Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bodziszki pospolite, wspaniałe, korzeniaste

8 produkty

Bodziszek to wieloletnia roślina bylinowa, która znana jest także pod swoją łacińską nazwą – Geranium. Na ten rodzaj składa się ponad 400 gatunków bodziszków, z czego w Polsce naturalnie występuje 16 z nich.

Czytaj więcej

Jak wygląda bodziszek i czym charakteryzują się te rośliny?

Rośliny te wyróżniają się klapowanymi liśćmi, które na jesień przybierają brunatno-czerwony kolor. Kwiaty bodziszka osadzone są na długich szypułkach, składają się z pięciu płatków, na których wyraźnie widoczne jest unerwienie. Byliny należące do tego rodzaju lubią stanowiska nasłonecznione, ale są także gatunki, które z powodzeniem można uprawiać w półcieniu lub cieniu. Podłoże dla bodziszków powinno być dobrze zdrenowane, wilgotne, ale nie za mokre, przeciętnie żyzne. Roślina nie wymaga nawożenia, ale jeśli chcemy ją odżywić, najlepiej zrobić to na wiosnę, nawozem mineralnym w małej dawce. Bodziszki nie mają wymagań co do pH gleby, nie potrzebują też ochrony przed zimnem, są mrozoodporne.

Geranium rozrasta się szybko i łatwo. Rozmnaża się je przez podział. To rośliny, które świetnie nadają się do sadzenia na ogrodowych rabatach w towarzystwie roślin cebulowych, np. tulipanów, a także na skalniakach, pod krzewami i wyższymi krzewami. Doskonale wygląda w kompozycjach z różami czy wilczomleczem. Można także wykorzystać bodziszka jako roślinę okrywową - dzięki szybkiemu rozrostowi z łatwością zadarni dużą powierzchnię.

Bodziszki wykorzystywane są jako element popularnych i bardzo modnych łąk kwietnych - kolorowych kompozycji, które nie tylko pięknie wyglądają, ale są też miododajnym zagajnikiem dla pszczół czy trzmieli.

Bodziszek - jak pielęgnować tę bylinę?

Pielęgnacja bodziszków należy do łatwych, a same rośliny są trwałe i świetnie adaptują się nawet w trudnych warunkach. Można je z powodzeniem uprawiać w mało zasobnych, a nawet ciężkich glebach. Należy jednak dbać, by nie były przelane, bo bodziszki nie lubią zastoisk wody. Dobrze znoszą natomiast okresowe susze.

Bodziszki kwitną od czerwca do sierpnia, wytwarzając kwiaty o średnicy do 5 cm. Najczęściej mają one kolor fioletowo-niebieski z ciemniejszym, widocznym unerwieniem. Jest to gatunek mrozoodporny, więc z powodzeniem można zostawić go na zimę bez okrycia. Nie wymaga także nawożenia, jednak jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu i dużych kwiatach, nawożenie go jest zalecane. Roślinę odżywiamy nawozami organicznymi lub mineralnymi, o wysokiej zawartości fosforu.

Na początku lata warto przyciąć rośliny ok. 15 cm nad ziemią. W ten sposób przedłużymy okres ich kwitnienia, a roślina będzie wytwarzała młode liście oraz zakwitnie ponownie.

Bodziszki, zarówno w łodygach, jak i w korzeniach mają olejki eteryczne, które działają odstraszająco na komary, ślimaki i mole.

Bodziszek Rozanne, korzeniasty i inne, gdzie kupić te rośliny?

Bodziszek ma wiele pięknych gatunków i odmian, rośnie szybko i jest niezwykle atrakcyjny wizualnie. Dorasta do nawet 50 cm, choć wysokość zależna jest od gatunku rośliny. Do tych najpopularniejszych należą bodziszek korzeniasty, Rozanne, bodziszek czerwony, łąkowy, a także stosowany w medycynie ludowej bodziszek cuchnący.

Bodziszek korzeniasty

To typowy przedstawiciel bodziszka. Ma od 40 do 60 cm wysokości, tworzy gęste kępy składające się z ciemnozielonych, gęstych liści i delikatnych kwiatów, najczęściej w kolorach purpurowym lub różowoczerwonym. Ma on tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się, dlatego świetnie sprawdzi się jako ozdoba przestrzeni między wysokimi drzewami czy krzewami.

Bodziszek korzeniasty jest bardzo popularny w polskich ogrodach. Wyróżnia je intensywny kolor liści i przyjemny zapach rośliny. W zależności od odmiany, kwiaty bodziszka korzeniastego będą miały różny kolor. Najciekawszą odmianą jest ciemnoróżowa 'Variegatum' z liśćmi w białe plamy. Najbardziej rozpowszechniona odmiana to bodziszek korzeniasty 'Czakor' o purpurowych kwiatach, ale w ogrodzie pięknie będą wyglądały także biała odmiana 'Spessart' i jasnoróżowa 'Album'.

Bodziszek Rozanne

Gatunek mieszańcowy bodziszka. Wyróżnia się dużymi kwiatami i liśćmi, ma do 40 cm wysokości. Bodziszek Rozanne wypuszcza długie pędy, zadarniając szybko duże obszary. Kwitnie długo - od czerwca do października. Roślina nie wymaga przycinania i - podobnie, jak inne bodziszki - jest mrozoodporna. Będzie pięknie rosła zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Nie ma także specjalnych wymagań co do podłoża.

Bodziszek Rozanne zachwyca swoim kolorem - od środka jest biały i stopniowo, w kierunku brzegów kwiatostanów, przechodzi w jasny fiolet.

Bodziszek cuchnący

Nazwa tej rośliny wywodzi się od jej nieprzyjemnego zapachu. Bodziszek cuchnący jest od wielu lat stosowany w ziołolecznictwie, a napary z jego kwiatów stosuje się w leczeniu biegunek, bielactwa, jest też stosowany na rany, otarcia, opuchlizny czy owrzodzenia. Roślina jest bogata w witaminy i sole mineralne, a także flawonoidy. Napar z bodziszka cuchnącego oczyszcza także drogi moczowe, działa bakteriobójczo, odkażająco i przeciwzapalnie. Stosowany jest także leczniczych kąpielach - ziele należy zalać, parzyć kwadrans pod przykryciem, a następnie wlać do wanny.

Bodziszek czerwony

Bodziszek czerwony dorasta do 30 cm wysokości, ma ciemnozielone liście, które na jesień zmieniają barwę na czerwoną. Tworzy zwarte i gęste kępy. Kwitnie na ciemnoróżowo.

Bodziszek łąkowy

Bodziszki łąkowe zachwycają subtelnymi kwiatami z delikatnym pokrojem o średnicy ok. 3-4 cm. Kwiatostany mają piękny, niebiesko-fioletowy kolor. Oprócz ogrodów rośnie także dziko na łąkach. Jest wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Wszystkie gatunki bodziszka można bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych w formie nasion, sadzonek, a w przypadku bodziszka cuchnącego - także w postaci suszu to warzenia leczniczego naparu.pixel