Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Azalie

55 produkty

Azalia (Rhododendron) jest wyjątkowo pięknym przedstawicielem grupy różaneczników, zaliczanej botanicznie do sekcji Azalea. Jej różnokolorowe kwiaty zdobią nie tylko ogrody, znaleźć je można na balkonach i tarasach. Są prawdziwą dumą hodowców, zwłaszcza kiedy poprawnie zadbane odwdzięczają się obfitym i barwnym kwieciem.

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

  • Jak pielęgnować azalie?

  • Czy azalia lubi słońce?

  • Kiedy przesadzać azalie?

Jak pielęgnować azalie? 

Azalię od innych różaneczników odróżniają mniejsze, cieńsze, lekko owłosione owalne liście.

W ogrodach uprawia się przeważnie trzy podstawowe grupy:

  • Azalia wielkokwiatowa – początkowo luźny pokrój z wiekiem staje się zwarty, a jej liście przebarwiają się i opadają na zimę;

  • Azalia japońska – krzew zwarty i niski. Liście są zimozielone lub półzimozielone;

  • Azalia pontyjska – efektowny krzew obsypany żółtymi kwiatami.

Poszczególne grupy nieznacznie różnią się od siebie pod względem wymagań w kontekście stanowisk, na których zostały lub zostaną posadzone. 

Azalia ogrodowa japońska dobrze poradzi sobie z nadmiarem słońca, o ile zapewni się jej odpowiedni poziom wilgoci. Trzeba jednak pamiętać, iż jej nadmiar prowadzi do obumierania systemu korzeniowego. Dotyczy to wszystkich azalii, bez wyjątku.

Mimo łatwości w prowadzeniu uprawy, podłoże dla azalii musi być dobrze przygotowane. Przed posadzeniem sadzonki stanowisko należy bardzo dokładnie odchwaścić i przekopać z obornikiem lub kompostem. Aby uzyskać odczyn pH 3,5–5,5 glebę należy zakwasić, wykorzystując do tego celu korę sosnową wymieszaną z ziemią ogrodową oraz torfem w proporcjach:

  • 1/3 ziemi ogrodowej;

  • 1/3 torfu;

  • 1/3 kory.

Pracę można sobie ułatwić, nabywając gotowe podłoże dla różaneczników.

Sadzonki sadzimy w dołkach, których wymiary uzależnione są od wielkości odmiany. Dla azalii wielkokwiatowej dołek powinien mieć średnicę od 70 do 80 cm i od 30 do 40 cm głębokości, azalia japońska dobrze poczuje się w dołku o wymiarach 40–50 i 25–30 cm. Przed posadzeniem dobrze jest wstawić donicę z rośliną do naczynia z wodą. Kąpiel może trwać kilkanaście minut.

Bryła korzeniowa powinna znaleźć się od 3 do 5 cm poniżej poziomu gruntu. Zalecenie dotyczy wszystkich odmian azalii. Po zasypaniu, glebę można delikatnie ugnieść, wyściółkować korą drzew iglastych i ponownie obficie podlać.

Godnym polecenia przy okazji sadzenia azalii jest zabieg polegający na podaniu mikoryzy dla roślin wrzosowatych lub rododendronów. W skład mikoryzy wchodzą grzyby, które funkcjonują w symbiozie z systemem korzeniowym. Zabieg poprawia odporność roślin na niekorzystne warunki bytowania. Sprawia też, że sadzonki łatwiej przyswajają wodę oraz składniki odżywcze.

Przed nadejściem pierwszych mrozów rośliny powinny zostać obficie nawodnione, a zabezpieczeniem dla korzeni przed zimowym chłodem może być gruba warstwa liści lub kory.

Azalia doniczkowa – wymagania 

Jedną z piękniejszych roślin, na jakie możemy natrafić w sklepie, jest azalia różowa delikatna

Jest to gatunek uprawiany przeważnie w szklarniach. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by w naszych domach zawitały też inne przedstawicielki tego gatunku, jak np. azalia 'BloomChampion'. Zanim to jednak nastąpi, warto przygotować odpowiednie miejsce, w którym azalie będą mogły liczyć na dostateczną ilość światła.

Azalia doniczkowa preferuje niższą temperaturę, idealnie byłoby, gdyby nie przekraczała ona 15° C. Podobne wymagania ma przypominająca miniaturowe drzewka azalia na pniu. Trzeba pamiętać, by azalie trzymane w domu zasilać co 2–3 tygodnie specjalnymi nawozami dla azalii lub doniczkowych roślin kwitnących. Nawóz należy podawać na wilgotne podłoże.

Czy azalia lubi słońce? 

Mimo że niektóre odmiany tolerują silne nasłonecznienie, zdecydowanie lepsze efekty hodowlane uzyskuje się, zapewniając roślinom półcień. Zresztą, ta cecha sprawia, że azalie doskonale czują się wewnątrz domu, w oknie lub na balkonie. W przypadku intensywnego nasłonecznienia trzeba pamiętać o utrzymywaniu stałej wilgotności w glebie.

Warto przy okazji wspomnieć o sprawie, na którą wiele osób nie zwraca uwagi. Decydując się na posadzenie azalii na zewnątrz, dobrze jest wziąć pod uwagę położenie słońca w zależności od pory roku. Jest to istotne w przypadku, kiedy rośliny będą sadzone w pobliżu zabudowań.

Przez drobne – wydawałoby się – niedopatrzenie może dojść do sytuacji, w której wiosną i jesienią azalie będą usytuowane w całkowitym cieniu, podczas kiedy latem emisja promieni słonecznych w danym miejscu będzie bardzo intensywna. Dzieje się tak często w przypadku ekspozycji stanowiska na północny zachód.

Kiedy przesadzać azalie?

Azalie, jak i pozostałe różaneczniki należy sadzić i przesadzać wiosną bądź jesienią. Jest to najkorzystniejszy okres, w którym roślinom nie zagrażają już wysokie temperatury i przesuszenie. Stosunkowo płytki system korzeniowy i duże liście są bardzo wrażliwe. Z tych powodów wilgotne i chłodne pory roku są najkorzystniejszym okresem na aklimatyzację azalii w nowym miejscu. Przesadzanie roślin odbywa się w podobny sposób jak sadzenie sadzonek, opisane we wcześniejszej sekcji artykułu.

Przy zachowaniu zaleceń dotyczących stanowiska, kwaśności gleby oraz wilgoci, azalie okazują się niezwykle wdzięcznymi podopiecznymi, rewanżującymi się za opiekę niezwykle pięknym kwieciem. Z tego powodu już dziś pomyśl o wzbogaceniu swojego ogrodu, balkonu lub tarasu o te, jakże wyjątkowe rośliny, nadając swojemu otoczeniu niepowtarzalny, subtelny klimat.

pixel