Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Brzoskwinie - sadzonki brzoskwini

46 produkty

Brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica) to uwielbiany, soczysty, pachnący owoc, który latem przyciąga nasze spojrzenia na sklepowych półkach. Jeśli mamy kawałek ziemi, drzewo brzoskwini możemy posadzić we własnym ogrodzie i cieszyć się pysznymi, świeżymi owocami przez cały sezon. Dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować drzewka brzoskwini, czym powinna charakteryzować się zdrowa sadzonka brzoskwini oraz w jaki sposób ją przycinać, aby szybko zebrać swój pierwszy, obfity plon. 

Jesteś miłośnikiem amatorskich upraw i masz przydomowy sad? Przeczytaj nasz kolejny artykuł. Wiosenne opryski drzewek owocowych: wszystko, co warto wiedzieć.

Czytaj więcej

Brzoskwinia - odmiany, pielęgnacja i hodowla

Brzoskwinia zwyczajna to roślina, której żywotność sięga nawet 30 lat. Wbrew obiegowej opinii, jest to dość spore drzewo, które może osiągać rozmiar nawet sześciu metrów, jednak największym powodzeniem wśród ogrodników cieszą się karłowate odmiany nie przekraczające 1,2 metra. Brzoskwinia oprócz tego, że wydaje owoce, pełni również funkcję dekoracyjną w ogrodzie, szczególnie w okresie kwitnienia, kiedy pokrywa się bladoróżowymi, kilkupłatkowymi kwiatami. Co ważne, brzoskwinia kwitnie jeszcze nim pojawią się na niej pierwsze listki, a same kwiaty są rozwinięte przez kilka tygodni. Niestety, ze względu na fakt, że brzoskwinia tak wcześnie i obficie kwitnie, często bywa rażona przez mróz, co wpływa na liczbę zawiązanych owoców. Gdy tylko przekwitnie, co zazwyczaj dzieje się w kwietniu, jej kwiaty opadają, a drzewo pokrywa się ząbkowatymi liśćmi. 

Jeśli brzoskwinia zostanie zapylona (większość odmian dostępnych w Polsce, takie jak popularna brzoskwinia 'Inka' czy 'Harnaś' są samopylne, zdarzają się jednak obcopylne), zawiązują się zalążki owoców, którymi można się cieszyć już w sierpniu. Mają one charakterystyczną, pokrytą miłym meszkiem skórkę koloru żółtego z dużym, czerwonym rumieńcem. Miąższ owoców jest złocistożółty. Chociaż w Polsce brzoskwinie nie urastają do imponujących rozmiarów, w dalszym ciągu znamionuje je duża plenność, wyśmienity smak i duży potencjał przetwórczy. Suszone owoce brzoskwini doskonale smakują z jogurtem, jako przekąska czy też dodatek do ciast. Niemal ze wszystkich odmian brzoskwini można przygotować pyszny dżem, a ze względu na dużą zawartość pektyn w tych owocach, nie ma potrzeby dodawać do nich dużej ilości sztucznych zagęszczaczy. Spożywane na surowo, brzoskwinie nie mają sobie równych pod względem soczystości, a dodane do koktajli nadają im piękny kolor i miłą słodycz.

Brzoskwinia zwyczajna powinna być sadzona w miejscu, które jest dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. To bardzo ważne, aby roślina nie była narażona na kontakt z mroźnym powietrzem na wiosnę. Jeśli chodzi o podłoże, brzoskwinia jest stosunkowo mało wybredna: zadowoli się przepuszczalnym, żyznym podłożem o obojętnym pH, jednak poradzi sobie również w innych warunkach. Jedyne, o czym warto pamiętać to fakt, że brzoskwinia nie znosi podmokłych terenów oraz zbitej, gliniastej gleby. W takim miejscu ma tendencję do gnicia korzeni i rozwijania różnych chorób oraz ograniczonego wydawania plonów. 

Jeśli chodzi o pielęgnację, drzewko brzoskwini nie sprawia zbyt wielu kłopotów. Nie trzeba go nawozić, ani go podlewać - z wyjątkiem okresu przyjmowania się sadzonki oraz suszy. Jeśli zdecydujemy się na ściółkowanie, nie będziemy mieć problemów z odchwaszczaniem okolic młodego drzewka. Starsze radzą sobie z chwastami samodzielnie. 

Odmiany brzoskwini, które warto znać

W Polsce największą popularnością cieszą się odmiany brzoskwini odporne na niskie temperatury zimą, do których zalicza się np. brzoskwinia 'Harnaś'. W cieplejszych rejonach kraju, czyli w Polsce centralnej i zachodniej, często w ogrodach można spotkać brzoskwinię 'Inka', która chociaż wrażliwa na chłód, ceniona jest ze względu na duże, ładne, pokryte imponującym rumieńcem owoce o wspaniałych walorach deserowych. Za jedną z najstarszych, a jednocześnie najzdrowszych odmian tego drzewka owocowego uznaje się brzoskwinię 'Redhaven', której duże, dorastające nawet do 200 gramów owoce są kuliste, pięknie wybarwione i bardzo słodkie. 

Ciekawą, ale wymagającą w uprawie, jest brzoskwinia 'Ufo', która w przeciwieństwie do pozostałych odmian wymaga lekko kwaśnego podłoża i bardzo źle znosi niskie temperatury, dlatego na zimę warto ją okrywać. W zamian za dobre warunki pielęgnacyjne, brzoskwinia odwdzięczy się charakterystycznymi, płaskimi owocami, od których wzięła swoją nazwę. Brzoskwinia 'Ufo' bywa także nazywana ciasteczkową, spodkową lub talerzową. 

Dla tych, którzy nie mają swojego kawałka ziemi, ale nadal chcą cieszyć się owocami brzoskwini, dobrą propozycją będzie odmiana karłowa, np. brzoskwinia biała. Dorasta ona do zaledwie 2 metrów wysokości i maksymalnie 1,5 metra szerokości, doskonale przyjmuje się w donicach. 

Kiedy przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinia jest drzewkiem owocowym wymagającym regularnego przycinania. Zaleca się wykonywać dwukrotne cięcie pędów w ciągu roku. Pierwsze cięcie wykonujemy pod koniec kwietnia, kiedy widzimy, które pędy nie zawiązały owoców. Z kolei po zakończeniu sezonu wegetacyjnego dokonujemy prześwietlenia korony, wycięcia pędów chorych i słabych. Dla pobudzenia wzrostu warto wyciąć 1/3 każdego z pędów: brzoskwinia bardzo szybko odbija, dlatego szybko nadrobi "straty". 

Interesuje Cię ten temat? Przeczytaj nasz artykuł o cięciu i pielęgnacji drzewek owocowych w Twoim ogrodzie.

Przycinanie brzoskwini koniecznie wykonujemy wiosną w czasie, kiedy już nie zagrażają drzewku mrozy, a dla pewności każdy przycięty pęd zabezpieczamy maścią. Z kolei jesienne cięcia wykonujemy, gdy roślina przejdzie już w zimowy stan spoczynku, aby nie powodować jej trudno gojących się ran. 

Brzoskwinia hodowana z pestki będzie wymagać częstszego przycinania na początku, gdy jest w intensywnej fazie wzrostu. W tym okresie jednak zaleca się trzymać ją w cieple, najlepiej w oddychającej i przepuszczalnej donicy glinianej, aby zapewnić jej optymalne warunki dla ukorzenienia się.  

Choroby i szkodniki brzoskwini - jak z nimi walczyć?

Choroby i szkodniki brzoskwini występują dość często, dlatego zaleca się przeprowadzać regularne opryski tych drzewek owocowych. Środki ochrony roślin, w które warto się zaopatrzyć sadząc w swoim ogródku brzoskwinię to z pewnością preparaty przeciwko parchowi brzoskwini oraz kędzierzawości liści. 

Kędzierzawość liści brzoskwini to choroba grzybowa, której podstawowym objawem jest deformacja aparatu asymilacyjnego. Z czasem prowadzi do obumierania kwiatów. Porażone tą chorobą drzewa są osłabione, dają niewielki plon, dodatkowo mają zahamowany wzrost. Choroba wymaga zwalczania fingicydami, a także uzupełnienia niedoborów fosforu, który często towarzyszy kędzierzawości. 

Z kolei parch brzoskwini objawia się zielonkawymi, brunatniejącymi plamami, które w zaawansowanym stadium choroby prowadzą do pękania owoców. Parch najczęściej rozwija się w okresie wzmożonej wilgotności i wysokiej temperatury. Aby wspomagać odporność roślin, warto profilaktycznie stosować opryski oraz mikoryzę do brzoskwini, a także dokładnie obserwować drzewko na każdym etapie jego rozwoju. Wczesne wprowadzenie działań zaradczych pozwoli uratować i w pełni uzdrowić roślinę, a także cieszyć się jej długoletnim owocowaniem.

pixel