Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Orliki

2 produkty

Orlik to roślina, która najczęściej występuje w Polsce w dwóch gatunkach – kwiaty orlika pospolitego można spotkać w górach i lasach. Rosnąca w naturze jest pod częściową ochroną gatunkową. Orlik ogrodowy zaś jest najbardziej znanym, hodowlanym gatunkiem tej rośliny, który powstał ze skrzyżowania kwiatu orlika pospolitego z innymi gatunkami orlików.

Czytaj więcej

Orlik (roślina wieloletnia) - jak wygląda ten kwiat i kiedy kwitnie?

Orlik ogrodowy może osiągać od 20 do 80 cm wysokości, ma różnokolorowe kwiaty, które składają się ze szpiczastych płatków zewnętrznych i mniejszych, okrągłych płatków wewnętrznych oraz pręcików i słupków. Kwiaty orlika ogrodowego mają lekko dzwonkowy kształt, są usadowione na długich szypułkach, zwisają główkami w dół. Kwiaty orlika ogrodowego moją być jedno- lub dwubarwne. Najczęściej występują w kolorach: białym, żółtym, niebieskim, fioletowym, różowym, czerwonym i pomarańczowym oraz w połączeniach dwóch z tych kolorów, np. żółto-pomarańczowych lub biało-niebieskich. Orliki ogrodowe zakwitają na wiosnę, w okolicach maja, i kwitną do lipca. Po przekwitnięciu kwiatów, ozdobą rabaty będą piękne liście orlików. Są one drobne, trójlistkowe i delikatnie owłosione. Zarówno orlik ogrodowy, jak i orlik pospolity to byliny miododajne, zapylane najczęściej przez trzmiele. Co ważne, orliki były kiedyś wykorzystywane w celach leczniczych, ale to rośliny lekko trujące dla człowieka. Spożycie orlika może spowodować problemy z oddychaniem, omdlenia, biegunkę i odurzenie. W ogrodzie wykorzystywany jest nie tylko jako ozdoba rabat i kwiat cięty do wazonu. Orlik ogrodowy odstrasza ślimaki, dzięki czemu rośliny rosnące w okolicy nie są narażone na obgryzienie.

Uprawa i pielęgnacja orlika - wymagania, rozmnażanie, sadzenie

Orlik ogrodowy to bylina, która ma niewielkie wymagania i jest łatwa w uprawie. Będzie świetnie rosłą zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i na tych zacienionych. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie na tych drugich stanowiskach, w cieniu, orlik będzie lepiej kwitł. Orlik ogrodowy jest całkowicie mrozoodporny. Lubi próchniczną, przepuszczalną, piaszczystą i lekką glebę o umiarkowanej wilgotności.

Choć orlik to roślina krótkowieczna, to potrafi rosnąć na tym samym stanowisku przez lata, ponieważ wysiewa się samoistnie. Zazwyczaj sadzimy go w ogrodach w towarzystwie innych kwiatów. Orliki po przekwitnięciu są zdecydowanie mniej urodziwe, niż kiedy mają piękne kwiaty. Rozmnaża się je przez siew lub podział kępy. Należy to robić wiosną lub jesienią. Co ważne, jeśli zależy nam na uzyskaniu takich samych kwiatów, jak roślina macierzysta, należy rozmnożyć ją przez podział, a nie z nasion.

Orliki (kwiaty) - kiedy siać?

Orliki należy siać jesienią lub na wiosnę. Siejemy je w rozstawie 40 na 40 cm. Nasiona najlepiej wysiewać do inspektów około marca, a do gruntu w lipcu. Orliki powinny wzejść po ok. 6-7 tygodniach. Należy pamiętać, aby nie sadzić ich zbyt ściśle, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Orliki (kwiaty) ogrodowe pielęgnujemy poprzez regularne odchwaszczanie, a także nawadnianie roślin - zwłaszcza w czasie suszy. Można także zastosować ściółkowanie, dzięki czemu chwasty nie będą tak szybko rosły, a wilgoć będzie wolniej parowała z podłoża.

Warto pamiętać, że orliki bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, dlatego szanse na to, że z nasion uzyskamy taki sam okaz, jak roślina macierzysta, są niewielkie. Takie krzyżówki nierzadko zaskakują pięknymi i bardzo ciekawymi kolorami. Możemy także pozwolić na samodzielne wysiewanie się orlików ogrodowych. Na wiosnę urosną nowe rośliny, które możemy swobodnie przesadzić w wybrane przez nas miejsce.

Orliki ogrodowe to kwiaty, które można sadzić z sadzonek, a także z cebulek. Kupimy je w internetowych i stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Te byliny nie wymagają regularnego nawożenia, jednak warto dokarmiać je nawozami organicznymi, np. kompostem.

Jak przycinać orliki?

Orlik ogrodowy to roślina krótkowieczna, ale można co roku odmładzać go przez podział. Aby odpowiednio zadbać o kwiat orlika, po przekwitnięciu pędy rośliny można ściąć. Orliki same w sobie nie wymagają przycinania, jednak jeśli tego nie zrobimy, latem kwiaty mogą wyglądać chaotycznie. Zabieg ścinania przekwitniętych kwiatów nie jest więc konieczny, natomiast brak cięcia sprawia, że latem nie tracą one na swoim uroku. Jeśli chcemy, by nasz ogród kwiatowy z orlikami wyglądał pięknie, schludnie i cieszył oczy przez całe lato, najlepiej jest zdecydować się na przycięcie roślin.

Kwiaty orliki - te sadzone w ogrodach, a także te w donicach - nie wymagają częstego i obfitego nawożenia. Zasilamy je, kiedy mają ok. 4 tygodni. Jeśli zdecydowaliśmy się na posadzenie orlików w skrzyniach, należy pamiętać, aby często je podlewać, ponieważ szybko wysychają. Zanim jednak to zrobimy, warto sprawdzić, czy podłoże nie jest jeszcze wilgotne, bo jednocześnie kwiaty orliki nie przepadają a nadmiarem wody i źle znoszą przelanie.

Kwiat orlik - odmiany, które upiększą każdy ogród

Na rynku dostępnych jest wiele odmian hodowlanych orlika ogrodowego. Różnią się one wysokością rośliny i jej ubarwieniem. Najpopularniejsze odmiany to:

 • 'Nivea', która ma ok. 80 cm wysokości i białe kwiaty;

 • również biała 'White Barlow' dorastająca do 80 cm, ze zwisającymi kwiatami;

 • 'Rosea' ma do 20 cm wysokości i jasnoróżowe kwiaty;

 • 'Black Barlow' ze zwisającymi kwiatami, o wysokości do 80 cm i kwiatach w kolorze ciemnośliwkowym;

 • 'Blue Barlow' - podobnie, jak inne 'Barlow' ma do 80 cm wysokości i zwisające kwiaty, ale ich ubarwienie jest niebieskofioletowe;

 • ciekawe, różowoczerwone kwiaty z białymi brzegami ma odmiana 'Winky Red White'. Kwiaty osadzone są na prostych szypułkach, a roślina jest niska, ma do 45 cm wysokości;

 • 'Winky Blue White' od poprzedniczki różni się kolorem kwiatów - są niebieskie i mają białe brzegi;

 • 'Cameo Rose & White' to odmiana orlika wachlarzowatego z różowo-białymi kwiatami. Roślina osiąga do 25 cm wysokości;

 • 'Jewel' to także odmiana orlika wachlarzowatego. Ma do 15 cm wysokości, występuje w odmianach Pink Aquilegia Flabellata o różowych kwiatach z białą obwódką, Deep Purple Aquilegia Flabellata z fioletowymi płatkami zewnętrznymi i białymi płatkami wewnątrznymi czy Blue z chabrowymi płatkami zewnętrznymi i białym wnętrzem.

 • 'William Guiness' to oryginalna, dwubarwna odmiana, która dorasta do 75 cm wysokości. Jej kwiaty mają bordowofioletowe zabarwienie, a korona ma ciemniejsze płatki z białymi brzegami;

 • 'Nora Barlow' ma złożone, pełne, jasnoróżowe kwiaty;

Orliki ogrodowe występują w naprawdę wielu wspaniałych barwach, a z czasem mieszają się, tworząc zaskakujące kompozycje kolorystyczne. Najczęściej wybierane do ogrodów są orliki niebieskie. Można także kupić mieszanki pojedynczych orlików, które sprawią, że nasz ogród będzie mienił się wieloma barwami.

pixel