Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pęcherznice - sadzonki pęcherznicy

73 produkty

Pęcherznice to szybko rosnące krzewy ozdobne z rodziny różowatych, osiągające wysokość 3 m i taką samą szerokość. Ich ozdobą są duże, klapowane liście, które w przypadku niektórych odmian mają czerwoną barwę. Od lipca do października rośliny te zachwycają także półkolistymi kwiatostanami w odcieniach bieli, różu i czerwieni. Wyróżnia się kilka gatunków pęcherznic – w Europie najchętniej uprawiana jest pęcherznica kalinolistna i jej liczne odmiany. Krzewy te mają niewielkie wymagania i dobrze rosną na glebach różnego typu. 

Czytaj więcej

Pęcherznica na żywopłot, jak to zrobić?

Krzew pęcherznica, zwłaszcza pęcherznica kalinolistna, idealnie nadaje się na żywopłot. Jeśli planujesz założyć żywopłot z pęcherznicy, miej na uwadze to, że najlepiej zająć się jego tworzeniem jesienią lub ewentualnie wiosną. Ważne jest, by nie sadzić tych roślin zbyt blisko siebie, ponieważ mogą się bardzo rozrastać wszerz i to w szybkim tempie. Odstęp między sadzonkami przygotowanymi na żywopłot nieformowany powinien wynosić 3-4 metry. Jeśli zdecydujesz się na żywopłot formowany,  to polecana rozstawa między sadzonkami to 70x70 lub 80x60 centymetrów.

Przed sadzeniem należy przekopać ziemię i użyźnić ją. Dobrze będzie zastosować sznur, który wyznaczy linię sadzenia. Pamiętaj o tym, że zabiegi formujące żywopłot z pęcherznicy przeprowadza się pod koniec lata lub na początku jesieni, gdy roślina przekwitnie. Dzięki intensywnemu cięciu krzewy wypuszczą dużo pędów i ładnie się zagęszczą. Warto dodać, że pęcherznica to roślina, która tworzy żywopłot prezentujący się atrakcyjnie również zimą. W dodatku jest mrozoodporna i, w przeciwieństwie do roślin średnio mrozoodpornych, nie trzeba zabezpieczać jej na czas najniższych temperatur.

Pęcherznica - odmiany w sam raz do Twojego ogrodu

Zastanawiasz się, jakie odmiany tego krzewu będą najbardziej pasowały do ogrodu przy Twoim domu? Jedną z najpopularniejszych odmian jest pęcherznica kalinolistna 'Luteus'. Roślina ta osiąga wysokość 3 m i niekiedy taką samą szerokość. Jej charakterystyczne, jasnozielone liście jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo. Krzew kwitnie na biało. Interesują Cię odmiany, które już na wiosnę zachwycają czerwonawymi liśćmi i są odmianami karłowymi? Odpowiednie dla Ciebie będą pęcherznica kalinolistna 'Little Angel' i pęcherzyca kalinolistna 'Little Devil'. Nieco pokaźniejszych rozmiarów jest pęcherznica kalinolistna 'Lady in Red'. Jeśli posadzisz ją w słońcu, jej liście staną się purpurowoczerwone. Roślina ta najpiękniej wygląda, gdy pojawiają się na niej jasnoróżowe kwiatostany. Ozdobą Twojego ogrodu może stać się również pęcherznica kalinolistna 'Andre', której liście najpierw są pomarańczowoczerwone, a jesienią nabierają purpurowego odcienia.

W przypadku pęcherznicy 'Red Baron', młode liście mają rdzawy kolor, a później stają się ciemnoczerwone i pięknie kontrastują z białymi kwiatostanami. Podobny efekt można zaobserwować, uprawiając pęcherznicę kalinolistną 'Diabolo'. Ten okazały krzew zachwyca także metalicznym połyskiem liści. Wyjątkową urodą liści, które z czasem zmieniają swój kolor od pomarańczowego, przez czerwony i purpurowy, aż po fiolet i brąz, wyróżnia się również pęcherznica kalinolistna 'Zdechovice'.

Jeśli pęcherznica bordowa nie będzie pasować do Twojego ogrodu, pomyśl o odmianach z jasnymi liśćmi. Pęcherznica zielona, tak jak wspomniana wcześniej odmiana 'Luteus', może być znakomitym wyborem. Weź pod uwagę także pęcherznicę 'Dart's Gold', której młode liście są jasnożółte, później zielonkawe, a jesienią stają się pomarańczowoczerwone. Intrygującym krzewem jest również pęcherznica kalinolistna 'Nugget'. Przez cały sezon jej liście pozostają w intensywnych odcieniach żółtego koloru. Pęcherznica żółta efektownie ożywi ogród, który wydaje się nieco ponury! 

Co posadzić obok pęcherznicy?

Koło pęcherznicy z powodzeniem sadzi się lilaki, klony, sosny i modrzewie. Odpowiednie rośliny do posadzenia w jej sąsiedztwie to także dereń oraz bukszpan. Koło tego krzewu można też zasadzić hortensje, azalie i tawuły. Pomyśl ponadto o irgach, różach i wrzosach. Podpowiadamy też, że obok pęcherznic z ciemnymi liśćmi warto hodować krzewy i byliny z białymi kwiatami. Niektórzy chętnie uprawiają koło siebie pęcherznice i słoneczniki lub malwy

Pęcherznica kalinolistna - cięcie, rozmnażanie, choroby

Pęcherznica lubi przycinanie, jednak zabieg ten nie może być przeprowadzany wiosną. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej techniki cięcia. U podstawy należy przyciąć 1/4 starych pędów. Pędy, które zakończyły kwitnienie, skraca się o 1/3 długości. Gałązki przycinamy tak, aby skrócić je centymetr nad rozgałęzieniem pędów. Cięcie pęcherznicy po zakończeniu kwitnienia to także dobry moment na rozmnożenie krzewu. Z silnych pędów jednorocznych otrzymuje się zdrowe zdrewniałe sadzonki. Trzeba też dodać, że zalecane jest cięcie pęcherznicy zaraz po jej posadzeniu

Na co choruje pęcherznica, której uprawa jest tak łatwa i przyjemna? Jest to roślina odporna wahania temperatury, wiatry i zanieczyszczenia powietrza, ale cierpiąca niekiedy na rdzę i mączniaka prawdziwego, a także atakowana czasami przez mszyce. Sprawdź, jakie inne zielone rośliny do ogrodu również przypadną Ci do gustu!

 

pixel