Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nie przegap - Wiosenne opryski drzew owocowych

2022-04-28
Nie przegap - Wiosenne opryski drzew owocowych

Nie przegap - Wiosenne opryski drzew owocowych

Tak, to właśnie wiosną wykonuje się najważniejsze opryski drzew owocowych!!Te zabiegi chronią Twój przydomowy sad przed chorobami i szkodnikami i zabezpieczają sadzonki drzew owocowych.

Kiedy stosować opryski?

Pierwsze wiosenne opryski drzew owocowych wykonuje się przed otwarciem pąków liściowych, a następne w fazie rozwoju liści, ale przed otwarciem pąków kwiatowych. Chodzi o trafienie z opryskiem w moment, kiedy to patogen wnika w tkanki drzewek lub wtedy zaczynają infekować zarodniki grzybów.

Jak wykonać wiosenny oprysk drzewek owocowych?

Wiosenne opryski drzew owocowych wykonujemy w bezwietrzny, ciepły i pochmurny ale bezdeszczowy dzieńPamiętaj aby sprawdzić na opakowaniu również optymalną temperaturę, np. Miedzian 50 WP stosujemy, gdy temperatura jest wyższa niż 6°C.

Wiosenne opryski na szkodniki

Do pierwszych oprysków zaprzęgamy preparaty olejowe, np. Emulpar 940SCProdukt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie koncentratu przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy. Polecana do stosowania w uprawach roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół. Ciecz pokrywa szkodniki cienką, lepką powłoką, która utrudnia im oddychanie i poruszanie się, co w rezultacie prowadzi do ich śmierci. Preparat zabezpiecza rośliny iglaste przed brązowieniem wczesnowiosennym i późnozimowym. Pozwala na uzyskanie wysokiej jakości roślin o zwiększonej odporności na choroby grzybowe. 

Wiosenne opryski jabłoni i gruszy

Oprysk jabłoni przeciwko szkodnikom wykonujemy przed pękaniem pąków liściowych, a zielonym pąkiem kwiatowym, warto do tego zabiegu użyć preparatu Deltam, który to pomoże uchronić drzewka przed kwieciakiem jabłkowym. W tym także czasie robimy oprysk przeciwko mączniakowi i parchowi. Możemy do tego użyć ekologicznego oprysku preparatem ze skrzypu polnego Evasiol. W fazie zielonego i różowego pąka opryskujemy także jabłonie i grusze przeciwko mszycom, owocnicy jabłkowej, gąsienicom i tu pomocny jest preparat Mospilan 20SP. Do zwalczania przędziorka polecamy opaski z dobroczynkiem gruszowym, który jest naturalnym jego wrogiem.

 Opryski brzoskwini i moreli

Wczesnym opryskiem jaki musimy wykonać to oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini. Zabieg ten przeprowadzamy, gdy temperatura przekracza 6'C, a rośliny są w fazie pękania paków liściowych. Warto obserwować pąki liściowe już pod koniec lutego, aby uchwycić okres nabrzmiewania pąka. Warto do wiosennego oprysku użyć np. Miedzian 50 WP. Ważne, aby preparatami pokrywać wszystkie części korony drzewka.

Wiosenne opryski czereśni, wiśni, śliwy

W czasie nabrzmiewania pąków liściowych można opryskać rośliny pestkowe przeciwko rakowi bakteryjnemu. Jest to bardzo częsta choroba, która może szybko zawitać u nas od sąsiada. Warto drzewka opryskać preparatem Miedzian 50WP. Kolejną chorobą, która może zaatakować nasze drzewka to brunatna zgnilizna drzew pestkowych.  Tu również z pomocą przyjdzie nam preparat Miedzian 50WP.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel