Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kosaćce syberyjskie

2 produkty

Kosaćce syberyjskie, zwane też irysami syberyjskimi, to rośliny o nieco egzotycznej urodzie, która sprawia, że przyciągają wzrok. Jasnozielone, wyrastające z podziemnych kłączy blaszki liściowe tych irysów są bardzo wąskie i długie. Kwiaty kosaćca syberyjskiego (Iris sibirica) są średniej wielkości i wyróżniają je wyjątkowe walory estetyczne. Płatki kwiatów w wersji podstawowej są u nasady biało-żółte i mają ciemny wzór, który kontrastuje z ubarwieniem płatków, dlatego prezentują się bardzo oryginalnie. Istnieje wiele odmian kosaćca syberyjskiego o różnym ubarwieniu!

Czytaj więcej

Kosaciec syberyjski - uprawa, wymagania, rozstawa, rozmnażanie, przesadzanie i kwitnienie

Uprawa tych pięknych kwiatów jest dość łatwa. Aby cieszyć się urodą kosaćca syberyjskiego, trzeba jednak pamiętać, że lubi on wilgotną ziemię i źle znosi suszę, latem nawet woli podmokłą glebę. Warto tu zaznaczyć, że w naturze występuje on najczęściej w pobliżu rzek, jezior, w rowach i na mokrych łąkach. Jego wymagania co do rodzaju gleby nie są duże: szczególnie lubi ziemie żyzne i próchnicze o lekko kwaśnym pH, jednak jego uprawa może udać się na każdej ziemi ogrodowej. Trzeba zaznaczyć, że irys syberyjski źle znosi zacienione stanowiska i zazwyczaj w ogóle tam nie kwitnie. Lubi słońce, może ewentualnie rosnąć w półcieniu, choć gorzej kwitnie w takim miejscu. 

Aby kosaciec syberyjski zdrowo się rozwijał, trzeba odchwaścić ziemię, w której będzie posadzony, ponieważ nie rośnie dobrze, gdy przychodzi mu dzielić się z innymi roślinami światłem i wodą. Już wiesz, jakie wymagania ma kosaciec syberyjski, pora więc zabrać się sadzenie. W przekopanej ziemi tworzymy niewielki dołek, układamy w nim płytko kłącze i sypiemy na nie cienką warstwę ziemi. Na koniec warto podlać roślinę. Zalecany rozstaw sadzonek to 40 centymetrów. 

Roślinę należy obficie podlewać w czasie suszy, a także w okresie kwitnienia. Kosaćce syberyjskie potrzebują nawozu, który ma niską zawartość azotu. Irysy lubią niezbyt częste i mało obfite nawożenie humusem lub kompostem. Kosaciec syberyjski po przekwitnięciu powinien zostać pozbawiony suchych pędów. Po kwitnieniu usuwamy pęd kwiatowy, a wiosną robimy cięcie pielęgnacyjne. Liście ścinamy dopiero po zwiędnięciu, czyli zimą lub wczesną wiosną. Choć irysy syberyjskie są mrozoodporne, to w razie silnych mrozów można je okryć sosnowymi gałązkami, słomą albo suchymi liśćmi.

Irysy to byliny wieloletnie. Co trzy lub cztery lata należy przesadzić rozrośnięte kłącze. Dlaczego? Każdego roku z karpy wyrastają przynajmniej dwa nowe kłącza. W kolejnych sezonach dochodzi o obumierania środkowej, najstarszej części karpy. Aby rozdzielić kłącze i tym samym rozmnożyć irysa syberyjskiego, należy wykopać je z ziemi dwa tygodnie po przekwitnięciu. W kolejnym etapie ostrym nożem oddzielamy boczne części z jednym wachlarzem liści. Korzenie należy skrócić o połowę, podobnie postępujemy z liśćmi. W ten sposób przygotujesz sadzonki kosaćca syberyjskiego do posadzenia. Pamiętaj o tym, że jeśli ułożysz kłącze zbyt głęboko w ziemi, może ono zgnić! 

Irysy syberyjskie kwitną od maja lub czerwca - w zależności od odmiany - aż do sierpnia. Uroda ich kwiatów jest bezdyskusyjna, ale warto też wiedzieć, że wabią motyle.

Kosaciec syberyjski - kiedy sadzić tę roślinę?

Kosaćce można sadzić wczesną wiosną, jednak sporo osób woli to robić późnym latem albo na początku jesieni. W przypadku irysa syberyjskiego pora sadzenia jest jednak ograniczona i przypada od połowy sierpnia do połowy września. Jeśli zasadzisz roślinę wczesną wiosną, to roślina nie zmarnieje, jednak jej kwiaty będzie można podziwiać dopiero w kolejnym roku. 

Chcesz cieszyć się pięknym ogrodem, w którym rosną różne efektowne byliny? Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja różnych gatunków bylin.

Kosaciec syberyjski - odmiany w sam raz do Twojego ogrodu

Poniższy przegląd najciekawszych odmian irysa syberyjskiego może pomóc Ci podjąć decyzję co do aranżacji Twojego ogrodu. Jedną z najpopularniejszych odmian jest kosaciec syberyjski Irys 'Caesars Brother'. Bylina ta wyróżnia się niebieskofioletowymi kwiatami z płasko rozpostartymi dolnymi płatkami. Jeśli odpowiada Ci taka kolorystyka, zainteresować Cię może również Kosaciec syberyjski Irys 'Annick'. Irys ten ma nie tylko kolor podobny do poprzedniej odmiany - te dwie rośliny łączy też charakterystyczny kształt dolnych płatków. W przypadku kosaćca syberyjskiego Irysa 'Annick' płatki są jednak pofałdowane i mają wyraźniejszy wzór.

Uwagę przyciągają także ciemnoniebieskie kosaćce. Szczególnie może Ci przypaść do gustu kosaciec syberyjski 'Blue King'. Propozycją dla Ciebie jest także kosaciec kosaciec syberyjski Irys 'See Stars', który wyróżnia się intensywnym kolorem i specyficznym, okrągławym brzegiem płatków. Jeżeli chcesz, aby Twój ogród zdobiły duże jasne kwiaty, to sprawdź, jak prezentuje się Irys syberyjski Kosaciec 'Double Play' pełny, czyli pełen powabu kosaciec syberyjski biały.

Na wyróżnienie zasługuje ponadto Irys syberyjski Kosaciec 'Currier'. Choć nie jest to odmiana irysa o dużych płatkach, to jednak kwiaty mają rzadkie ubarwienie w kolorze biskupim. Chcesz upiększyć swój ogród irysami w innym niespotykanym kolorze? Koniecznie weź pod uwagę odmianę Irys syberyjski Kosaciec 'Orange Grooves'. Pomarańczowe kwiaty z jaśniejszymi wewnętrznymi płatkami wyglądają bardzo nietypowo. 

Pamiętaj o tym, że kosaćce syberyjskie dorastają do wysokości około 70 centymetrów. Bardziej okazałe są niektóre odmiany kosaćca bródkowego. W niektórych przypadkach może on osiągać nawet 120 cm wysokości. Co ważne, kosaćce te mogą rosnąć nie tylko na słonecznym stanowisku, ale także w półcieniu.

Aby cieszyć się widokiem irysów rosnących w Twoim ogrodzie, nie musisz czynić dużych inwestycji - jeśli zamierzasz kupić kosaciec syberyjski, to cena sadzonek i nasion jest niewysoka. Kwota, jaką musisz wydać na sadzonki sięga od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Jeśli marzysz o tym, aby w Twoim ogrodzie wspaniale rosły zarówno kosaćce, jak i inne rośliny, skorzystaj z porad specjalistów.

Iris sibirica - poznaj ciekawostki na temat tych bylin

Irys syberyjski rośnie dziko w Europie Środkowo-Wschodniej, a także na wschodzie Rosji i w Turcji. Bylinę tę poza ogrodami można podziwiać także w niektórych rejonach Polski: W Bieszczadach, na Dolnym Śląsku oraz na terenie Wyżyny Lubelskiej. W naszym kraju roślina jest pod ścisłą ochroną. Nazwa tej rośliny pochodzi od imienia posłanki greckich Bogów, Iris, która była uosobieniem tęczy.

Irysy fascynują swoją urodą artystów. Najbardziej znane są irysy malowane przez Georgię O'Keeffe i Vincenta van Gogha. Nie można jednak pominąć faktu, że stanowią one obiekt ogromnego zainteresowania perfumiarzy. Z kłączy irysów pozyskuje się absolut będący jednym najdroższych składników w branży perfumeryjnej. Aby uzyskać 5 kilogramów tego składnika, potrzeba około 5 ton odpowiednio wysuszonych kłączy irysa! 

pixel