Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiciokrzewy

10 produkty

Wiciokrzew (Lonicera), to rodzaj wieloletnich roślin z rodziny przewiertniowatych. Warto uściślić, że do tego rodzaju liczącego około 180 różnych gatunków należą rośliny pnące i zielne, a także krzewy i niewielkie drzewa, które nazywane są suchodrzewami. W Polsce naturalnie występują trzy gatunki rodzime, w tym wiciokrzew pomorski, a także zadomowione antropofity, takie jak np. wiciokrzew przewiercień. Wiciokrzewy pnące są chętnie uprawiane ze względu na ich rurkowate, pachnące kwiaty i efektowny pokrój, z kolei gatunki w formie krzewu można wykorzystać do stworzenia żywopłotu.

Czytaj więcej

Wiciokrzew – kiedy sadzić?

Jeśli planujesz posadzić wiciokrzewy, musisz uwzględnić to, czy wybrana odmiana jest odporna na bardzo niskie temperatury. W przypadku roślin bardzo mrozoodpornych, takich jak wiciokrzew pomorski 'Belgica', najlepszym terminem na sadzenie jest jesień. Warto zaznaczyć, że wiciokrzew pomorskiwiciokrzew przewiercień, a także pochodzący z Himalajów wiciokrzew zaostrzony to rośliny nie tylko mrozoodporne, ale także zimozielone. Mroźną pogodę dobrze znosi również wiciokrzew Tellmana, choć nie utrzymuje on liści na zimę. Z kolei wiciokrzew japoński jest nieco mniej mrozoodporny, jednak zachowuje część liści na okres zimowy. Jeśli wybierzesz gatunek wiciokrzewu, który wykazuje wrażliwość na niskie temperatury, sadzenie zaplanuj na czas wiosny

Jeżeli chcesz zapewnić tej roślinie jak najlepsze warunki, musisz posadzić ją w odpowiedni sposób. Wiciokrzewy sadzi się w dołkach, które mają średnicę kilka razy większą od pojemnika. Na dnie dołka warto umieścić kompost lub obornik. Dobrze będzie zabezpieczyć korzenie przed słońcem, okrywając miejsce wokół nich korą. Odstęp między sadzonkami powinien wynosić 1 metr.

Wiciokrzew, czyli oryginalna ozdoba ogrodu

Dorastające do 10 m wysokości wiciokrzewy mogą stać się wyjątkową ozdobą Twojego ogrodu. Co ważne, wcale nie są one wymagające w uprawie, a do tego mogą przez wiele miesięcy zachwycać swoimi intensywnie pachnącymi zwłaszcza wieczorem kwiatami, które przyciągają pszczoły i motyle. Miododajne kwiaty wiciokrzewu zebrane są w naprzeciwległe wiechotkowe kwiatostany. Zdobią one roślinę od maja aż do października aż do wczesnej jesieni. W okresie jesiennym wiciokrzewy owocują – ich owoce to jagody w zielonym, czerwonym, niebieskoczarnym lub czarnym kolorze. Warto wiedzieć, że wiciokrzew był niegdyś wykorzystywany w medycynie ludowej, a wiciokrzew japoński jest do dziś popularnym lekiem ziołowym w Chinach.

Wiciokrzewy mogą mieć kwiaty w różnych kolorach. Wiciokrzew Tellmana kwitnie na żółto-pomarańczowowiciokrzew przewiercień na kremowo-różowo, a wiciokrzew japoński najpierw na biało, a później przebarwia się na żółto. Eleganckie jasne ubarwienie ma także na przykład wiciokrzew zaostrzony, który jest ceniony ze względu na swoją odporność na choroby i szkodniki. Kwiaty wiciokrzewów mogą być ponadto pomarańczowo-czerwone, tak jak u częściowo zimozielonego wiciokrzewu Browna, oraz czerwone, fioletowe i ciemnopurpurowe.

Warto pomyśleć o zasadzeniu wiciokrzewów w różnych kolorach, po to, by ogród prezentował się naprawdę spektakularnie. Aby wyeksponować wiciokrzew, zaleca się poprowadzić go na pergoli albo na łukach, bramkach bądź na konstrukcjach przyściennych. Pamiętaj też o tym, że wiciokrzewy to rośliny, które zasłonią brzydki mur. A może zdecydujesz się na dom w wiciokrzewie? Niezbyt ładna lub zbyt skromnie wyglądająca ściana budynku wiele zyska, jeśli zostanie przysłonięta tym pnączem!

Jak pielęgnować wiciokrzew? 

Co trzeba zrobić, aby wiciokrzewy rosły zdrowe i bujnie kwitły? Pielęgnacja wiciokrzewu jest niezbyt trudna i przy odrobinie zaangażowania można doczekać się niezwykle pięknie kwitnących, okazałych roślin. Wiciokrzewy dość dobrze rosną w przeciętnych ogrodowych glebach, najlepsze dla nich są jednak ziemie żyzne, przepuszczalne i bogate w próchnicę. Co ciekawe, wymagania względem gleby nieco różnią się u poszczególnych gatunków. Wiciokrzewy pomorskie, w tym np. wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas', który ma eleganckie, kremowo-żółte kwiaty, lubią ziemię o kwaśnym pH. Z kolei wiciokrzew przewiercień preferuje gleby zasobne w wapń. Zdecydowana większość reszty wiciokrzewów najlepiej jednak rośnie tam, gdzie ziemia jest lekko zasadowa. Warto pamiętać o tym, że wiciokrzewy powinny być uprawiane w umiarkowanie wilgotnej glebie. Trzeba uważać, aby nie przesuszyć tej rośliny, ponieważ stanie się podatna na mączniaka i mszyce.  

Wiciokrzewy lubią stanowiska jasne, choć nie bezpośrednio nasłonecznione. Mogą rosnąć w półcieniu, ale w takich warunkach mają mniej kwiatów. Nie sadź ich tam, gdzie nie będą osłonięte od wiatru. Podczas sadzenia wiciokrzewu trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to pnącze, które potrzebuje solidnej podpory. Podpowiadamy też, że ta roślina rośnie szybko – jej roczny przyrost to nawet około 2 metry. Aby roślina zdrowo się rozwijała, trzeba ją odpowiednio podlewać. W okresie letnim należy robić to codziennie! Jeśli chodzi o nawożenie tych roślin, to powinno być ono oszczędne. Przeprowadza się je tylko na wiosnę, preparatem o spowolnionym działaniu.

Rośliny te nie potrzebują mocnego cięcia, a niektóre odmiany, np. kwitnący od maja do września wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas', wręcz go nie lubią. Tuż po posadzeniu pędy wiciokrzewów skraca się o 1/3. Od listopada do stycznia przeprowadza się cięcie uformowanych już roślin, które ogranicza się do usunięcia martwych pędów bądź wycięcia ich uschniętych części. Co 5-6 lat wykonuje się cięcie odmładzające. Wczesną wiosną ostrożnie prześwietla się wiciokrzewy przewiercień i Tellmana, które kwitną na pędach zeszłorocznych. Silniej można ciąć wiciokrzewy kwitnące na pędach tegorocznych, czyli np. wiciokrzewy japońskie. 

Co posadzić obok wiciokrzewu?

Wiciokrzewy to rośliny, które, jak już wspomniano, idealnie nadają się na pergole, mogą też rosnąć przy ścianach, drewnianych kratkach, łukach i siatkach. Wiciokrzewy szybko stworzą osłonę, która będzie robić wrażenie swoim efektownym wyglądem, a także ochroni nas przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Warto zaznaczyć, że wiciokrzewy uprawiane w Polsce osiągają wysokość wahającą się od 4 do 10 metrów – do szczególnie okazałych gatunków należy wiciokrzew pomorski.

Zastanawiasz się, co posadzić obok wiciokrzewu? Weź pod uwagę to, jak silnie rośnie dany gatunek, dość istotne jest także ubarwienie odmiany. Dla przykładu, kwiaty wiciokrzewu pomorskiego 'Serotina' są fioletowoczerwone na zewnątrz i beżowe wewnątrz, natomiast owoce tej rośliny są czerwone. Urodę tej rośliny pokreślą między innymi kremowe róże oraz jasnota plamista. Pnące róże to świetne towarzystwo dla wszystkich wiciokrzewów, podobnie jak krzewuszka cudowna, berberys Thunberga oraz tawuła japońska. Poleca się także sadzić wiciokrzew koło powojnika, piwonii i lawendy. Pamiętaj, że roślina ta nie przepada za towarzystwem wysokich i rozłożystych drzew i krzewów. Jeśli chcesz zamienić swój ogród w miejsce o wyjątkowym uroku, posadzenie w nim wiciokrzewu będzie świetną decyzją!

pixel