Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KRZEWY LIŚCIASTE

1626 produkty

Krzewy liściaste stanowią efektowną ozdobę ogrodów, działek i parków miejskich, można je sadzić także dla owoców (np. porzeczki, borówki maliny czy pigwowce). Co istotne, często tworzy się z nich żywopłoty wyznaczające granicę posesji i chroniące delikatniejsze rośliny przed wiatrem i silnym słońcem. Dzięki nim można też stworzyć w ogrodzie strefę prywatności. Krzewy ozdobne liściaste są szczególnie zachwycające w okresie kwitnienia, ale pamiętaj o tym, że niektóre gatunki to rośliny zimozielone i nie tracą swojego ozdobnego charakteru również w okresie najniższych temperatur.

Czytaj więcej

Krzewy ozdobne - szkółka roślin Sadowniczy.pl oferuje sprawdzone rośliny

W sklepie ogrodniczym Sadowniczy.pl znajdziesz wyjątkowo dużo gatunków i odmian krzewów ozdobnych, w tym także krzewów zadarniających. Nieważne, czy szukasz popularnych, czy rzadszych roślin ? nasz wybór krzewów ozdobnych zrobi na Tobie wrażenie. Co ważne, dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie rośliny dostępne w naszej ofercie spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Składając u nas zamówienie, masz pewność, że wyślemy Ci zdrowe sadzonki, które mają nieuszkodzone pędy i system korzeniowy.

Jakie krzewy do ogrodu wybrać? Wybierz rozmiar ukochanej rośliny

Krzewy liściaste to wieloletnie rośliny, które mają zdrewniałą łodygę, rozgałęziającą się już u nasady na wiele pędów równorzędnych. Dla krzewów charakterystyczne jest to, że nie mają pnia ani korony. Krzewy liściaste dzieli się na niskie, średnie oraz wysokie. Wysokość krzewów jest uzależniona nie tylko od gatunku i odmiany, lecz także od warunków klimatycznych, rodzaju gleby oraz tego, jak się je pielęgnuje. 

Wysokość niskich krzewów ozdobnych to zazwyczaj 100-200 cm, ale należy zaznaczyć, że niektórzy zaliczają do tej grupy rośliny nie wyższe niż 1 m. Większość z nich ma gęsty, kompaktowy pokrój. Te rośliny idealnie nadają się tam, gdzie jest mało miejsca, jednak są one chętnie uprawiane także w większych ogrodach i parkach. Można je także hodować na skalniakach oraz w donicach. Świetnie nadają się na niewielkie obwódki ozdobne i żywopłoty ? łatwo się je formuje i tnie. Do tej grupy krzewów zaliczają się niektóre gatunki tawuł (japońska, Billarda, brzozolistna), pięciornik krzewiasty, bukszpan, borówka amerykańska i hortensje. Wśród niskich krzewów ozdobnych warto wymienić także popularne jaśminowce, lilie azjatyckie i drzewiaste oraz róże

Masz trochę więcej miejsca w ogrodzie i chcesz hodować średnie krzewy? Rośliny te mogą dorastać do wysokości 3 m i są niekiedy mocno rozgałęzione, tak jak np. aronia. W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszy się bambus mrozoodporny, nadający się na żywopłoty i do donicy, ale do najpopularniejszych średnich krzewów liściastych w naszym kraju należą: jeżyna, budleja Dawida, berberys, forsycja pośrednia, kalina, krzewuszka i ligustr. Jeśli możesz pozwolić sobie na uprawę wysokich krzewów do ogrodu, pamiętaj, że do tej grupy należą między innymi niektóre magnolie, które wczesną wiosną, w czasie kwitnienia, prezentują się zjawiskowo. Wysokie krzewy ogrodowe osiągają wysokość 5 m, choć czasem są jeszcze pokaźniejsze i wyglądają jak niewielkie drzewa. Pomyśl o posadzeniu bzu czarnego, wysokich odmian bambusa mrozoodpornego, derenia jadalnego lub jaśminu gwiazdowego. Średnie i wysokie krzewy liściaste świetnie nadają się na bazę ogrodu i tło dla niższych roślin. Niektóre z nich znakomicie sprawdzają się w roli ochronnego żywopłotu

Kolorowe krzewy - zaplanuj aranżację i posadź rośliny przed wejściem do domu

Warto dobrze przemyśleć to, gdzie posadzić najbardziej dekoracyjne krzewy. Dobrym miejscem dla tych ciekawych roślin do ogrodu jest wejście do domu. To właśnie tam powinny rosnąć najładniejsze okazy! Rośliny bylinowe, jedno- i dwuletnie również upiększą ten teren, ale dzięki kolorowym krzewom, które świetnie prezentują się przez większą część roku, uzyskasz wymarzony efekt. Do zimozielonych krzewów ogrodowych należy między innymi ognik szkarłatny, który w maju i czerwcu ma białe kwiaty, a jego owoce pojawiają się późnym latem i przypominają korale jarzębiny. Owoce ognika mogą utrzymywać się na krzewie nawet przez całą zimę! Warto wiedzieć, że rośliny te, tak jak kwitnące na żółto forsycje, to także dość popularne krzewy parkowe.

Wśród krzewów polecanych do posadzenia przed domem znajdują się tawuły. Jednym z najbardziej znanych gatunków jest tawuła japońska, która jest mroodporna, jednak zrzuca liście na zimę. To właśnie liście są główną atrakcją różnych odmian tawuły japońskiej. Wiele z nich ma piękne ubarwienie, które zmienia się na przestrzeni miesięcy. Tawuły zachwycają bogactwem ciepłych kolorów zwłaszcza jesienią. Te ciekawe rośliny do ogrodu kwitną na ogół na biało, różowo i purpurowo, a ich drobne kwiaty zebrane są w okazałe grona lub wiechy. Inny krzew do ogrodu, godny posadzenia przed wejściem do domu, to długowieczny, mrozoodporny pięciornik, który jest niewielkich rozmiarów i ma ładny, zaokrąglony pokrój. Roślina ta kwitnie wyjątkowo obficie i długo, bo od maja do października. W zależności od odmiany, pięciorniki kwitną na biało, żółto, różowo, pomarańczowo i czerwono. Wśród kolorowych krzewów, które są często eksponowane przed wejściem do domu, wymienić trzeba też hortensje, azalie, krzewuszki i lilaki

Krzewy kwitnące - tchnij życie w swój ogród

Dzięki ciekawym roślinom do ogrodu, w tym krzewom kwitnącym, podwórko zmienia się nie do poznania. Gdy tylko obsypią się kwiatami, nawet skromna działka zyskuje niezwykły urok. Kwitnące miododajne krzewy przyciągają zapylacze, więc hodując je, przyczyniasz się do odbudowy populacji tych niezwykle ważnych dla ekosystemu owadów. Te rośliny zapraszają także innych gości ? motyle, które przylatują do kwiatów, zachwycają każdego, a dzieci wręcz za nimi przepadają. Mało tego, gęste krzewy, w tym bukszpan, agrest i lilak pospolity, upodobały sobie niektóre ptaki, które szukają miejsca na gniazda.

Krzewy ogrodowe kwitnące sprawią, że w Twoim ogrodzie pojawią się pożyteczne owady, śpiewające ptaki, a może także i inne zwierzęta, takie jak jeże. Co więcej, niektóre krzewy poprawiają jakość gleby, wzbogacając ją o azot. Trzeba też docenić to, że ograniczają one procesy erozyjne i zabezpieczają glebę przed niebezpiecznym osuwaniem się. Dzięki krzewom kwitnącym nawet ponure zakątki w ogrodzie będą przyjemnym miejscem - do krzewów na zacienione stanowiska zaliczamy azalie i bukszpany. Wybierz krzewy liściaste i inne rośliny ozdobne do ogrodu i stwórz magiczny zakątek, w którym Ty i Twoja rodzina będziecie chcieli spędzać każdą wolną chwilę!

pixel