Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Roślin Ozdobnych

48 produkty

Nasiona roślin ozdobnych to bardzo popularna kategoria. Większość opakowań z nasionami takich roślin można kupić za bardzo niską, wręcz symboliczną cenę. Hodowla mnóstwa gatunków z nasion jest łatwa, ale niekiedy trzeba się trochę bardziej postarać, aby posadzone rośliny rosły bujnie i zdrowo. Kwiaty z nasion można hodować wszędzie – w ogrodzie, na balkonie i tarasie, a także na parapecie. Ostatnio pojawiła się moda na łąki kwietne w przestrzeni miejskiej, które są szczególnie cenne na obszarach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza.

Czytaj więcej

Kiedy można siać kwiaty wieloletnie?

Przeglądając ofertę z nasionami kwiatów, trudno nie zachwycić się różnorodnością gatunków i odmian roślin. Kwiaty, które można wyhodować z malutkich, a także z nieco większych nasion występują w ogromnej ilości barw i kształtów. Niektóre z nich, np. barwinki, mogą urosnąć zaledwie na kilka centymetrów, inne, takie jak ostróżki i dziewanny – osiągają wysokość powyżej 2 metrów! Warto też pamiętać o roślinach należących do pnączy: nasturcjach, kobeach, wilcach i groszkach. Kobea pnąca może mieć długość nawet 6 metrów! Dzięki nasionom kwiatów Twój ogród lub balkon może zmienić się nie do poznania w ciągu zaledwie kilku tygodni, ale istnieją też rośliny, które nie kwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Masz też do wyboru że nasiona roślin ozdobnych, których atutami są liście (kawa arabska) lub pojedynczy kłos bądź grono (trawy ozdobne). A może marzysz o tym, by w Twoim ogrodzie wyrosło egzotyczne drzewo? W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz nasiona również takich roślin! Ponadto proponujemy nasiona kaktusów i żywych kamieni.

Większość kwiatów jednorocznych sieje się na początku wiosny. Rosną one intensywnie i dość szybko kwitną, jednak jesienią zamierają. Do roślin jednorocznych należą: aksamitki, chabry, cynie, lewkonie, smagliczki nadmorskie, kosmosy, czyli inaczej onętki, kobea pnąca, wilec. Warto wiedzieć, że niektóre rośliny są jednoroczne w naszych warunkach klimatycznych, a tam gdzie jest cieplej, są wieloletnie. Zaliczają się do nich np. lwie paszcze, dalie, astry (niektóre da się hodować jako wieloletnie także w Polsce) i begonie. Można też zasiać jednoroczne ostróżki i naparstnice. W przypadku roślin dwuletnich pora siania przypada zazwyczaj na maj i czerwiec, jednak kwitnienie ma miejsce dopiero w kolejnym roku hodowli. Rośliny z tej grupy do odbycia całego cyklu rozwojowego potrzebują bowiem aż dwóch okresów wegetacyjnych. Do roślin dwuletnich należą bratki ogrodowe, naparstnice purpurowe, malwy ogrodowe, dziewanny ogrodowe, dzwonki ogrodowe, goździki, niezapominajki, fiołek rogaty, niektóre firletki. 

Zakładając ogród, dobrze będzie pomyśleć o posianiu kwiatów wieloletnich, czyli bylin. Co ważne, istnieją gatunki, np. kocimiętka, rozchodnik i niektóre lawendy, które po wysianiu kwitną już w pierwszym roku. Do roślin ozdobnych wieloletnich zaliczamy krwawniki, dzielżany, orliki, rudbekie, większość fiołków, rudbekie, ostróżki ogrodowe, firletka smółka, gipsówka, łubin, gęsiówka kaukaska, werbena (nie może jednak zimować w gruncie), sasankę, szałwię i złocienie

Nasiona kwiatów wieloletnich z własnej hodowli, a także tych, które kupuje się w sklepie, sieje się wprost do gruntu zazwyczaj w czerwcu. Nie jest to jednak jednak reguła – orliki, jeżówki i złocienie sieje się w kwietniu, a gipsówkę w marcu. Byliny wieloletnie można też siać w lipcu, sierpniu, wrześniu, a nawet w październiku, jeśli gatunek jest mrozoodporny. Wysiew jesienny sprawi, że roślina wcześnie zakwitnie. Można też wysiać nasiona na rozsadnik. Wybierając tę metodę, siew należy zaplanować na przełom maja i kwietnia, ale zdarza się, że termin siewu jest wcześniejszy. W przypadku niektórych roślin ozdobnych, np. begonii stale kwitnącej, wysiew nasion pod osłonami ma miejsce już pod koniec stycznia. Warto upewnić się, jakie są szczegółowe wytyczne dotyczące siewu konkretnych gatunków i odmian roślin ozdobnych. To pozwoli Ci zapewnić im optymalne warunki rozwoju.

Większość nasion kwiatów i innych roślin ozdobnych można przechowywać przez dłuższy czas w suchym i chłodnym miejscu. Jeśli zamówisz nasiona kwiatów w sklepie Sadowniczy.pl, w kolejnych latach doczekasz się nasion z własnej hodowli!

Jakie kwiaty z nasion do gruntu?

Gatunki, które zaliczane są do silnie rosnących, np. krwawnik, dziewanna, i złocień oraz wytwarzające korzeń palowy, w tym ostróżka, chaber, nemezja i fiołek najlepiej wysiewać prosto do gruntu. Takie rośliny źle znoszą przesadzanie i mogą zmarnieć po takim zabiegu. Do gruntu można od razu wysiać wiele kwiatów jednorocznych, a także niektóre kwiaty dwuletnie oraz wieloletnie. Niektórzy nie przepadają za przygotowywaniem i doglądaniem rozsady, ponieważ bywa to zbyt pracochłonne, ponadto podczas pikowania łatwo popełnić błędy, jeśli nie ma się doświadczenia i cierpliwości. Nie każdy też ma warunki do tego, by zająć się produkcją rozsady w prawidłowy sposób. Nasiona kwiatów, które wysiewa się prosto do gruntu, świetnie nadają się także do tworzenia łąk kwietnych. Możesz postawić na mieszankę nasion kwiatów, która jest wymarzona nie tylko do rustykalnych ogrodów!

Skorzystaj z naszych podpowiedzi i dowiedz się, jakie kwiaty sieje się prosto do gruntu. Do poniższej grupy należą także kwiaty, np. aksamitka i jeżówka, które można siać bezpośrednio do gruntu albo na rozsadnik. Jeśli chcesz uniknąć pikowania siewek, postaw na kwiaty takie jak:

 • aksamitka,
 • chaber,
 • fiołek,
 • jeżówka,
 • nemezja,
 • ostróżka,
 • krwawnik,
 • nagietek lekarski,
 • naparstnica,
 • gipsówka,
 • smagliczka nadmorska,
 • groszek pachnący,
 • maciejka,
 • nasturcja,
 • cynia wytworna,
 • lwia paszcza,
 • łubin,
 • lewkonia,
 • geodecja wielkokwiatowa,,
 • wilec purpurowy,
 • fasola ozdobna,
 • szałwia.

Jak szybko rosną kwiaty z nasion?

Jeżeli planujesz rozmieszczenie kwiatów w swoim ogrodzie, musisz wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd. Ważne jest także to, kiedy kwitną! Niektóre kwiaty kwitną bardzo wcześnie, bo już w marcu, inne zaczynają kwitnienie w maju, a jeszcze inne dopiero w połowie lata. Warto posadzić kwiaty tak, aby ogród prezentował się atrakcyjnie jak najdłużej! Jak już wiesz, kwiaty sadzi się w różnych terminach i mogą one kwitnąć w tym samym roku lub dopiero w kolejnych latach. Kwiaty, które rosną z nasion mogą mieć też bardzo różne tempo wzrostu. Do szybko rosnących kwiatów należą: smagliczki nadmorskie (roślina ta wyróżnia się także bardzo długim okresem kwitnienia), onętki, nagietki, nasturcje, petunie, pelargonie, bratki, lewkonie, złocienie, werbeny, barwinki, aksamitki i cynie. To idealne kwiaty dla osób niecierpliwych, a także dla tych, którzy np. musieli usunąć z ogrodu chore rośliny i chcą szybko uatrakcyjnić nieciekawie wyglądającą przestrzeń. Niektóre z tych roślin kwitną już kilka tygodni po wykiełkowaniu

Do wolniej rosnących kwiatów z nasion należą przede wszystkim rośliny dwuletnie i wieloletnie. Należy tu wymienić ostróżki wieloletnie, łubin, naparstnicę, lawendę i strelicję królewskąWarto zaznaczyć, że dwuletnie i wieloletnie gatunki na ogół szybko rozrastają się w drugim roku uprawy (np. naparstnice, ostróżki, malwy, dziewanny, jeżówki i łubin). Rośliny dwuletnie w pierwszym roku tworzą rozetę z liści, natomiast w drugim roku uprawy – pędy, które po zimie mogą błyskawicznie osiągnąć imponujące rozmiary.

Jak siać nasiona kwiatów do gruntu?

Uprawa kwiatów, które sieje się prosto do gruntu, jest łatwa, jeśli tylko zapewni się roślinom odpowiednie warunki. Nie można też bagatelizować samego siania tych roślin, ponieważ jeśli gleba nie będzie odpowiednio przygotowana, może skończyć się na tym, że wyrośnie mało kwiatów albo w ogóle się nie pojawią. Aby oszczędzić sobie i swoim bliskim rozczarowania, nasiona kwiatów ozdobnych należy siać do gruntu w odpowiednim terminie. Jeśli upewnisz się, że wybrany termin jest optymalny, sprawdź, jaka gleba i stanowisko będą odpowiednie dla Twoich roślin. Większość kwiatów najlepiej rośnie w ziemi, której odczyn jest lekko kwaśny lub neutralny, jednak takie kwiaty jak lawenda, gęsiówka kaukaska, żagwin, dzwonek kremowy, wilec purpurowy, cynia wytworna czy mikołajek płaskolistny preferują gleby zasadowe.

Ziemia, w której zostaną umieszczone nasiona, nie może być zbyt twarda, ale nie powinna być też zbyt luźna. Gleba na odpowiednio przygotowanych grządkach ma drobną strukturę i nie zapada się. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której nasiona zapadają się w przestrzenie utworzone między grudkami ziemi. Takie usytuowanie nasion rzadko kiedy pozwala im wykiełkować! Na kilka miesięcy przed wiosennym sadzeniem ziemię warto przekopać z kompostem lub obornikiem. Tak przygotowaną glebę wiosną spulchnia się grabiami i motyką. Trzeba też koniecznie odchwaścić rabaty, a także pozbyć się korzeni starych roślin. Nie wiesz jak głęboko w gruncie należy umieszczać nasiona? Nasiona kwiatów i innych roślin ozdobnych na ogół umieszcza się w glebie na głębokości, która odpowiada ich trzykrotnej wielkości. Nie jest to jednak reguła odnosząca się do wszystkich gatunków. Jeśli nasiona są bardzo drobne, tak jak np. u naparstnicy czy ostróżki nie przykrywamy ich warstwą ziemi, a jedynie lekko wbijamy w powierzchnię gleby

Drobne nasiona sieje się w rządkach, a nieco sadzi się gniazdowo. W przypadku sporych nasion, takich jak u nagietka czy nasturcji, sprawdza się wysiew punktowy. Jeśli nasiona obficie wykiełkują i okaże się, że siewki rosną zbyt gęsto, niektóre trzeba będzie przerwać, inaczej rośliny będą walczyć o światło i miejsce dla korzeni i nie będą dobrze rosnąć. Trzeba też uwzględnić to, że wysiane nasiona powinny być regularnie podlewane, jednak nie służy im zalewanie wodą. Najlepiej będzie zraszać je spryskiwaczem.

Uprawa kwiatów i innych roślin ozdobnych może przysporzyć dużo radości, a jeśli takie rośliny hoduje się z nasion, to uzyskane efekty szczególnie cieszą. Możesz wybierać wśród ogromnej ilości rozmaitych gatunków i za niewielką cenę zasiać rośliny w całym ogrodzie. Znajdź nasiona roślin ozdobnych najbardziej wpisujących się w Twój gust, mając na uwadze rośliny miododajne, które zwabią do Twojego ogrodu motyle i pszczoły!

pixel