wypoczynku Twojej rodziny!

Jeśli chcesz uprawiać bez czarny, zapewnij mu raczej słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Najlepsza będzie ziemia bogata w azot i wapń, próchnicza, żyzna i dość wilgotna, o pH 5,5-6,5. Bez czarny nieco gorzej rośnie tam, gdzie gleba jest piaszczysta i sucha. Hodowla bzu dobrze udaje się w warunkach miejskich, ponieważ toleruje on zanieczyszczenia powietrza. Roślina zniesie także krótką suszę oraz mróz. W czasie długotrwałych upałów warto jednak podlewać bez czarny, zwłaszcza jeśli jest to młody krzew. Nawożenie tego gatunku powinno przypadać na okres przed kwitnieniem, dobrze będzie zasilić roślinę także po uschnięciu kwiatostanów. Nawóz ma być wieloskładnikowy, można też zastosować nawożenie organiczne

Zastanawiasz się, jak długo trzeba czekać na to, aż z zakupionej sadzonki wyrośnie pokaźny krzew? Dobra wiadomość jest taka, że bez czarny należy do roślin szybko rosnących. W ciągu roku może on urosnąć kilkadziesiąt centymetrów. Cięcie, którego zadaniem jest uformowanie drzewa i stworzenie parasolowatej korony, wykonuje się wczesną wiosną, zanim rozwiną się młode liście lub późną jesienią. W czerwcu niekiedy trzeba przyciąć młode i długie odrosty, które wyrosły pionowo (tzw. wilki). Co kilka lat warto usunąć stare i zniszczone gałęzie bzu czarnego, przeprowadzając cięcie odmładzające. Bzy łatwo rozmnożyć z sadzonek pobranych jesienią. Roczne pędy należy wówczas odciąć tak, aby miały one po 5-6 oczek. Po roku powstaje sadzonka gotowa do posadzenia w ogrodzie. Czarny bez sadzi się wiosną bądź jesienią. Krzew obficie owocuje już po 3-4 latach!

Kiedy kwitnie czarny bez? Jakie właściwości mają kwiaty i owoce tej rośliny?

Czarny bez kwitnie w maju i czerwcu, natomiast w sierpniu i we wrześniu pojawiają się czarnofioletowe owoce. Zarówno kwiaty, jak i owoce bzu czarnego są bogate w składniki cenione w medycynie ludowej, ale istnieją również suplementy diety, syropy i inne preparaty z wyciągiem z tych części rośliny. Herbata i napar z kwiatów oraz sok z owoców bzu mają właściwości napotne, wykrztuśne, rozkurczowe, moczopędne, oprócz tego mogą obniżyć gorączkę i złagodzić ból. Czarny bez działa też na organizm odtruwająco.

Kwiaty czarnego bzu stosuje się w przypadku problemów z krążeniem, problemach z przemianą materii i przy depresji. Najczęściej wykorzystuje się to, że czarny bez pomaga poczuć się lepiej osobom chorującym na grypę i tym, którzy się przeziębili, ale  nie można zapominać o jego szerszym zastosowaniu. Warto wiedzieć, że kwiaty bzu zawierają flawonoidy, garbniki, triterpeny, śluzy roślinne, sole mineralne, rutozyd i kwasy organiczne. W owocach dzikiego bzu najwięcej jest witamin A,B,C, antocyjanin, żelaza, pektyny, wapnia, fosforu, występują tam również garbniki. Co ciekawe, właściwości lecznicze wykazują także liście, kora i korzenie bzu

Jeśli chcesz hodować czarny bez i wykorzystywać niezwykłe działanie jego kwiatów i owoców, musisz wiedzieć, że ich zbieranie i przetwarzanie wymaga nieco cierpliwości. W dodatku, jeśli mieszkasz w mieście, to roślina niestety nie będzie wolna od zanieczyszczeń. Możesz jednak zamówić pełnowartościowy i pozbawiony konserwantów syrop z bzu czarnego. Ten naturalny produkt znajdzie też zastosowanie jako dodatek do chłodzących napojów lub herbaty. Jeśli chcesz samodzielne wykonywać przetwory z owoców bzu czarnego, pamiętaj też o tym, że można z nich przygotować nalewkę, powidła i konfitury, są one także naturalnym barwnikiem. Rozdrobnione i podsmażone kwiaty bzu dodaje się też do naleśników. Baldachy kwiatów bzu smażone w cieście są uważane za bardzo smaczne. Trzeba dodać, że kwiaty czarnego bzu znalazły również zastosowanie w kosmetyce

Czarny bez - sadzonki ze sprawdzonej szkółki Sadowniczy.pl

Zainwestuj w zdrowe i hodowane w optymalnych warunkach sadzonki bzu czarnego, które udostępniamy w naszej ofercie. Postaw na bez czarny z gruntu z mikoryzą albo wybierz którąś ze szczególnie ozdobnych odmian. Nieważne, jak duży jest Twój ogród ? u nas znajdziesz sadzonki krzewów dorastających do różnych wysokości. Uprawiaj bez czarny dla ozdoby, albo po to, by pozyskać jego kwiatostany i owoce, które mają właściwości cenne dla ludzkiego zdrowia. Pamiętaj też o tym, że, hodując ten gatunek, będziesz mieć swój udział w dokarmianiu ptaków zimą.

Bez czarny - odmiany idealne do Twojego ogrodu

Szukając odmian tej rośliny o szczególnie wysokiej mrozoodporności, warto zwrócić uwagę na bez czarny 'Samyl'. Jest to wysoka odmiana, osiągająca 10 m wysokości i wyróżniająca się bardzo obfitym owocowaniem. Jeśli chcesz hodować krzew, który jest bardzo dekoracyjny, postaw na bez czarny 'Black Lace', znany także jako czarny bez 'Eva'. Odmiana ta ma efektowne ciemnopurpurowe liście, które są mocno wycięte i przypominają liście klonu palmowego, a także jasnoróżowe kwiaty zebrane w talerzowate baldachy. Jedną z najciemniejszych odmian jest także bez czarny 'Black Beauty'. Liście i młode pędy tej rośliny są niemal czarne i pięknie kontrastują z różowymi kwiatostanami. Niezwykłe liście posiada także bez czarny 'Variegata'. Liście te są duże i mają biało-zielone zabarwienie, które z czasem się ujednolica. Kwiaty tej  odmiany są białe i mocno pachną.

Jeśli masz niewiele miejsca w ogrodzie i rozglądasz się za odmianą o wąskim pokroju i dorastającą do wysokości 2-3 m, to w sam raz dla Ciebie będzie bez czarny 'Black Tower' kolumnowy. Dojrzałe liście tej rośliny mają ciemopurpurowe zabarwienie, a kwiaty są białoróżowe. Wolisz wariant ze złotożółtymi liśćmi? Wybierz bez czarny 'Golden Tower'. A jeżeli takie ubarwienie krzewu Ci odpowiada, ale wolisz bardziej okazałe odmiany o kulistym pokroju, zdecyduj się na bez czarny 'Aurea'. Wyjątkowe, bo szkarłatnoczerwone owoce ma bez koralowy. Owoce te, mimo swej barwy, mają właściwości podobne jak jagody bzu czarnego.

Czy czarny bez jest trujący? Na co należy uważać hodując ten krzew?

Trzeba podkreślić, że choć bez czarny jest rośliną o jadalnych owocach, to owoce te można spożywać wyłącznie po obróbce termicznej. Dopiero w takiej postaci są one pozbawione glikozydów cyjanogennych, czyli sambunigryny i sambucyny, które są trujące. Najwięcej tych substancji jest w niedojrzałych owocach, ale również te w pełni dojrzałe należy przetworzyć przed spożyciem. Kwiaty bzu również są lekko trujące, dlatego również nie należy jeść ich na surowo. Trzeba je najpierw usmażyć lub ususzyć. Mimo że kwiaty i owoce bzu mają wiele cennych właściwości, zachowaj ostrożność, jeśli samodzielnie będziesz przygotowywać z nich posiłki, napary, soki lub syropy. Pamiętaj o tym, że trujące substancje znajdują się także w liściach, korze i korzeniach rośliny, dlatego małe dzieci nie powinny bawić się koło czarnych bzów

pixel