










Orliki są to bardzo delikatne, subtelne i wrażliwe na działania mechaniczne byliny. Ich cechą charakterystyczną są bardzo ciekawe kształty kwiatów osadzone na cienkiej łodydze oraz liści z powcinanymi obrzeżami. Orliki dorastają do 40 cm wysokości. Liście tworzą zwartą kopułkę, natomiast kwiaty tworzą strzelisty pokrój. Na długich i cienkich pędach kwiatowych znajdują się jajowate mniejsze liście. Kwiaty mogą mieć kolor fioletowy, niebieski , różowy, pomarańczowe, kremowe. Często spotykane są jako orliki dwukolorowe. Istnieją odmiany o kwiatach płaskich jak i półpełnych i pełnych. Orliki w zależności od odmiany kwitną od kwietnia do końca czerwca.
Wymagania orlików nie są duże. Największe znaczenie ma ich zacisze, tzn. musza być dobrze osłonięte przed silnymi wiatrami. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Znoszą każdy rodzaj gleby, jednak bujne kwitnienie otrzymamy na uprawie orlików w glebie żyznej i lekko wilgotnej. Roślina mrozoodporna, nie wymaga przycinania, jedynie usuwania zniszczonych liści. Orliki po kilku latach tracą dobrą kondycję i zamierają.
Zastosowanie orlików
Orliki znalazły swoje zastosowanie na licznych rabatach kwiatowych, w skrzyniach balkonowych i doniczkach tarasowych. Świetnie nadają się do nasadzeń tzw. grupowych. Mogą im towarzyszyć niski Żurawki, lub trawy ozdobne. Świetnie nadają się do obsadzania oczek wodnych i ogrodów skalnych. Orliki mogą nadać lekkości wśród roślin iglastych, np. przy płożącym jałowcu. Orliki często znajdują również zastosowanie we florystyce, tworząc ciekawe kompozycje i bukiety. Należy jednak pamiętać o odpowiednich zabiegach przedłużania trwałości kwiatów i o trujących sokach rośliny.