Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wrzosy i Wrzośce

47 produkty

Wrzosy (Calluna) i (Erica) wrzośce są bardzo dekoracyjnymi, wieloletnimi krzewinkami zimozielonymi. Oba te gatunki mają drobne kwiatki w różowym, fioletowym, żółtym lub białym kolorze. Wrzosy oraz wrzośce tworzą zachwycające dywany kwietne, dlatego warto je wykorzystać do stworzenia przydomowego wrzosowiska, które będzie zachwycać swoimi barwami przez wiele miesięcy. Jeśli nie dysponujesz większą przestrzenią, zasadź te rośliny na rabatach, skalniakach bądź pod drzewami. Wrzosy i wrzośce wspaniale prezentują się także w donicach ustawionych na tarasach lub balkonach!

Czytaj więcej

Jak pielęgnować wrzos?

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że wrzos to jedna z tych roślin, dzięki którym jesień jest niezwykle urokliwa. Trudno dziwić się ich popularności, tym bardziej, że wrzosy kwitną długo i są dość mało wymagające w uprawie. Trzeba jednak mieć na względzie to, że jeśli wrzosy są uprawiane w domu, to na ogół szybko zasychają. Dlatego właśnie, jeżeli zamierzasz hodować je w pojemnikach, to pamiętaj o tym, że rośliny te zdecydowanie lepiej czują się na zewnątrz. Wrzosy hodowane w doniczkach np. na balkonie są wrażliwsze na przesuszenie od wrzosów zasadzonych w glebie, ale nie lubią także przelania. Gleba dla wrzosu uprawianego w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna, musi też być odpowiednio kwaśna. Wrzosy zasadzone w glebie podlewa się zdecydowanie rzadziej. Warto mieć na uwadze to, że wrzosy mają płytki system korzeniowy, który czerpie wodę tylko z wody, która pochodzi z wierzchniej warstwy gleby. Wrzosy lubią słoneczne stanowiska!

Odmiany wrzosu, które sadzi się w ogrodach, np. wrzos pospolity 'Sissi', potrzebują ziemi, która jest kwaśna. Ziemia dla wrzosu powinna mieć pH w granicach 3,5-5,5, musi być przy tym przepuszczalna, próchnicza i w miarę żyzna. Ważne jest, aby gleba nie była podmokła, ponieważ to sprawi, że korzenie roślin szybko zgniją. Jeśli w Twoim ogrodzie gleba nie jest wystarczająco kwaśna, należy zmieszać ją z kwaśnym torfem. Warto też raz na jakiś czas torfem podsypywać wrzosy. Nie potrzebują one intensywnego nawożenia  w okresie wiosennym można zasilić je nawozem o przedłużonym działaniu. A jak i kiedy przycinać wrzosy? Trzeba zrobić to pod koniec marca, w dniu bez opadów. Jeśli po zasadzeniu roślin spadnie deszcz, warto zabezpieczyć je agrowłókniną. Wrzosy tnie się poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty.

Wrzosy to rośliny o różnym stopniu mrozoodporności. Niektóre potrzebują jednak okrycia na zimę. Można do tego celu wykorzystać gałązki jodły albo agrowłókninę, którą rozpina się nad krzewinkami. Wrzosy uprawiane w donicach zakopuje się razem z pojemnikami w ogrodzie i zabezpiecza pędy. Dowiedz się więcej na temat tego, jak dbać o wrzosy, aby kwitły wiele lat i zatroszcz się o te rośliny najlepiej jak się da!

Kiedy sadzić wrzosy?

Wrzosy, takie jak między innymi wrzos pospolity 'Safarie' (jest to odmiana pączkowa, która aż do zimy nie traci atrakcyjności) można sadzić w ogrodzie wiosną i jesienią. Szczególnie polecamy termin wrześniowy, ale można je też sadzić nieco później, do połowy października. Jeśli chodzi o okres wiosenny, to prace należy zaplanować na marzec lub kwiecień. Oczywiście wrzosy najlepiej sadzić w grupach, zachowując między nimi odstęp 20-30 centymetrów. Po posadzeniu tych roślin glebę należy wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory. To sprawi, że ziemia będzie miała odpowiednią kwasowość, ponadto nie będzie przesychać. Chcesz posadzić odmianę, która wyróżnia się nietypowym ubarwieniem? Może Ci się spodobać kolor wrzosu, którego żółte liście zimą przebarwiają się na pomarańczowo – jest to kwitnący na fioletowo-czerwono wrzos pospolity 'Orange Oueen'.

Jak pielęgnować wrzośce?

Uprawa wrzośców we wnętrzach niewiele różni się od domowej hodowli wrzosów. Podobnie jak wrzosy, są to rośliny lubiące kwaśne, lekkie niepodmokłe podłoża oraz źle znoszące zacienienie. Z racji tego, że wrzośce są roślinami, które źle znoszą mrozy i zimne wiatry, w naszym klimacie uprawia się je głównie w donicach, jako rośliny sezonowe, choć niektóre odmiany przetrwają zimę na zewnątrz, jeśli odpowiednio zabezpieczy się je korą, gałązkami roślin iglastych lub agrowłókniną.

Wrzośców hodowanych w donicach nie nawozi się! Niektóre wrzośce tnie się na wiosnę, ale pewne gatunki należy przycinać od razu po przekwitnięciu. Warto sadzić je jako ozdobę skalniaków oraz niskich rabat. Jeśli planujesz założyć wrzosowisko, to koniecznie uwzględnij wrzośce, bo kwitną wiosną i latem, natomiast wrzosy zaczynają kwitnienie dopiero od lipca. Biorąc pod uwagę to, że niektóre wrzośce kwitną już od połowy lutego, a większość wrzosów zaczyna usychać dopiero na początku grudnia, można stworzyć całoroczne wrzosowisko. Podpowiadamy, że wrzośce kwitnące wiosną są wieloletnie, natomiast jeśli okres ich kwitnienia przypada na jesień, trzeba potraktować je jak rośliny jednoroczne. Co ważne, nawet gdy kwiaty wrzośca są już martwe, to przed długie tygodnie zachowują dekoracyjność. 

Bywa, że wrzośce są dość delikatne i nie tolerują twardej wody. W takiej sytuacji warto podlewać je deszczówką albo wodą miękką, odstaną. 

Kiedy sadzić wrzośce?

Chcesz uprawiać wrzośce? Posadź je w odpowiednim terminie! Krzewinki te sadzi się w tym samym czasie co wrzosy. Najlepszym czasem na posadzenie w ogrodzie wrzośców, które kwitną wczesną wiosną, jest okres od połowy września do połowy października. W tym czasie oczywiście można też sadzić gatunki wieloletnie. Termin wiosenny to marzec i kwiecień. Wrzosiec to roślina, która, podobnie jak wrzos, najpiękniej wygląda posadzona w grupie liczącej przynajmniej kilka sztuk jednej odmiany. Wrzośce niskie powinny mieć rozstaw 20-30 cm, natomiast wysokie – 45-60 centymetrów. Zarówno wrzośce, jak i wrzosy, po posadzeniu trzeba intensywnie podlać.

Wrzosy i wrzośce – główne różnice

Jeśli marzysz o zachwycającym wrzosowisku, takim, jakiego opisy można znaleźć w powieściach romantycznych, zaprojektuj je w przemyślany sposób. Wrzosowisko może zachwycać dość urozmaiconą kolorystyką, a także tym, że ma szansę kwitnąć niemal przez cały rok. Aby było to możliwie, na takim obszarze powinny rosnąć zarówno wrzosy, jak i wrzośce (zwłaszcza gatunki kwitnące już od wczesnej wiosny). Pora kwitnienia to jedna z głównych różnic między wrzosami i wrzoścami, druga z nich to wrażliwość na mróz. Wrzosy są odporniejsze na niskie temperatury.

Wrzosy i wrzośce są często ze sobą mylone, ponieważ są do siebie bardzo podobne. Wrzosiec to roślina, którą jednak można rozpoznać po tym, że ma dzbanuszkowate kwiaty. W przypadku wrzosów, kwiaty są kielichowate lub pączkowe (czyli pozostające w pączku do mrozów). Różnica jest widoczna także w wyglądzie liści tych dwóch popularnych krzewinek. Liście wrzośców rosną prostopadle do pędu i mają igiełkowaty kształt, z kolei liście wrzosów określa się jako łuskowate i są one ponadto mniej odchylone od łodygi. 

Aby wrzosowisko było barwne i jedyne w swoim rodzaju, warto zasadzić na nim nie tylko pięknie wybarwione wrzosy, takie jak różowo-czerwony wrzos pospolity 'Selly' i równie efektowne wrzośce, lecz także różaneczniki, żarnowce i szczodrzeńce, jałowce i jagody kamczackie. Jeśli nie myślisz o stworzeniu wrzosowiska, lecz planujesz raczej posadzić kilka wrzośców lub wrzosów w swoim ogrodzie albo w donicy ustawionej na tarasie, posadź koło nich ozdobne trawy, azalie i karłowe iglaki. Nie można też nie wspomnieć o tym, że z racji tego, iż wrzosy są roślinami, które nie mają dużych wymagań i kwitną aż do późnej jesieni, nadają się na cmentarz

pixel