Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kanna Paciorecznik Sadzonki

9 produkty

Sadzonki Kanny

Kanna zwana również paciorecznikiem jest jedną z roślin ozdobnych spotykaną praktycznie od zawsze w naszych ogrodach. Były uprawiane juz w eleganckich królewskich ogrodach, jak i w ogrodach naszych babć. Charakteryzują się niebywałą elegancją, wyniosłym pokrojem i pięknymi, niespotykanymi kwiatami.

Kanny każdego roku wypuszczają nowe liście z kłącza. Liście są dosyć duże, przypominające liście daktyla lub bananowca. Na liściach znajdują się widoczne nerwy, które nadają charakteru roślinie. Liście ułożone są naprzemianlegle i są w małym stopniu poskręcane (do końca nie rozkładają się). Kolor liści to zazwyczaj ciemno bordowy lub ciemno zielony. Kwiaty wyrastają pomiędzy liśćmi, mają gruby i sztywny pęd, zakończony cudownym kwiatostanem. Kwiaty mają bardzo zbliżony wygląd do kwiatów irysa, lecz są zdecydowanie większe. Kwiaty zazwyczaj są czerwone, pomarańczowe lub różowe. Są bardzo trwałe, dlatego dosyć długo utrzymują się na roślinie. Kwitną od połowy lipca, aż do późnej jesieni. Rośliny dorastają zazwyczaj do 1 m wysokości, jednak istnieją również odmiany miniaturowe.

Kanny posiadają swoje cechy charakterystyczne odnośnie uprawy. Należy pamiętać, że wspaniale kwitną na stanowisku słonecznym, jednak dobrze znoszą tez pół cień i cień. Dobrze radzą sobie na żyznych glebach jak i gliniastym podłożu. Gleba powinna być stale wilgotna, ze względu na duże rozmiary rośliny zapotrzebowanie na rośliny jest większe. Kanny są wrażliwe na mróz. Pozostawione w ogrodzie na zimę przemarzają, dlatego należy w okresie pierwszych przymrozków wykopać kłącza i przezimować je w ciepłym miejscu. Przechowując kłącza musimy pamiętać, żeby leżały w przewiewnym pojemniku, najlepiej skrzyni. Będzie to zapobiegało namnażaniu się pleśni. W okresie wiosennym kłącza możemy rozmnażać przez podział kłączy.

Kanny mają bardzo duży wachlarz zastosowań. Bardzo często wykorzystywane są przy nasadzeniach w parkach krajobrazowych, przy fontannach, przy zabytkowych zamkach. Swoją dekoracyjnością podkreślają dostojny charakter

Czytaj więcej
pixel