Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wierzby sadzonki krzewów

23 produkty

Wierzba to rodzaj krzewów, krzewinek i drzew z rodziny wierzbowatych, który obejmuje około 460 gatunków oraz wiele mieszańców. Rośliny te występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii oraz Antarktydy, ale najwięcej jest ich w Azji i Europie. W Polsce dziko rośnie ponad 20 gatunków, ale wierzby można także podziwiać w ogrodach i parkach. Rosną szybko i wymagają częstego przycinania, dzięki któremu można nadać im wybrany kształt. Wierzby na ogół nie są zimozielone. Ich pędy mogą mieć różną formę, natomiast liście są wąskie i podłużne lub szerokie i jajowato-podłużne. 

 

Czytaj więcej

Odmiany wierzby krzewiastej do dużych i małych ogrodów

Wśród wierzb krzewiastych bardzo ważnym gatunkiem jest wierzba całolistna, nazywana też wierzbą japońską lub wierzbą zwartą. Krzew wierzby japońskiej w uprawie ogrodowej osiąga ok. 3 m wysokości i ma wielobarwne, lancetowate liście. W uprawie najczęściej spotyka się mrozoodporną wierzbę całolistną 'Hakuro Nishiki', która dorasta do wysokości 2-3 m i ma podobną szerokość. Krzew ten posiada kulistą koronę oraz nietypowe zabarwienie liści ? najpierw są one lekko różowe, potem biało-zielone. Pędy rośliny mają brązowoczerwone zabarwienie. Z końcem marca i początkiem kwietnia, wierzba japońska 'Hakuro Nishiki' wytwarza drobne bazie.

Oprócz systematycznego przycinania, roślina ta ma niewielkie wymagania. Potrzebuje głównie słonecznego stanowiska i regularnie podlewanej, najlepiej piaszczystej gleby o zasadowym odczynie oraz zasilania kompostem lub gotowym nawozem, dlatego jest polecana także początkującym ogrodnikom. Sprawdź, jak wygląda uprawa i pielęgnacja wierzby całolistnej 'Hakuro Nishiki' i zdecyduj się na hodowlę rośliny, która odmieni wygląd Twojego ogrodu. Liście tego krzewu wspaniale kontrastują z otoczeniem! Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki' najlepiej zaprezentuje się w średnim lub dużym ogrodzie. Tam, gdzie jest mało miejsca lepiej sprawdzi się forma pienna tej odmiany. 

Jedną z piękniejszych wierzb do dużych ogrodów jest także wierzba płacząca Iwa. Okazałym i oryginalnym i bardzo dekoracyjnym krzewem jest także wywodząca się z Chin wierzba sachalińska, czyli wierzba smocza. Starsze pędy tej wierzby chińskiej są ciemnoczerwone, płaskie i zwijają się tak, że przypominają głowę smoka ? stąd właśnie inna nazwa gatunku. Jeśli szukasz małych, karłowych wierzb, które rosną powoli, zwróć uwagę na wierzbę lapońską, która osiąga 1 m wysokości. Roślina ta ma efektowne srebrne liście pokryte włoskami. Do odmian miniaturowych należy także srebrzysta wierzba płożąca 'Argentea'  z gałązkami z drobnymi, szaro-srebrnymi listkami. Wyszukaj też inne wierzby płożące, które wyróżniają się wyjątkowo powolnym wzrostem i intrygującą urodą. To rośliny idealne na skalniak!

Wierzba hakuro - aranżacje z tym osobliwym krzewem

Wierzba ta może rosnąć samotnie, jako efektowny i nietuzinkowy soliter, który pięknie zaprezentuje się na przystrzyżonym trawniku, ale wykorzystuje się ją także do grupowych nasadzeń. Można z niej stworzyć ładny żywopłot, jest poza tym polecana do sadzenia przy oczkach wodnych. Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki' tworzy udane kompozycje z irysami syberyjskimi, szałwią, macierzanką i astrami. Doskonałym towarzystwem dla niej są także delikatne bodziszki, dzwonki, floksy i niezapominajki. Pamiętaj też o roślinach zimozielonych, takich jak bukszpan czy cis oraz karłowe drzewa iglaste. Weź pod uwagę jałowce płożące i niskie świerki

Kiedy przycinać wierzbę japońską?

Jeśli chcesz, aby wierzba japońska 'Hakuro Nishiki', którą zasadzisz w swoim ogrodzie, rosła zdrowo i miała atrakcyjny pokrój, musisz przycinać ją nawet trzy razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Zdecydowane przycinanie gałązek pozwala tej roślinie zachować ładną i gęstą koronę o intensywnym ubarwieniu. Jeśli zaniechasz cięcia krzewu, jego korona rozluźni się, a pędy będą rozrastać się na boki i staną się uboższe w liście. Przerzedzona wierzba japońska nie wygląda atrakcyjnie! Przede wszystkim musisz przekonać się o tym, że częste cięcie nie szkodzi temu krzewowi ? niektórzy robią to nawet raz w miesiącu.

Cięcie młodej wierzby japońskiej 'Hakuro Nishiki' ma być najmocniejsze. Po posadzeniu rośliny, które powinno mieć miejsce w marcu lub w kwietniu albo od sierpnia do listopada, skracamy jej pędy o 1/3 długości. Cięcia dokonuje się zawsze tuż nad parą liści. Wiosenne przycinanie wierzby japońskiej wykonuje się po ustaniu pylenia męskich kwiatów (bazi), przed rozwojem liści. Ostatnie cięcie w sezonie powinno mieć miejsce w sierpniu. Odpowiednia pielęgnacja wierzby, to klucz do sukcesu także w przypadku innych gatunków wierzby!

pixel