Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona bakłażana, oberżyny

5 produkty

Jak siać bakłażany?

Bakłażan, nazywany również oberżyną, to warzywo o wyjątkowym smaku i wszechstronnym zastosowaniu kulinar­nym. Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa i chciałbyś wyhodować swoje własne bakłażany, konieczne jest poznanie odpowiednich technik uprawy. W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak siać bakłażany i jak długo rosną.

Czytaj więcej

Przygotowanie gleby

Przed rozpoczęciem siewu bakłażanów ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Bakłażany preferują dobrze przepuszczalną glebę o pH 6,0-6,5. Zanim zaczniesz siew, warto wzbogacić glebę w próchnicę, taką jak kompost lub obornik. W ten sposób zapewnisz roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych i dzięki temu będziesz mógł się spodziewać obfitych plonów.

Wybór odmiany

Na rynku dostępne są różne odmiany bakłażanów, które różnią się kształtem, kolorem i smakiem. Przed wyborem odmiany warto zastanowić się, do czego chcesz wykorzystać bakłażany w kuchni.

Niektóre odmiany są bardziej odpowiednie do marynowania, podczas gdy inne są lepsze do smażenia czy duszenia. Wybierz odmianę, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom kulinar­nym.

Siew nasion

Nasiona bakłażana najlepiej jest wysiewać wewnątrz, na kilka tygodni przed przewidywanym ostatnim dniem przymrozków. Bakłażany są ciepłolubne, więc temperatura powinna wynosić około 24-29°C.

Możesz wykorzystać specjalne pojemniki do siewu lub małe doniczki. Nasiona należy umieścić na głębokości około 1 cm i lekko przykryć ziemią. Gleba nie może być nadmiernie "uklepana", aby nasionka miały możliwość swobodnie wykiełkować i zapuszczać korzenie. Jeśli sadzisz bakłażany bezpośrednio do ziemi pamiętaj, żeby zapewnić im ciepło i sadzić je w odległości ok. 60 centymetrów. Jeśli posadzisz je gęściej, po kilku tygodniach konieczne będzie rozsadzenie.

Ten temat jest dla Ciebie ważny? Przeczytaj kolejny artykuł: Kiedy siać nasiona warzyw i ziół na wiosnę

Podlewanie i pielęgnacja

Po siewie bakłażanów należy regularnie podlewać ziemię, utrzymując ją wilgotną, ale nie przemoczoną. Ważne jest również zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości światła słonecznego. Bakłażany potrzebują co najmniej 6-8 godzin światła dziennie. 

Poradnik ogrodnika: Jaka jest ilość nasion warzyw w 1 gramie?

Rozsadzenie

Po około 8-10 tygodniach od siewu nasion bakłażanów do doniczek można przystąpić do ich rozsadzenia. Sadzonki powinny mieć około 15-20 cm wysokości i dobrze rozwinięty korzeń. Przed przesadzeniem do ogrodu warto hartować rośliny, wystawiając je stopniowo na zewnątrz na kilka dni. Przesadź rośliny do ogrodu, zachowując odstęp około 60 cm między nimi.

Poradnik ogrodnika: Stratyfikacja nasion wybranych gatunków warzyw

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Bakłażany mogą być narażone na różne szkodniki i choroby, takie jak przędziorki, mszyce czy szara pleśń. Aby zapobiec infekcjom, ważne jest monitorowanie roślin na obecność szkodników oraz - jeśli bakłażany rosną w inspekcie - zapewnienie im odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeśli zauważysz objawy choroby, takie jak plamy czy żółknięcie liści, koniecznie należy zastosować środki ochrony roślin.

Jak długo rośnie bakłażan?

Bakłażany zazwyczaj potrzebują około 70-85 dni od sadzenia do dojrzałości. Czas ten może się różnić w zależności od odmiany. Rośliny będą gotowe do zbioru, gdy ich owoce osiągną pełny rozmiar i charakterystyczny kolor. Owoce powinny być gładkie i twardo elastyczne w dotyku. Zaleca się regularne zbieranie dojrzałych owoców, aby zapobiec ich gniciu i tym samym, infekowaniu rośliny-matki. 

Ten temat Cię zainteresował? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Czym kierować się przy wyborze nasion warzyw? 7 praktycznych wskazówek

Uprawa bakłażanów może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla każdego ogrodnika. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniej gleby, wyborze odpowiedniej odmiany, prawidłowym siewie nasion oraz regularnym podlewaniu i pielęgnacji. Nie zapomnij ochronić roślin przed szkodnikami i chorobami. Cierpliwość i regularna troska o rośliny przyniosą Ci smaczne i zdrowe bakłażany, które będziesz mógł wykorzystać w swojej kuchni.

Jeśli interesują Cię wyłącznie dobrej jakości nasiona warzyw nasiona ziół, przejrzyj nasze propozycje na Sadowniczy.pl. Z pewnością się nie zawiedziesz!

pixel