Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Dzwonków

9 produkty

Dzwonek ogrodowy to jeden z najbardziej popularnych wiosennych kwiatów, chętnie wybierany przez ogrodników ze względu na niskie wymagania dotyczące pielęgnacji i piękny wygląd.

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi dzwonka, który posiadają jego kwiaty. Delikatne i kolorowe kwiaty tej rośliny stanowią piękną dekorację w każdym ogrodzie: począwszy od nasadzeń w stylu tradycyjnym, poprzez rustykalne, na nowoczesnych skończywszy. Co warto wiedzieć, aby cieszyć się tymi urokliwymi kwiatami? Przede wszystkim bardzo istotna jest informacja na temat tego, kiedy siać dzwonki.

Czytaj więcej

Kiedy siać dzwonki?

Dzwonki są roślinami wieloletnimi, które należy siać na wiosnę lub jesienią. Optymalny czas na siew to marzec i kwiecień lub wrzesień i październik, w zależności od preferencji ogrodnika. Jeśli zdecydujemy się na siew na wiosnę, powinniśmy to zrobić jak najwcześniej, aby nasiona miały wystarczająco dużo czasu na wykiełkowanie przed nadejściem lata. 

W pierwszym roku od zasadzenia dzwonek ogrodowy tworzy rozetę zielonych, lancetowatych liści, które są odrobinę szorstkie w dotyku. Pędy kwiatostanowe, z których słynie dzwonek, pojawiają się dopiero w drugim roku od posadzenia. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są dość grube i sztywne, a dorastać mogą nawet do 100 cm wysokości. 

Dzwonek tworzy zwarte kępy: zazwyczaj ich średnica nie przekracza 40 cm. Kwiaty dzwonka są duże, mają ok. 5 cm. W barwie zazwyczaj są fioletowe, białe lub różowe. Dzwonek ogrodowy, dzwonek brzoskwiniolistny i dzwonek Poszarskiego kwitną od późnego czerwca do sierpnia. Ciekawostką jest fakt, że ze względu na pokrycie rośliny drobnymi szczecinkami, dzwonek w charakterystyczny sposób "szeleści" na wietrze. 

Przed przystąpieniem do siewu, warto odpowiednio przygotować glebę. Dzwonki preferują lekką i żyzną ziemię, która jest dobrze przepuszczalna. Należy usunąć wszelkie chwasty i kamienie z obszaru, na którym planujemy posadzić dzwonki. W przypadku zbyt ciężkiej gleby, można poprawić jej strukturę przez dodanie piasku lub kompostu, co pomoże w zdrenowaniu gleby i odprowadzaniu przez nią wody. 

Jak sadzić dzwonki?

Przed przystąpieniem do sadzenia dzwonków, warto wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie. Dzwonki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

Należy pamiętać, że niektóre odmiany mogą wymagać bardziej nasłonecznionego stanowiska, dlatego warto zapoznać się z wymaganiami konkretnego dzwonka przed dokonaniem wyboru.

Sadzenie dzwonków powinno odbywać się w odpowiednich odstępach, aby zapewnić roślinom wymaganą przestrzeń do rozwoju. Przy sadzeniu odmiany o niskim wzroście, odstępy między nimi powinny wynosić około 15-20 cm. Natomiast odmiany o wyższym wzroście wymagają większej przestrzeni, dlatego odstępy między nimi powinny wynosić około 30-40 cm.

Przygotowując się do sadzenia dzwonków z sadzonki, należy wykopać dołki o odpowiedniej głębokości i szerokości. Głębokość dołków powinna wynosić około 10-15 cm, a szerokość musi być wystarczająca, aby pomieścić korzenie rośliny. Następnie, umieszczamy roślinę w dołku, delikatnie rozkładając korzenie. Po wsypaniu ziemi wokół rośliny, należy dokładnie podlać ją wodą, aby ułatwić jej ukorzenienie się. Najlepszej jakości sadzonki zakupisz w dobrych sklepach ogrodniczych, takich jak Sadowniczy.pl.

Dzwonki dobrze jest co parę lat odmładzać, dosiewając nowe rośliny lub rozsadzając już wykształcone sadzonki. W ten sposób pobudzimy roślinę do większego kwitnienia. 

Jaką ziemię lubi dzwonek?

Dzwonek ogrodowy preferuje lekką i żyzną ziemię, która jest dobrze przepuszczalna. Najlepiej rośnie na glebach o odczynie lekko kwasowym lub obojętnym. W przypadku, gdy gleba w ogrodzie jest zbyt gliniasta lub ciężka, można ją poprawić przez dodanie piasku, kompostu lub torfu. Te dodatki pomogą poprawić drenaż i strukturę gleby, co jest istotne dla prawidłowego wzrostu dzwonków.

Należy pamiętać, że dzwonek ogrodowy wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Gleba powinna być wilgotna, ale nie przemoczona, aby uniknąć chorób korzeni, takich jak np. zgnilizna. Podlewanie najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem, aby uniknąć parowania wody na słońcu i ewentualnego poparzenia liści.

Dzwonki warto również nawozić, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe, które zawierają azot, fosfor i potas. Nawozy te należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, unikając nadmiernego nawożenia, które może prowadzić do uszkodzenia rośliny.

Dzwonki ogrodowe to piękne kwiaty, które mogą stać się ozdobą każdego ogrodu. Jeśli nie możemy zdecydować się na kolor, warto sięgnąć po profesjonalną mieszankę nasion dzwonków ogrodowych, z której wyrosną piękne kwiaty.

Aby cieszyć się pięknem kwiatów, należy pamiętać o odpowiednim czasie siewu, właściwym miejscu sadzenia oraz optymalnych warunkach glebowych. Dzwonki preferują lekką i żyzną ziemię, a regularne podlewanie i nawożenie pomagają im w zdrowym wzroście i obfitym kwitnieniu. Zachowanie tych wskazówek pozwoli cieszyć się tymi urokliwymi kwiatami przez wiele lat.

pixel