Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Nachyłka

5 produkty

Nachyłek (Coreopsis) to roślina z rodziny astrowatych, która zdobi wiele ogrodów. Do rodzaju nachyłek należy kilkadziesiąt gatunków roślin, w tym zarówno bylin jak i gatunków jednorocznych. Ogólnie są to rośliny o charakterystycznych, jasnożółtych kwiatach, które pojawiają się w lecie i jesieni. Nachyłek jest łatwy w uprawie, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby rozwijać się w pełni. W tym artykule dowiesz się, kiedy siać nasiona nachyłka, jak rozmnażać tę roślinę, jaką ziemię preferuje oraz czy można ją przesadzać.

Czytaj więcej

Jak wygląda nachyłek?

Nachyłki są roślinami zielonymi, które mają charakterystyczny, krzaczasty pokrój. Są bardzo dekoracyjne, a to ze względu na pojedyncze lub półpełne koszyczki kwiatowe, które pojawiają się latem i mogą utrzymywać się nawet do pierwszych przymrozków. Najbardziej popularne są nachyłki w kolorze żółtym, jednak dość często spotyka się także czerwone: w obu przypadkach pięknie ożywiają każdy zakątek ogródka. Coraz to nowsze odmiany nachyłka zadziwiającą nietypowymi wybarwieniami, ale także kształtem płatków. Ogrodnicy pracują nad kolejnymi odmianami, które mają kompaktowe rozmiary, a jednocześnie niebywale liczne kwiaty. 

Kiedy siać nasiona nachyłka?

Nachyłek ogrodowy zwykle siewy się w marcu lub kwietniu, kiedy ziemia jest już trochę cieplejsza. Nasiona nachyłka najlepiej wysiewać w podłożu, które jest dobrze przepuszczalne i wilgotne. Nachyłek rozwija się najlepiej na słońcu lub w półcieniu. Roślina ta może rosnąć w każdej glebie, ale preferuje żyzne i wilgotne. Może stanowić zarówno element nasadzeń skalniaka jak i być wykorzystywany jako roślina obwodowa. Niskie, karłowate odmiany świetnie sprawdzają się w towarzystwie liści i pnączy płożących się po ziemi, natomiast wysokie: jako tło rabat i urozmaicenie kolorystyczne dla mniej zróżnicowanych części ogrodu. 

Jak rozmnażać nachyłek?

Nachyłek można rozmnażać przez podział kępy lub przez sadzonki. Podział kępy najlepiej przeprowadzać wiosną lub jesienią, gdy roślina jest uśpiona. Aby podzielić kępę, należy wykopać całą roślinę, a następnie podzielić ją na mniejsze części. Sadzonki nachyłka można również łatwo rozmnażać. Aby to zrobić, należy wziąć zdrowy pęd i umieścić go w wodzie lub w lekkim podłożu. Po kilku tygodniach powinny pojawić się korzenie, a następnie można przesadzić sadzonkę do gruntu.

Warto odnawiać nasadzenia nachyłka co 3-4 lata, aby odnowić materiał biologiczny i tym samym, zapewnić sobie obfite kwitnienie i szybkie rozrastanie się rośliny.

Czy nachyłek jest rośliną wieloletnią?

Wśród rodzaju nachyłek znaleźć możemy zarówno gatunki jednoroczne jak i wieloletnie. Jeśli zdecydujemy się na uprawę wieloletniej odmiany, możemy spodziewać się, że nachyłek przetrwa w ogrodzie nawet kilka lat. Roślina ta kwitnie od czerwca do października, więc może zdobić ogród przez większą część sezonu.

Jaką ziemię lubi nachyłek?

Nachyłek to roślina o rustykalnym charakterze, która pięknie będzie zdobić rabatę. Najlepiej sadzić go w większych grupach i to w sąsiedztwie bylin, które mają podobne wymagania glebowe. Zalicza się do nich m.in. zawilca nadmorskiego, ostróżkę ogrodową, dzwonka ogrodowego, przetacznika, szałwię omszałą czy nawłoć. 

Nachyłki najlepiej rosną w żyznej, wilgotnej glebie, która jest dobrze przepuszczalna. Warto zadbać o to, aby gleba była dostatecznie nawodniona, zwłaszcza w okresie suszy. Roślina ta, jak większość kwitnących obficie, nie lubi okresów suszy, a także gleb o zbyt niskim pH.

Najczęściej spotykane nachyłki

Nachyłki są chętnie wybierane przez ogrodników ze względu na stosunkowo niewielkie wymagania dotyczące pielęgnacji, szybki wzrost, piękne kwiaty i ciekawy pokrój, którym można urozmaicić niejedną rabatę. Do najczęściej wybieranych nachyłków zalicza się:

  • nachyłek letni czyli jednoroczną roślinę o zwartym pokroju, która posiada bardzo piękne, sześciopłatkowe kwiaty osadzone na cienkich łodygach. Nachyłek letni bardzo silnie się rozgałęzia, kwitnie najintensywniej od czerwca do września, przyciągając liczne pożyteczne owady.
  • nachyłek wielkokwiatowy jest zwartą, miniaturową byliną, która nie przekracza 30 cm wysokości. Cechuje ją bardzo regularny pokrój zielonych kępek, nad które od czerwca do września wznoszą się dość spore kwiaty na wysokich łodyżkach. Jedną z najczęściej spotykanych odmian tego gatunku jest 'Presto' o żółtych kwiatach.
  • nachyłek trwały  to bylina o kwiatach koszyczkowychw kolorze złoto-żółtym. Ma wzniesiony pokrój, licznie rozgałęziające się łodygi, porośnięte przez lancetowate, mocno zielone liście. Kwiaty osadzone są na długich, bardzo typowych dla nachyłka, szypułkach. Roślina jest dość wysoka (ok. 80 cm) i ma "rozwichrzony", nieregularny pokrój, który pięknie sprawdza się w radosnych, rustykalnych ogrodach. 
  • nachyłek barwierski to jednoroczny gatunek, który ma zazwyczaj żółte kwiaty o długich języczkach. Dostępne są także odmiany dwubarwne, np. z dodatkiem koloru pomarańczowego, a nawet brązów. Ze względu na słabe łodygi, wymaga podparcia.
  • nachyłek różowy (najczęściej spotykana odmiana to 'American Dream') jest czarującą, niewielką byliną. Jak sama nazwa wskazuje, ma różowe kwiaty z żółtym środkiem. Pięknie się rozrasta, tworząc bogate, gęste kępy. Doskonała do obsadzania rabat, ale również jako samodzielnie rosnąca roślina.
  • nachyłek lancetowaty jest gatunkiem, który wyróżnia jeden z najdłuższych okresów kwitnienia wśród nachyłków. Zazwyczaj żółty z brązowym akcentem wewnątrz koszyczka (np. odmiana 'Sterntaler'), ma luźne, sztywne pędy z dużymi kwiatami. Zdobi ogrody od maja aż do późnego października, czyli prawie dwa miesiące dłużej niż pozostałe gatunki nachyłka.

Czy można przesadzać nachyłek?

Tak, nachyłek można przesadzać, ale najlepiej robić to w okresie wiosennym lub jesienią. W tym czasie roślina jest w fazie spoczynku, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia korzeni. Przed przesadzeniem warto dokładnie przygotować nowe miejsce, w którym roślina ma zostać posadzona. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, żyzna i wilgotna. W przypadku przesadzania starszych okazów, warto pamiętać o dokładnym przycinaniu korzeni, aby ułatwić roślinie adaptację do nowych warunków. Dobrze jest do ziemi na nowym stanowisku dodać odrobinę ziemi ze starego stanowiska lub w ogóle wykopać nachyłka wraz z odpowiednio dużym marginesem ziemi, który pokrywa całą bryłę korzeniową.

Nachyłek: pielęgnacja i codzienna uprawa

Nachyłek wymaga stosunkowo niewielkiej pielęgnacji. W okresie wzrostu warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, co pobudza roślinę do wytwarzania nowych pąków i poprawia dekoracyjne walory rośliny.

Można również stosować nawozy organiczne, które zapewnią roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych i również obfite kwitnienie. W przypadku wystąpienia chorób lub szkodników, koniecznie należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Ponieważ nachyłki mają stosunkowo wiotkie pędy, niekiedy konieczne jest stosowanie podpór, aby pędy nie łamały się. Wysokie odmiany nachyłków można też ścinać: w wazonie utrzymują się dość długo, stanowiąc piękną dekorację.

Podsumowanie: co warto zapamiętać o nachyłkach?

Nachyłek wieloletni to popularna roślina ozdobna, która jest łatwa w uprawie i pięknie prezentuje się w ogrodzie. Roślina ta kwitnie przez większą część sezonu, a jej jasnożółte kwiaty przyciągają spojrzenia. Nachyłek najlepiej rośnie na słońcu lub w półcieniu, w żyznej, wilgotnej glebie. Roślinę można łatwo rozmnażać przez podział kępy lub przez sadzonki. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji, takiej jak usuwanie przekwitłych kwiatów i stosowanie nawozów organicznych, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki rozwoju. Przesadzanie nachyłka również jest możliwe, ale warto robić to w okresie spoczynku rośliny, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia korzeni. Zadbaj o nachyłek w swoim ogrodzie i ciesz się jego pięknem przez wiele lat!

pixel