Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hortensje - sadzonki hortensji

128 produkty

Hortensje to krzewy ozdobne od lat uwielbiane przez ogrodników i miłośników roślin. Ich popularność wynika przede wszystkim z ich unikalnego wyglądu - dorastają nawet do 3 m wysokości, unikatowe kolory kwiatów hortensji zdecydowanie wyróżniają się nawet w najpiękniejszych ogrodach. Obecnie istnieje bardzo wiele odmian i rodzajów kolorystycznych hortensji, za pomocą których można stworzyć efektowną kompozycję ogrodową. Ta egzotyczna roślina znana jest już od dawna, a jej dzieje sięgają aż do Japonii. Obecnie nie znajdziemy jej dziko rosnących odmian w naszych ogrodach, ale posiadamy sztucznie wyhodowane gatunki. Krzewy hortensji można sadzić pojedynczo lub z innymi roślinami, doskonale wyglądają w formie żywopłotu lub szpaleru.

Czytaj więcej

Kiedy sadzimy hortensje?

Hortensja jest krzewem korzeniącym się stosunkowo głęboko, więc jej adaptacja do nowego miejsca może zająć miesiąc, dlatego najlepiej sadzić je wiosną (kwiecień-maj) lub jesienią (wrzesień-październik), gdy powietrze jest wilgotne, ale nie ma upałów lub gwałtownych zmian temperatury. Hortensja ogrodowa jest wrażliwa na zmiany temperatury, dlatego podlewanie hortensji posadzonej w okresie letnim powinno być dużo częstsze.

W jakim miejscu najlepiej sadzić hortensje?

Każdy gatunek hortensji posiada nieco inną odporność na mróz. Wrażliwe odmiany hortensji nie powinny rosnąć w miejscach słonecznych ze względu na zbyt dużą różnicę temperatur pomiędzy dniem, a nocą. Hortensja ogrodowa powinna rosnąć w jasnym miejscu, gdzie delikatne promienie słońca pojawiają się tylko przez krótki czas np. pod ścianami budynków albo koło innych, większych od siebie roślin. Istotne też jest, aby gleba w takich miejscach nie wysychała zbyt szybko. Bukietowa hortensja ogrodowa poradzi sobie w mocniej nasłonecznionym miejscu pod warunkiem, że będziemy dbać o stale wilgotne podłoże.

Czego nie lubią hortensje?

Kwiatostany hortensji ogrodowej mogą pięknie się rozwijać pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymagań. Pierwszą rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest wybór półcienistego stanowiska - w cieniu hortensja będzie wypuszczała mniejsze kwiaty, natomiast w słońcu gleba będzie zbyt szybko traciła wilgotność i roślina może uschnąć. Hortensja ogrodowa nie lubi gleb nieprzepuszczalnych i gliniastych, o wiele bardziej odpowiadają jej gleby o niższym pH i zdolne do dłuższego utrzymywania wilgoci. Roślinie trzeba zapewnić odpowiednią ilość składników mineralnych - gdy zauważymy, że liście hortensji ogrodowej żółkną może być to objaw chlorozy liści spowodowany ich niedoborem. Nawożenie hortensji zmniejsza ryzyko wystąpienia chlorozy liści.

Kiedy i jak przycinać hortensje?

Uprawa hortensji jest stosunkowo prosta, jeżeli znamy jej wymagania i umiemy odpowiednio przycinać hortensje, ponieważ w innym wypadku nieprawidłowo wykonane cięcie hortensji (lub jego brak) może spowodować, że roślina w danym roku nie zakwitnie.

Hortensja ogrodowa powinna być przycinana w okresie od marca do kwietnia, gdy przymrozki już się skończyły. Obcinamy chore, suche lub mocno uszkodzone pędy oraz wyschnięte kwiatostany. Jeżeli na pędach widoczne są pąki - pozostawiamy je.

Bukietowa hortensja ogrodowa jest wysoce odporna na mróz i przycinamy ją w marcu przed wypuszczeniem liści i po przymrozkach. Ucinamy pędy chore lub suche, a także przekwitłe kwiatostany.

Hortensja pnąca (mogąca sięgać aż do 20 metrów wysokości!) w ogóle nie wymaga przycinania, więc jest najłatwiejsza w uprawie. Oczywiście, jeżeli chcemy ograniczyć jej wzrost można ją przyciąć.

Hortensja drzewiasta (nazywana też krzewiastą) również powinna być podcinana w marcu po ustąpieniu przymrozków. Ucinamy ją bardzo nisko, najlepiej na wysokości 2-4 pary pąków.

Czy hortensje są wieloletnie?

Hortensje to krzewy wieloletnie i jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać to możemy cieszyć się ich widokiem przez kilka kolejnych sezonów. Posadzona hortensja dzieli się na dwie grupy - hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych (podobnie jak hortensja dębolistna) oraz kwitnące na pędach tegorocznych (jak hortensja drzewiasta). Dzięki stosunkowo długiemu okresowi kwitnienia hortensji możemy podziwiać jej kwiaty od czerwca, aż do października.

Co zrobić, żeby hortensja miała dużo kwiatów?

Piękne kwiaty hortensji mogące występować w przeróżnych kolorach to marzenie każdej osoby, która postanowiła kupić sadzonki hortensji - przecież właśnie dla ich wyglądu są one przez nas tak pożądane. Nie istnieją magiczne sposoby sprawiające, że nasza roślina będzie miała dużo kwiatów, ale zastosowanie się do kilku rad na pewno sprawi, że osiągniemy pożądany przez nas efekt.

Przede wszystkim należy pamiętać o systematycznym dbaniu i zaspokajaniu potrzeb rośliny - hortensje nie lubią suchej gleby, dlatego należy zachowywać odpowiednią wilgotność, jednak gleby ciężkie i gliniaste będące glebami nieprzepuszczalnymi powinno się podlewać rzadziej niż gleby piaszczyste. Jeżeli chcemy, aby nasza roślina kwitła co roku trzeba uważać na gwałtowne spadki temperatur, ponieważ hortensje są podatne na przemarzanie i jeżeli taka sytuacja nastąpi spowoduje to brak kwiatów w przyszłym sezonie kwitnienia.

Niemniej istotne jest nawożenie hortensji - najlepiej rozpocząć je w okresie marzec - kwiecień jeśli pogoda na to pozwala i nie zapowiada się na przymrozki. Nawożenie powinno być kontynuowane przez cały okres kwitnienia, ale musimy uważać na przenawożenie azotem. Ta sytuacja pojawia się szczególnie często w przypadku hortensji bukietowej - krzew intensywnie rośnie, ale kwitnie bardzo słabo lub wcale. Jest to spowodowane nadmiarem azotu i zaprzestanie nawożenia pozwoli hortensji ponownie zakwitnąć. Hortensje mogą nie kwitnąć również z całkowitego braku nawożenia. Odpowiedni nawóz do roślin kwaśnolubnych jest dla niej niezbędny, ponieważ zakwasza glebę i pokrywa zapotrzebowanie hortensji na składniki pokarmowe.

Regularne podcinanie hortensji i pozbywanie się pędów, które są już suche, chore bądź zniszczone jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym poprawiającym wygląd oraz kondycję rośliny, dlatego jeżeli zależy nam, aby nasza hortensja miała mnóstwo dużych kwiatów warto się zapoznać z informacjami dotyczącymi podcinania danych gatunków hortensji, które posiadamy.

Jaka jest różnica między hortensją ogrodową a bukietową?

Hortensje ogrodowe

Hortensja ogrodowa to jedna z najpopularniejszych odmian hortensji preferująca półcieniste stanowiska w zacisznych miejscach naszych ogrodów, jednak jest średnio odporna na mróz. Tworzy kuliste kwiatostany i jest to bardzo ciekawa odmiana hortensji, ponieważ zmienia kolor kwiatów w zależności od odczynu gleby. Niebieska hortensja ogrodowa powstaje z różowych kwiatów dzięki jonom Glinu (Al) - pierwiastkowi, który znajdziemy w nawozie, natomiast czerwone robią się fioletowe, gdy gleba jest odpowiednio kwaśna. Te średnio hortensje możemy hodować w donicach i na zimę pozostawiać je w domu - dzięki czemu zmniejszamy ryzyko, że nasza roślina przemarznie i nie zakwitnie w kolejnym sezonie, jednak należy zarezerwować dla niej trochę miejsca, bo te krzewy potrafią dorastać nawet do 4 metrów! Jeżeli nie mamy tyle miejsca warto je przykryć na zimę mieszanką kory z torfem, a krzewy owinąć włókniną aż do ustania przymrozków.

Hortensje bukietowe

W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej hortensja bukietowa bardzo dobrze znosi zimy nawet do kilkudziesięciu stopni na minusie! Nie tylko lepiej znosi wahania temperatur, ale też woli stanowiska w pełnym słońcu. Jeżeli nie bylibyśmy w stanie zapewnić odpowiedniego stanowiska hortensji ogrodowej to może warto pomyśleć o bukietowej? Ona również posiada dorodne kwiatostany, jednak są w kształcie stożka. Jest rośliną łatwiejszą w uprawie od jej ogrodowej wersji, jednak musi być solidnie przycinana i obie mają tak samo duże zapotrzebowanie na wodę.

Unikatowe hortensje

Łacińska nazwa nadana hortensji w 1830 roku brzmi "Hydrangea", a jej geneza nie jest do końca wyjaśniona. Według niektórych jej nazwa pochodzi od podobieństwo koszyczków nasiennych hortensji do dzbanków, jednak ta bardziej rozpowszechniona teoria brzmi, że nazwa powstała na wskutek wymagań co do wysokiej wilgotności gleby dla tej rośliny. Istnieje wiele odmian tej rośliny i bez problemu sadzonki hortensji bukietowych oraz ogrodowych dostaniemy w sklepie ogrodniczym, jednak te rzadsze nie są tak łatwo dostępne i trzeba dobrze rozeznać się na rynku żeby móc je znaleźć.

Odmiany hortensji ogrodowych

Gdy chcemy kupić sadzonki odmiany hortensji ogrodowych to po pierwszym rozeznaniu możemy poczuć się zagubieni - nic dziwnego, ponieważ te rośliny sprzedawane są w przeróżnych kolorach, różnią się też kształtem i wielkością kwiatów i co chwilę pojawia się nowa odmiana hortensji. Podczas kupna trzeba zwrócić uwagę na jej nazwę, ponieważ sklepy często posługują się kultywarami, czyli odmianami uprawnymi, których nazwy mogą się od siebie różnić. Jeżeli nie jesteśmy pewni to warto zapytać sprzedawcę o wskazówki dotyczące pielęgnacji.

Najczęściej występujące odmiany uprawne hortensji ogrodowej:

  • Masja - odmiana hortensji ogrodowej o kwiatach w kolorze intensywnej czerwieni,
  • Bouquet Rose - jej kwiaty są duże i występują w kolorze różowym,
  • Mariesil Perfecta - odmiana dorastająca do mniejszych rozmiarów, jednak posiada kwiaty w kolorze niebieskim i liliowym.
  • Early Sensation - nowa odmiana hortensji, posiada duże kwiaty i występuje w kolorach od niebieskiego do chabrowego.

Odmiany hortensji bukietowych

Odmiany hortensji bukietowych tak samo, jak w przypadku ogrodowych są znane jako odmiany uprawne. Hortensja bukietowa lepiej znosi polskie zimy, a w dodatku wybór kolorystyczny również jest duży.

Najczęściej występujące odmiany uprawne hortensji bukietowej:

  • Diamant Rouge - na początku kwitnienia kwiaty są białe i z czasem zmieniają barwę na różową przechodzącą kolejno w czerwień tworząc efekt ombre na kwiatostanie.
  • Magical Candle - jej kwiaty występują w różnych odcieniach bieli, jednak pod sam koniec kwitnienia zmieniają barwę na jasny, pudrowy róż.
  • Wim"s Red - wyjątkowa odmiana hortensji bukietowej o dużych i ciężkich kwiatostanach w kolorze winnej czerwieni.

Hortensja drzewiasta zyskuje na popularności i również w jej przypadku nie brakuje kolorowych odmian o rozłożystych i okrągłych kwiatostanach. Oprócz odmian w kolorze białych jak słynna "Annabelle" i kremowych jak "Grandiflora" występuje jeszcze "Ruby Annabelle" - to odmiana hortensji drzewiastej o ciemnoróżowych kwiatach oraz "Pink Pincushion" - jej różowe kwiaty kwitną w otoczeniu białych.

pixel