Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o wrzosy, aby kwitły przez wiele lat?

2022-10-04
Jak dbać o wrzosy, aby kwitły przez wiele lat?

Któż nie kocha wrzosów? To przepiękne rośliny, które cieszą tak samo w ogrodzie, jak i na tarasie, balkonie, a nawet na parapecie. Jak o nie zadbać, żeby latami kwitły i cieszyły nasze oko kojarzącymi się z jesienią barwami? W tym poradniku znajdziesz wszystkie istotne wskazówki.

Za co kochamy wrzosy? Charakterystyczne cechy tej rośliny

Wrzosy to stosunkowo tanie i proste w pielęgnacji wieloletnie byliny, które niezmiennie cieszą oczy dumnych ogrodników. Można ją uprawiać w ogrodzie, ale świetnie sprawdzi się też na balkonie czy tarasie. Warto jednak pamiętać, że wrzosy uprawiane w pomieszczeniach, zwłaszcza kiedy nie są odpowiednio pielęgnowane, mają tendencję do szybkiego zasychania.

Chociaż wrzos kwitnie już od połowy lipca, jego nazwa pochodzi od… września, czyli miesiąca, w którym wrzosy najpełniej prezentują cały swój urok. Rośliny te kwitnąć mogą aż do listopada, pyszniąc się szerokim spektrum kolorów – od białego, przez odcienie różu i fioletu, po ciemny burgund. Wrzosy zazwyczaj osiągają wysokość do 40 cm i taką samą szerokość. Co warto o nich wiedzieć i jak prawidłowo o nie zadbać? Za chwilę dowiesz się wszystkiego.

Gdzie i jak sadzić wrzosy? Poznaj ogrodnicze wskazówki

Pewnie znasz widok przepięknych, rozległych wrzosowisk, które pokrywają leśne polany. Chociaż nikt nie dba o ich kondycję, kwitną latami! Ogrodowe odmiany są nieco bardziej wrażliwe na różnego rodzaju czynniki, dlatego warto przemyśleć nie tylko sposób ich pielęgnacji, ale też miejsce zasadzenia.

Wrzosy to krzewinki, które są dość wybredne, jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Wymagają ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i dość żyznej o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Nie powinno się ich sadzić w miejscach podmokłych – ich korzenie szybko gniją. Jeśli planujesz stworzyć w swoim ogrodzie wrzosowisko, najlepiej zmienić w nim ziemię na specjalne podłoże do roślin wrzosowatych. Jeżeli ziemia jest urodzajna, wystarczy, że dodasz do niej kwaśnego torfu.

Wrzosy najlepiej sadzić w grupach, w odległości 20-30 cm od siebie. Po zasadzeniu rabatę ściółkuje się korą, która uniemożliwi parowanie wody z podłoża, a w efekcie – wysychanie korzeni i ich niszczenie z powodu mrozu.

Wrzosy należy sadzić w miejscach nasłonecznionych, odsłoniętych od wiatru.

Podlewanie i inne wymagania wrzosów – co warto wiedzieć na ich temat?

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wrzosów? Najlepszym momentem na ich sadzenie jest jesień – wtedy temperatura jest ustabilizowana, a podłoże odpowiednio wilgotne. Podczas sadzenia tych krzewinek, warto dodać odrobinę ziemi z naturalnego wrzosowiska oraz użyć specjalnej szczepionki mikoryzowej ze strzępkami grzybów, które dobrze działają na korzenie wrzosów.

Istotne jest też podlewanie wrzosów. Ze względu na płytki system korzeniowy tych krzewinek, korzystają one jedynie z tej wody, która zgromadzona jest w wierzchniej warstwie gleby. Dlatego tak ważne jest, zwłaszcza latem, regularne sprawdzanie poziomu wilgotności podłoża. Jednak konieczne jest pamiętanie o umiarze – wrzosy lepiej podlewać częściej, ale mniejszą ilością wody.

W okresie wiosennym glebę, w której zasadzone są wrzosy, można zasilić nawozem wolnodziałającym. Regularnie można podsypywać ją kwaśnym torfem i uzupełniać warstwę ściółki z kory sosnowej.

Ciekawostka: wrzosy nie lubią zraszania liści ani śniegu zalegającego na kwiatach. Zimą warto go strzepywać na bieżąco.

Kiedy i jak przycinać wrzosy?

Żeby wrzosy kwitły latami, należy je umiejętnie podcinać. Najlepiej robić to na przełomie marca i kwietnia, przycinając pędy nieco poniżej miejsca, z którego jesienią wyrastały kwiaty. Cięcie najlepiej przeprowadzać w suchy dzień, a jeśli po przycięciu mają pojawić się przymrozki – wrzosy należy zabezpieczyć agrowłókniną.

Zimowanie wrzosów – podpowiadamy, jak to robić!

Stopień odporności wrzosów na mróz jest różny w zależności od odmiany. Nie warto jednak sprawdzać, jak krzewinki zniosą zimę. Już po pierwszych przymrozkach rośliny należy obficie podlać, a następnie przykryć gałązkami jodły. Można też rozpiąć nad wrzosowiskiem agrowłókninę lub siatkę cieniującą. Do ściółkowania nie stosuj słomy czy liści, gdyż uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza, w efekcie czego wrzosy gniją.

Wrzosy uprawiane na balkonach czy tarasach najlepiej jest zakopać na zimę w ogrodzie (wraz z pojemnikiem) i prawidłowo zabezpieczyć pędy. Można też zaizolować donice słomą. Zimą też należy kontrolować stan wilgotności gleby, w której posadzone zostały wrzosy.

Podsumowując, wrzosy są fantastyczną rośliną, która wcale nie wymaga ogromnych nakładów finansów, czasu czy energii. Ich wieloletnim kwitnieniem mogą się cieszyć nawet ogrodnicy bez większego doświadczenia. Warto jednak wziąć do serca zebrane przez nas w tym wpisie wskazówki, żeby wrzos był ozdobą balkonu, tarasu czy ogrodu przez wiele lat.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel