Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

SADZONKI Z GRUNTU

80 produkty

Samodzielna uprawa roślin, warzyw i krzewów ozdobnych w ogrodzie daje olbrzymią satysfakcję. Nie wszystkie jednak rośliny są łatwe w uprawie, szczególnie w pierwszych miesiącach, gdy nasionko dopiero kiełkuje i przekształca się w sadzonkę. Sadzonki z gruntu, kupowane w sprawdzonych sklepach ogrodniczych i szkółkach są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy szukają zdrowych i dobrze ukorzenionych roślin, gotowych do posadzenia. Poznaj zalety sadzonek z gruntu i dowiedz się, kiedy najlepiej zaplanować ich nasadzenia w ogrodzie.

Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o sadzonkach z gruntu?

Sadzonki z gruntu to sprawdzona metoda pozyskiwania zdrowych, dobrze ukorzenionych okazów roślin, które mogą być sadzone w ogrodach oraz wykorzystywane w profesjonalnych uprawach.

W przeciwieństwie do sadzonek hodowanych w doniczkach, sadzonki z gruntu są pobierane bezpośrednio z ziemi. Wiąże się z tym wiele zalet.

Przede wszystkim jest to skrócenie procesu produkcji do jednego sezonu wegetacyjnego. Według osób specjalizujących się w ogrodnictwie, sadzonki z gruntu znacznie lepiej znoszą przesadzanie, a taka forma upraw eliminuje "stres" przesadzeniowy. Bez wątpienia plusem sadzonek z gruntu jest to, że łatwo się sadzą i można je łatwo transportować. 

Największą zaletą sadzonek z gruntu jest fakt, że w pierwszym okresie życia i wzrostu roślin otrzymują one maksymalnej dawki substancji odżywczych oraz uprawiane są w naturalnych warunkach, co zwiększa ich odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Sadzonki z gruntu można zakupić w dobrej jakości szkółkach ogrodniczych: to odróżnia tego typu sklepy od sklepów sieciowych i budowlanych. Większość roślin sprzedawanych w tych drugich uprawiana jest w donicach od najwcześniejszego etapu życia. To z kolei skutkuje mniejszym rozrostem bryły korzeniowej, znacznie gorszym przystosowywaniem się do warunków naturalnych po posadzeniu w ogrodzie oraz często przenawożeniem. Rośliny, aby dobrze i szybko wzrastały w donicach, są często nadmiernie stymulowane, co prowadzi do późniejszych kłopotów z kwitnięciem, plonowaniem i wzrostem. Z tego względu nie zaleca się kupować uprawianych w donicach roślin, które mają owocować: drzewka owocowe lepiej kupować w formie sadzonek z gruntu.

Sadzonki z gruntu, czyli jakie?

Sadzonki z gruntu to nic innego jak rośliny, które były uprawiane w ziemi, a następnie zostały wyciągnięte z niej w celu przesadzenia w inny teren: np, do ogrodu klienta.

Najczęściej sadzonki te są pobierane z plantacji i szkółek, gdzie były wcześniej pielęgnowane przez kilka miesięcy lub nawet lat, jeśli chodzi o duże okazy. Dzięki temu sadzonki te są dobrze ukorzenione i bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Sadzonki z gruntu zwykle dzielimy na dwie grupy - sadzonki kopane z gruntu oraz sadzonki pochodzące od roślin rosnących w gruncie. Pierwsza grupa to sadzonki, które są usuwane z ziemi wraz z kawałkiem korzeniowym, dzięki czemu po przesadzeniu w nowe miejsce, roślina zazwyczaj szybciej się ukorzenia i lepiej rośnie.

Sadzonki pobierane od roślin rosnących w gruncie wymagają wcześniejszego ukorzenienia: najczęściej robi się to z użyciem specjalnych preparatów zwanych ukorzeniaczami. NIe jest to metoda, która sprawdza się w przypadku wszystkich roślin, ale w niektórych przypadkach, np. winobluszcze, krzewy owocowe czy pewne rodzaje krzewów ozdobnych bardzo szybko mogą być rozmnażane w ten sposób. 

Terminy nasadzeń sadzonek z gruntu

Sadzonki z gruntu najlepiej sadzić w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną, kiedy gleba jest jeszcze wilgotna, ale nie zamarznięta. Jest to optymalny czas, ponieważ wtedy rośliny szybciej ukorzeniają się w nowym miejscu i mają większe szanse na przeżycie.

W przypadku sadzonek kopanych z gruntu warto zwrócić uwagę na ich wygląd i stan zdrowia, ponieważ uszkodzone korzenie lub choroby rośliny mogą znacząco wpłynąć na jej rozwój w przyszłości. Kupując sadzonki z gruntu z pewnego źródła, np. z renomowanych szkółek takich jak Sadowniczy.pl, mamy pewność, że roślina jest zdrowa, gotowa do sadzenia i pozbawiona patogenów niebezpiecznych dla niej i całego ogrodu. 

Przy sadzeniu sadzonek z gruntu ważne jest przygotowanie gleby w nowym miejscu. Ziemia powinna być bogata w składniki odżywcze (różne, w zależności od gatunku sadzonej rośliny) i przekopana. Przepuszczalność gleby zapewnia roślinom odpowiednie warunku do rozwoju i zapobiega powstawaniu chorób korzeni.

Po posadzeniu sadzonki warto ją okryć warstwą ściółki lub materiału ochronnego, co zabezpieczy ją przed przemarznięciem w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Uprawiając młode sadzonki, warto pamiętać o zabezpieczaniu roślin z gruntu. Nie wszystkie rośliny tego wymagają: dobrze jest sprawdzić, dla których gatunków kontakt z mrozem może skończyć się trwałym zniszczeniem upraw. Chociaż sadzonki z gruntu są na znacznie odporniejsze od ich alternatyw hodowanych w donicach, po przesadzeniu dobrze jest zapewnić roślinom komfort, jeśli nadchodzą przymrozki czy silny wiatr, które mogą jej zaszkodzić, nim się ukorzeni w nowym miejscu. 

Jakie gatunki roślin najlepiej kupować w formie sadzonek z gruntu?

Sadzonki z gruntu to tak naprawdę najlepszy sposób na poszerzanie swojej kolekcji roślin w ogrodzie, ale także do zwiększania upraw profesjonalnych. Dotyczy to zarówno gatunków roślin ozdobnych, jak i użytkowych.

Wśród roślin ozdobnych, które szczególnie warto kupować w formie sadzonek z gruntu, wymienić należy różne odmiany drzew, krzewów, kwitnących bylin, a także rośliny cebulowe i bulwiaste, takie jak tulipany, narcyzy czy krokusy. Sadzonki z gruntu są również dobrym wyborem dla osób chcących założyć ziołowy ogród. Ponieważ rośliny zielne często wymagają bardzo specyficznej i wnikliwej opieki w początkowych etapach rozwoju: nie każdemu udaje się we własnym ogrodzie osiągnąć upragniony efekt. Dobrym przykładem drzew ozdobnych, które często sprzedawane są w postaci sadzonek z gruntu są szybko rosnące drzewa iglaste: największą popularnością cieszą się one oczywiście w okresie przedświątecznym, jednak i w pozostałe pory roku znajdują amatorów, którzy chcą w swoim ogrodzie założyć mały las.

W przypadku roślin użytkowych, takich jak warzywa czy owoce sadzonki z gruntu również okazują się optymalnym rozwiązaniem. Zazwyczaj rośliny te muszą być uprawiane w warunkach zapewniających im odpowiednią ilość światła, wody i składników odżywczych.

Czy sadzonki kopane z gruntu mają uszkodzone bryły korzeniowe?

Niekiedy można spotkać się z opinią, że sadzonki kopane z gruntu są gorszej jakości, ponieważ ich bryły korzeniowe są uszkodzone. Faktycznie, część korzeni tego typu roślin zostaje przecięta w czasie wykopywania z ziemi: nie ma sposobu na to, aby stało się inaczej. Jednak ze względu na fakt, że tego typu rośliny są zazwyczaj o wiele zdrowsze niż te z donic i rozwijają się w naturalnych warunkach, ich korzenie prędko się regenerują. Zwykle wystarcza na to czas 2-3 miesięcy. 

Warto także pamiętać, aby w szczególnych warunkach przechowywać rośliny wykopane z gruntu. Rośliny o gładkiej korze powinny być przechowywane w formie zadołowanej w glebie i w miejscu zacienionym. Należy mieć na uwadze, że korzenie "nie lubią" słońca i w miarę możliwości nie powinno się eksponować tej części rośliny na działanie promieni słonecznych. 

Sadzonki kopane z gruntu powinny być możliwie szybko sadzone, najlepiej na tę samą głębokość, na jakiej były umiejscowione w szkółce. Aby ułatwić sobie sadzenie rośliny i równomiernie rozłożyć jej korzenie bez niepotrzebnego ich skręcania i zawijania, na dnie dołka przed posadzeniem rośliny, należy usypać kopczyk ziemi. Następnie można zasypać wgłębienie i delikatnie ugnieść podłoże: tak przygotowana ziemia będzie dobrze otulać roślinę i zminimalizuje to ryzyko wyrwania młodej rośliny z gleby przez wiatr. 

Pielęgnacja sadzonek z gruntu

Pierwszej wiosny po przesadzeniu, należy możliwie mocno przyciąć pędy roślin zgodnie ze sztuką. Zabieg taki równoważy straty, które zostały dokonane w systemie korzeniowym w czasie wykopywania rośliny. Zmniejsza także zapotrzebowanie na wodę rośliny w tym pierwszym, wczesnym okresie sezonu wegetacyjnego. 

Dobrze jest mieć na uwadze różne techniki cięcia, które powinno się dostosowywać do roślin. Techniki te mogą wzmacniać lub osłabiać rośliny, jeśli nie zostaną prawidłowo dobrane. 

W razie wątpliwości, którą z technik przycinania wybrać oraz w jaki sposób pielęgnować nasze krzewy, warto zasięgnąć porad specjalistów. Zespół Sadowniczy.pl służy radą odnośnie wszystkich zakupionych w naszym sklepie sadzonek z gruntu i pozostałych roślin.

pixel