Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żywopłot średni

2020-01-15
Żywopłot średni

Rośliny i ich pielęgnacja w żywopłocie średnim.

Żywopłotem średnim nazwiemy żywopłot, który osiąga conajmniej metr wysokości ale nie przekroczy dwóch metrów.

Zwykle nasze plany o jakichkolwiek nasadzeniach zaczynamy od doboru roślin, musimy jednak pamiętać o tym, że nie możemy się kierować tylko naszym upodobaniem. Zanim kupimy wymarzone rośliny sprawdźmy jakich stanowisk wymagają. Właściwy dobór roślin oszczędzi nam rozczarowań no i kosztów.

Żywopłoty średniej wysokości świetnie zaznaczą nam obręb naszej działki, w dużych ogrodach można się nimi posłużyć do zaaranżowania ciekawych przestrzeni (ogrodowych wnętrz) np. stworzyć osłonięte miejsce do yogi, możemy również zasłonić mało atrakcyjne miejsca jak choćby kojec psa.

Przed zakupem roślin wyznaczamy linię żywopłotu i obliczamy ile sztuk sadzonek potrzebujemy. Kierujemy się przy tym zarówno przypisanymi do odmiany odległościami sadzenia ale również żyznością gleby. Na słabszych sadzimy gęściej.

Sadzonki zamówione czas przygotować glebę.

-przekopujemy ziemię na głębokość szpadla i szerokości 50cm.

-usuwamy chwasty

-słabe gleby użyźniamy kompostem lub (i) obornikiem

-gleby gliniaste mieszamy z piaskiem

Bukszpan zwyczajny -roślina łatwa w pielęgnacji , zimozielona, odporna na mróz jednakże zapewnić jej trzeba miejsce osłonięte, rośnie zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych. Bukszpan ma skromne wymagania co do gleby, wystarczy, że nie będzie nazbyt sucha czy podmokła oraz silnie kwaśna. Sadzimy w maju lub sierpniu, 8 rośliny na metr w dołki o 1/3 większe niż ma bryła korzeniowa.Dołki możemy zaprawić kompostem. Miejsce po posadzeniu dobrze ugniatamy i podlewamy. By roślina dobrze rosła co najmniej raz do roku nawozimy, ostrożnie z azotem. Bukszpan doskonale poddaje się formowaniu. Tniemy dwa razy do roku przyrosty tegoroczne, skracając je do 1/4 długości. Ostatnie cięcie wykonujemy najdalej we wrześniu. Gdy roślina ma wysokość i kształt jaki był przez nas zamierzony można ciąć całe przyrosty i utrzymać jej na stałym poziomie.

Tawuła japońska Marcrophylla- skromne wymagania glebowe stanowią o popularności rośliny, posadzona na słonecznym stanowisku, dorasta do 1.5m, bardzo odporna. Warto dodać, że jest pachnąca. Warta polecenia do żywopłotów nie formowanych, przycinamy jedynie pędy uszkodzone, po kwitnieniu można obciąć kwiatostany, roślina skupi się na rozkrzewianiu a nie wydaniu owoców. Sadzić możemy ją przez cały okres wegetacyjny w rozstawie 3-4 sadzonki na mb.

Pęcherznica Kalinolistna Diablo - szybko rosnący, gęsty krzew o małych wymaganiach glebowych, rośnie na stanowiskach słonecznych i w półcieniu. Wykazuje dobrą odporność na mróz. Niestrzyżony żywopłot z pęcherznicy w szybkim tempie osiągnie 2m. Najwięcej uwagi krzew wymaga tuż po posadzeniu potrzebuje dostarczania wody aż do ukorzenienia. Roślinę sadzimy późną jesienią lub w kwietniu 3-4 rośliny na mb. Dobrze znosi strzyżenie co pozwala się jej zagęścić. Pęcherznicę Diablo można łączyć z jej "kuzynką" Luteus tworząc żywopłot dwubarwny.

Ligustr Okrągłolistny Aurea- znosi gleby suche i ubogie, zapewnić mu trzeba stanowisko ciepłe i osłonięte gdyż nie jest w pełni mrozoodporny. Krzew dorasta do 2m. wysokości. Sadzimy jesienią 2-3 szt. na mb. nie głębiej niż rosły w szkółce. Wiosną bez przeszkód możemy go formować. Corocznie liguster przyrasta 30cm i te przyrosty możemy skracać o połowę nie później jednak niż do połowy lata. Nawozić możemy obornikiem.

tawuła japońska Marcrophylla
Ligustr Okrągłolistny Aurea

Berberys Thunberga Erecta- ogólnie berberysy lubią glebę lekko wilgotną i próchnicza, ale rosną na większości gleb, są mrozoodporne, odmiany barwne sadzimy na słonecznych stanowiskach lepiej się w tedy wybarwiają. Krzewy sadzimy wczesną wiosną i jesienią 2-3 szt/ mb. Berberysy świetnie nadają się na żywopłoty formowane. Tniemy wszystkie pędy o 1/4 wysokości raz do roku, po kwitnieniu. Berberys Thunberga ma również odmianę o czerwono-barwnych liściach- Red Chief

Irga Dielsa- odmiana szybko rosnąca, mrozoodporna, częściowo zimozielona, polecana na suche gleby na stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Doskonale nadaje się na żywopłoty nie formowanie jak i na formowane gdyż sama trzymają ładną formę. Sadzimy 3-5 sadzonek/mb.

Tuja Gold Globe -roślina dorasta do 1m wysokości, sadzona na glebach żyznych i wilgotnych rośnie średnio 8cm rocznie, sadzimy w 70-sięcio centymetrowych odstępach, dobrze znosi cięcie choć sama tworzy zwarty kulisty kształt. Wymaga nawożenia nawozem do iglaków od wiosny do sierpnia.

Beberys Thungberga Erecta
IRga Dielsa owoce

Grupa roślin różniącą się od powyżej wymienionych są pnącza które "wspinając" się po ogrodzeniach również tworzą żywopłoty. Wartymi polecenia ze względu na łatwość uprawy są:

Wiciokrzew Browna Dropmore Scarlet- atrakcyjny, pachnący szybko rosnący, o jasnozielonych liściach i pomarańczowo-czerwono-żółtych kwiatach. Pielęgnacja ograniczyć się może do podlewania. Sadzimy 1 sadzonkę co metr na glebach żyznych, w nasłonecznionych miejscach choć równie dobrze poradzi sobie w półcieniu. Nawozimy w połowie maja.

Wnobluszcz Pięciolistkowy- sadzona wiosną szybko rosnąca roślina nawet 2m rocznie, daje sobie radę nawet na najsłabszych glebach, liście odbarwiają się jesienią na czerwono i opadają na zimę. doskonała do obsadzania każdego rodzaju ogrodzeń, znosi nawet srogie zimy. Winobluszcz przycinamy jedynie kosmetycznie tzn. pędy uszkodzone i te które nadmiernie wyrosły poza zamierzony przez nas obręb.

Bluszcz Pospolity Zimozielony- długowieczna roślina o ciemnozielonych liściach, najlepiej rośnie na zasadowej żyznej glebie, w cieniu lub półcieniu. Cięty łatwo się rozkrzewia. Odporny na zanieczyszczenia środowiska.

bluszcz pospolity zimozielony
Wiciokrzew Browna Dropmore Scarlet
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel